Olesz se bude muset podřídit, říká olomoucký trenér Moták. Od Pešána čeká vizi

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Chystá se na svou druhou sezónu v roli hlavního kouče olomoucké Mory, kterou vede společně se svým kolegou a klubovým jednatelem Janem Tomajkem. Od středečního rána si Zdeněk Moták hýčká luxusní posilu v podobě Rostislava Olesze. Zároveň však má nepříjemnou jistotu, že minimálně pro začátek extraligového ročníku přijde o buldoka Jana Káňu. Co všechno řekl ve velkém interview pro Hokej.cz?

HokejkaTV

Za sebou měl celý trénink a jeden dlouhý rozhovor. Přesto další výzvu k povídání Zdeněk Moták neodmítá, a i když už ho bolí nohy a musí se lehce podpírat hokejkou, trpělivě dalších 15 minut odpovídá na otázky. Nejen o posile Oleszovi a celkově o olomouckém týmu, ale i o palčivých tématech, které se dotýkají celého českého hokeje. 

Jaký by měl být přínos Rostislava Olesze?

Doufám, že nám nabídne další porci zkušeností, ale taky velké portfolio dobrých hokejových vlastností. Věřím, že bude pro celý náš tým velkou oporou a že se díky němu posuneme zase o krůček dál.

Kontaktovali jste ho ihned poté, co opustil Vítkovice? 
Víceméně k tomu došlo až postupně, protože jsme si zpočátku mysleli, že na něj nedosáhneme. Samozřejmě jsme se o tom bavili, komunikovali jsme to mezi sebou – s Honzou (Tomajkem, trenérským kolegou, pozn. red.) a Erikem (Fürstem, generálním manažerem, pozn. red. ). Rozebírali jsme to více méně každý den ze všech stran, jestli by to pro nás bylo možné a tak dál. Pak se to utnulo.

Tak jak to, že nakonec přišel?
Zranil se nám potom bohužel Honza Káňa, což byl spouštěč, že jsme do toho šli znovu a začali zase jednat.

» Proč Olomouc? Rozhodla rodina a blízkost, tvrdí Olesz

Znáte ho dobře po herní stránce?
Nikdy jsem ho netrénoval. Ve Vítkovicích jsme se míjeli. Když už hrál za áčko, já jsem dělal ještě juniory. Ale znám ho, snad už od nějakých jeho patnácti let. Byl to obrovský talent. Teď za sebou má výbornou kariéru, kterou jsem celou dobu sledoval. Ať už se vyvíjela ve Spartě, nebo potom v Americe, Švýcarsku, či poslední sezony ve Vítkovicích. Úplně ale nemůžu říct, že ho hokejově znám. Když se na to díváte z tribuny, určitě si ho všimnete, když ho ale máte v týmu, musí se s ním nějak pracovat. Bude teď potřebovat nějakou dobu, aby se tu zetabloval a sžil s novými podmínkami, s novým prostředím, s novými hráči.

Nedá se tedy očekávat, že hned bude hrát podle ideálních představ?
To určitě nečekáme. On se připravoval s prvoligovou Porubou, v posledních dnech dokonce sám. Nečekáme, že nás hned první zápas nějak vysvobodí, že by dal třeba hattrick. Pro jeho sebevědomí by ale bylo samozřejmě fajn, kdyby se mu dařilo.

I u takového hráče bude potřeba trpělivost, souhlasíte?
Hned na první schůzce jsme mu řekli, že kdyby měl jakýkoliv problém, ať za námi přijde. Komunikace mezi samotnými hráči, ale i hráči a trenéry musí být. Bez toho to nejde.

„Věřím, že bude pro celý náš tým velkou oporou a že se díky němu posuneme zase o krůček dál.“

V minulé sezony vám někdy trochu chyběl tlak do branky. Tohle je hráč, který by v těchto prostorech měl pomoct, že?
Tam to strašně bolí, ale my víme o tom, že on to tam má rád. Když si vezmete, že proti vám bude stát nějaké – s prominutím – dvoumetrové hovado a bude vás kolem předbrankového prostoru válcovat, tak to není nic jednoduchého a hezkého. On je zkrátka zvyklý ty rány přijmout. A když je umíte přijmout, umíte je i rozdat.

Navíc by to měl být i další lídr do kabiny, ve Vítkovicích dělal kapitána. 
Ano, ale každý, kdo přišel, i Zbyňa (Irgl, pozn. red.), tak se musel podřídit kabině, jejímu duchu. Na tom Olomouc vždycky stavěla, že má dobrou kabinu. Já bych byl rád, kdybychom v tom znovu pokračovali. Budeme se snažit o to, aby byla kabina zdravá, aby šla správným směrem. Každý musí umět přijmout to svoje místo – v sestavě, v šatně, celkově v hierarchii. To každý musí umět. Potom se pracuje hned lépe.

Vzrostou díky příchodu takového hráče jako je Olesz i vaše týmové cíle?
Takhle bych to neřekl. Myslím si, že máme takový cíl, aby se hokej, který tu budeme dělat, líbil divákům. Aby chodili ještě víc, byli po každém zápase spokojení a řekli si: „Dobře, sice prohráli, ale nechali na ledě srdce, duši i síly. Prohráli, to se stane.“ My bychom ale chtěli, aby odcházeli spokojení po výhrách. Chceme, aby byl Erik (Fürst) spokojený, aby v městě zavládla taková hokejová atmosféra, která už tu podle mě i určitě je. Na přípravné zápasy chodí spousta lidí, jsou skvělí a my jim děkujeme.

Kolikátí budeme, říct nedokážu, ale nechci být alibista

V minulé sezoně vám chybělo jedno vítězství k postupu do semifinále. K tomu se teď tedy neupínáte?
Ne, tak to není. Já to nedokážu říct, jestli skončíme desátí, osmí, šestí nebo čtvrtí. Ale zase nechci být alibista, vždycky to chcete posouvat výš, to je jasné. Proti vám ale stojí mnohá mužstva, která vás chtějí zašlapat do ledu a porazit vás. Je to prostě hra. Kdyby to šlo jako na počítači nějak naprogramovat, naplánovat, tak ano. Ale proti vám stojí 25 lidí.

Koho považujete za favorita nadcházejícího ročníku Tipsport extraligy? 
My budeme ten skrytý (usmívá se, pak zvážní). Výborné mužstvo má určitě Třinec, pozice nebude chtít vyklidit Liberec, Sparta doplnila kádr o velká jména. Hradec Králové, Kometa, těch favoritů se najednou vyrojilo hodně. Navíc je to hra. Netroufnu si říct, kdo vyhraje, takový frajer nejsem.

V přípravě jste zkusili řadu mladíků. Zajímá mě jeden – obránce Matúš Hlaváč, s pukem mu to šlo. Co jste na jeho výkony říkal? 
Nutíme je všechny, aby hráli, aby s kotoučem dobře naložili. Ti klučinové nejsou žádní odpalovači ani v těch osmnácti letech. Chceme, aby se nebáli. Uděláš chybu, stane ne. Když jsme tady proti Kazachům hráli první přípravný zápas, tak první gól šel přes Matúše Hlaváče a druhý přes Adama Rutara. Ale hlavu jsme jim neutrhli. Chceme, aby hráli, aby byli silní s kotoučem, v osobních soubojích. A je jedno, jestli je to Hlaváč, Rutar, Kořenek, nebo Handl. Nechci vypichovat nikoho z nich. Každý z nich je určitým způsobem zvláštní a jiný, každý navíc dostává jiný prostor. Mají před sebou ale celou kariéru a já jen doufám, že budou poctivě pracovat, aby z nich byl další Galvas, nebo Herman s Jerglem, kteří taky odešli, ale byli tu s olomouckým klubem dlouze spjatí.

„Kladli jsme mu na srdce, aby na sobě pracoval, a já doufám, že to vezme a bude na sobě dělat.“

Alexe Rašnera, který se do Olomouce vrátil po třech letech, jste prozatím poslali do Havířova. V přípravě nepřesvědčil?
Asi ano… byl i problém, že byl trochu zraněný. Není to však jen o přípravných zápasech, ale i o tréninku. Sledujete ho, jaké má návyky, co dělá… Když jsme se s ním loučili, tak jsme mu zdůrazňovali, že to určitě není napořád. Budeme jeho práci v Havířově sledovat, budeme komunikovat s tamními trenéry a sportovním manažerem. Navíc já to do Havířova taky nemám daleko, takže se na něj pojedu podívat. Kladli jsme mu na srdce, aby na sobě pracoval, a já doufám, že to vezme a bude na sobě dělat. A když na to bude mít, my budeme mít dobré reference a nám nedej bože se něco stane – sezona je dlouhá – tak se klidně může stát, že tady bude. Nemáme s tím žádný problém. V prvé řadě ale musíme mít dobrou zpětnou vazbu.

Už jste zmínil, že na příchod Olesze mělo značný vliv Káňovo zranění. Poslední zápasy nehráli ani František Skladaný a Zbyněk Irgl.
Ano, tihle tři útočníci nám jakýmsi způsobem vypadli, každý trochu jinak.

Jak to s nimi vypadá?
Doufáme, že Zbyňa začátek stihne, u Fera taky doufáme, ale Kánič určitě ne.

Zbytek je zdravý?
Ludvík Rutar je taky lehce zraněný. Doufám, že už se to dál nebude prohlubovat.

Český hokej nemá vizi, snad ji Pešán nastaví

Nyní úplně jiné téma. Během Hlinka Gretzky Cupu jste se společně s mnoha dalšími trenéry zúčastnil semináře Filipa Pešána, nového šéftrenéra Českého hokeje. Věříte, že by pod ním mohl hokej u nás zvednout?
Myslím, že ano. Už v Liberci to vzal za správný konec provazu, práce se mu tam daří. Má tam kvalitní finanční zázemí, takže si tam může různé věci zkoušet a může si dovolovat. Chtěl bych, aby nastavil vizi českého hokeje, protože si myslím, že ji nemáme. My bychom ten nás hokej chtěli nějak dělat, ale zatím nevíme jak, jakým směrem ho posunout. Chtěl bych, aby všichni trenéři spolupracovali, aby se bavili, komunikovali, říkali si své názory, poznatky. Jenom tak se můžeme posunout dál. Je tu spousta mladých komunikativních trenérů, kteří na sobě budou chtít dělat a budou chtít český hokej posunout. Já doufám, že se Filip obalí kvalitními lidmi a určí vizi.

Určitou vizi před několika lety už ale nastavil předchozí šéftrenér.
Ano, ona už byla, nastavená v jakýchsi deseti bodech Slávy Lenera. Problém byl ale v tom, že nikdo neměl zpětnou vazbu. Nikdo nevyžadoval nějakou kontrolu, jestli se to dělá, jak má. Aby práce těch mládežnických trenérů někam šla. Bohužel si myslím, že mládežničtí trenéři nejsou dostatečně zaplacení, aby se tomu mohli věnovat profesionálně a kvalitně. Přál bych si, aby byli dobře zaplacení, aby mohli dobře dělat svou práci a aby tihle kluci, kteří jdou teď na led (ukazuje na olomoucké mladíky procházející okolo), byli kvalitně připravení. Mnohdy to tak není, a to je škoda.

„Bohužel si myslím, že mládežničtí trenéři nejsou dostatečně zaplacení, aby se tomu mohli věnovat profesionálně a kvalitně.“

Pešán chce, aby trenéři nebyli uzavření. Vnímáte to tak, že teď je to na každém z vás?
Samozřejmě. Je to o kominikaci, diskuzi. Když to budeme dělat, posune nás to déle. My tady v Olomouci se v podmínkách, co máme, snažíme dělat to nejlepší, co můžeme. Ale chybí tu druhá plocha a bez ní se to strašně těžko dělá. Tady tihle kluci potřebují na ledě ne hodinu, ale daleko víc. Potřebují bruslit, potřebují se zdokonalovat v individuálních dovednostech, ve kterých zaostáváme za světem.

Český hokej se snaží posunovat i po technické stránce, novinkou bude trenérská výzva. Co jí říkáte? 
Myslím, že všechno, co pomůže vývoji hokeje směrem dopředu, je dobré. Podle mě je ta myšlenka kvalitní. Hokej se po všech stránkách posouvá dál. Ještě před pár lety to byla jiná hra. Když se podíváte na Nagano, byl to jiný sport. Bez videa si teď nedokážeme hokej představit. I tréninky se natáčí a my podle toho reagujeme. Bylo by fajn, kdyby to bylo ku prospěchu hokeje, aby se třeba zbytečně nenatahoval čas.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz