Olimb hraje už své 14. mistrovství světa: Pokaždé je to pro mě svátek

Foto: iihf.com

14. května 8:50

Jakub Ruč

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Norský hokej v posledních letech upadá. Není to ale tak dávno, co houževnatí seveřané dokázali překvapovat favority. Někteří si možná vzpomenou na čtvrtfinále ze Stockholmu 2012, kdy výběr trenéra Johansena dlouho trápil ruskou sbornou.

Fanshop národního týmu

Byl u toho i Mathis Olimb, dnes už šestatřicetiletý útočník. Letos nosí i kapitánské céčko – a aby ne, na šampionátu je už počtrnácté. Na začátek turnaje jeho tým nepřekvapil, se Suomi držel krok jen do konce první třetiny, nakonec schytal bůra.

V prvních patnácti minutách jste hráli vyrovnaný zápas. Čím to, že Finové na konci první třetiny přebrali iniciativu?
Vstoupili jsme do utkání plní energie a nadšení, myslím si, že právě to Finy překvapilo. Ležela na nich trochu deka, asi vinou tlaku domácích fanoušků. Nakonec se ale oklepali a od prvního gólu nás začali přehrávat. Pak už to bylo těžké, mají v týmu velmi šikovné hráče, kteří umí dávat góly. Ty nám nastříleli ve druhé třetině, kdy jsme ztratili zápas, pak už jsme se na ledě necítili dobře.

Od druhé třetiny vás Finové často tlačili v obranném pásmu, stálo vás to utkání hodně sil?
Nemyslím si, hráli jsme na hodně hráčů, navíc to byl první zápas, takže únava ještě cítit není. Ale samozřejmě se vám dýchá lépe, když máte puk trochu častěji.

„Ležela na nich trochu deka, asi vinou tlaku domácích fanoušků."

Hrajete už na svém čtrnáctém mistrovství světa. Jsou pro vás tyhle zápasy stále ještě speciální, nebo je berete jako každé jiné?
Samozřejmě jsem vždycky hrdý, že jsem součástí norského týmu. Každý rok je to skvělý pocit, zahraju si proti těm nejlepším hráčům na světě a potkám se s přáteli. Každé mistrovství je pro mě svátek a vždycky rád přijedu reprezentovat, je to pro mě čest.

V norském týmu ale nejste jediný s tolika starty. Váš spoluhráč Martin Röymark je také na šampionátu už počtrnácté, jste už takoví „staří kamarádi z reprezentace“?
Je to přesně tak, jak říkáte. S Martinem jsem vyrůstal, už naši tátové spolu hráli hokej. Je s ním legrace a každý rok se těším, že se sejdeme v národním týmu. Není to ale jen o něm,  máme skvělou partu.

V současné době hrajete v nejvyšší norské soutěži. Jak náročné je přizpůsobit se tempu mistrovství světa?
Myslím si, že norská liga je lepší, než si spousta lidí myslí. Určitě bych ji nepodceňoval. Pochopitelně v ní ale nepotkáte takové hráče jako tady. Všechno je tady mnohem rychlejší, ale snažím se to nevnímat a hrát prostě svůj hokej.

„Myslím si, že norská liga je lepší, než si spousta lidí myslí."

Letos máte těžkou skupinu, všichni čekají postup od Finů, Američanů, Švédů a Čechů. Jaký je váš cíl?
Nebudu si na nic hrát. Musíme se hlavně zachránit, to je náš cíl. Jak jste řekl, ve skupině jsou skvělé týmy. Snad by nám měla stačit jedna výhra, která by nás udržela v elitní skupině.

Tou výhrou máte asi na mysli duel s Velkou Británií, který máte na programu v neděli…
Zápas s Velkou Británií bude klíčový. Věříme si však i na Rakousko a Lotyšsko, teď se ale musíme plně soustředit na nedělní zápas, z nějž nutně musíme vytěžit tři body.

Foto: Michal Eger


Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 500 Kč zdarma

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz