Olomouc je o partě, hlásí mladík Bambula. Neví, co na něm trenéři viděli

Foto: Alena Zapletalová

Jan Bambula dostal první starty v A-týmu Havířova ještě jako starší dorostenec, což zpětně považuje za klíčový zlom. Za dobré výkony v mateřském klubu už si minulou sezonu vysloužil debut v extraligové Olomouci, se kterou se v přestupovém období dohodl na smlouvě.

President Cup 2020

Jak vnímáte první podpis do extraligy v rámci své kariéry?
Přišel brzo, protože tři roky zpátky bych si určitě neřekl, že bych mohl v devatenácti letech podepsat do extraligy. Vnímám to jako dost velkou šanci, abych se v kariéře posunul dál, ale musím se udržet v hlavním týmu. Je to velký posun, ale zatím nemám nikde napsané, že v áčku budu hrát. Musím pořád makat, abych vůbec 18. září začal hrát v extralize.

Prozradíte vaše dětské sny? Byl podpis do nejvyšší soutěže jedním z nich?
Každý malý kluk sní o tom, že bude jednou hrát NHL, to byl i můj sen. Teď už bych ale musel být někde jinde, kdybych chtěl hrát NHL. Největším snem bylo, abych si zahrál za muže v Havířově před skvělými diváky a před známými. To už se mi splnilo. Dalším snem byla extraliga.

Když se ohlédnete do minulosti: Jak bylo těžké dostat se k extraligové bráně?
Pro všechny mladé kluky je těžké období, když se musí z juniorského hokeje adaptovat na dospělý, protože se v mnoha ohledech liší. Není to pro nikoho lehké. Je za tím hodně práce. Hokejista musí dělat něco navíc, nestačí tréninky jenom s týmem. Musí se zlepšovat ve slabinách i v silných stránkách, aby byl pořád lepší. Já jsem se třeba teď snažil zapracovat na síle a střelbě, takže jsem doma střílel každý den, cvičil jsem zápěstí a každý den jsem chodil trénovat sílu s kondiční trenérkou v Havířově.

„Každý malý kluk sní o tom, že bude jednou hrát NHL, to byl i můj sen. Teď už bych ale musel být někde jinde.“

Síla jde ruku v ruce s váhou. Podařilo se vám přibrat?
Jo, přibral jsem nějakých pět kilo, ale nevím, jestli mi to vydrží přes sezonu. Teď nebyly žádné tréninky na ledě. V sezoně je to jiné, spíše se tam hubne. V letní přípravě se nabírá, takže uvidíme, jestli mi to zůstane. Nikdy se mi nepodařilo za letní přípravu přibrat pět kilo, takže jsem rád. Více bych ale nechtěl, abych přibral třeba deset kilo a pak byl na ledě pomalý. Mojí silnou stránkou je spíše bruslení a dravost, což bych mohl ztratit. Chtěl jsem jenom pár kilo, abych zesílil, protože extraliga je více silová.

Kdo vám speciálně pomohl posunout se k dospělému hokeji?
Určitě mi pomohlo strašně hodně trenérů, protože každý dá něco jiného. Samozřejmě bych chtěl poděkovat trenéru Janečkovi, který nám se spoluhráči ještě ve starším dorostu dal pár zápasů, když už se o nic nehrálo. Asi pět kluků jsme si tam vyzkoušeli seniorský hokej a všichni jsme se mu zalíbili. Všichni do teď hrajeme, takže asi jemu bych chtěl nejvíce poděkovat, protože to byl ten klíčový zlom, když jsem šel hrát za áčko.

Jan Bambula

Jan Bambula | Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Jak probíhala jednání s Olomoucí?
Tím, že jsem tam hrál už pár zápasů minulou sezonu, jsme se bavili průběžně. Měli jsme nějaká jednání, takže už jsme byli domluvení dopředu, ale až 1. května jsme podepsali smlouvu.

Čím jste si vysloužil smlouvu s Kohouty?
(směje se) Já vlastně nevím, co na mě trenéři viděli, protože se mi v Olomouci moc nedařilo. Nevím, jestli se chodili koukat třeba do Havířova, protože tam se mi pár zápasů povedlo. Ale v Olomouci jsem se zápasy moc spokojený nebyl.

„Já vlastně nevím, co na mě trenéři viděli, protože se mi v Olomouci moc nedařilo.“

Jak moc vám pocitově pomohl kompletní rok v Chance lize?
Určitě jsem tím nabral zase navíc sezonu v seniorském hokeji, každá se hodí. Nejvíce mi pomohlo, že jsem měl důvěru od trenéra a odehrál jsem za zápas hodně minut. Tím jsem se v seniorském hokeji celkem vyhrál. Navíc jako mladí kluci se lepšíme každým dnem, pořád hokejově rosteme. V malých měrách jsem se ve všem zlepšil.

Jak pro vás bylo těžké opustit mateřský klub?
Určitě to bylo těžké, hrál jsem tam celou dosavadní kariéru. Pamatuju si na přípravku, když jsem nastoupil na svůj první trénink. Budu vzpomínat jenom v dobrém světle. Je tam všechno v pohodě, se vším mám dobrou zkušenost. Na druhou stranu nikde není napsáno, že strávím celou sezonu v Olomouci, klidně se můžu přesunou příští rok zpátky do Havířova, pokud by mi nevyšlo angažmá.

Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

Bylo to pro vás alespoň o kousek snadnější, když se podařilo vrátit juniorku do nejvyšší soutěže?
S pár spoluhráči z áčka jsme tam moc neodehráli, jenom první kolo play off nebo prostě pár zápasů. Snažili jsme se vrátit nejvyšší juniorskou soutěž zpět. Když se to pak zrušilo, měli jsme smíšené pocity, protože jsme nevěděli, jestli postoupíme. Až po nějaké době se oznámilo, že teda postupujeme, takže jsem byl rád, i když už za ně příští sezonu nebudu moct hrát. Jsem rád, že je v Havířově nejvyšší soutěž, protože Havířov pracuje s mládeží výborně.

Můžete popsat vaši aktuální přípravu?
Už od května trénuju v Olomouci. Zaměřujeme se na kondici na sílu, prostě trénujeme všechno, co se má. Scházíme se každý pracovní den jednou denně, vždycky dopoledne, a odpoledne máme v úterý a ve čtvrtek individuálně běh. Máme volné víkendy, které trávím s přítelkyní třeba na bruslích nebo někde na procházce. Občas si někam zajdeme s kamarády z Havířova, nebo ležím doma a užívám si volno.

„Olomouc je jiná v tom, že tu nejsou střelci jako třeba ve Spartě, v Kometě, v Liberci, kteří dají třicet gólů za sezonu. Je to tady o partě a o bojovnosti.“

Co máte před sebou za cíle do dalšího ročníku?
Hlavní je, abych se udržel v extralize a hrál tam stabilně.

A konkurence?
Obrovská. Kluci jsou všichni bojovníci a udělají pro to všechno. Olomouc je jiná v tom, že tu nejsou střelci jako třeba ve Spartě, v Kometě, v Liberci, kteří dají třicet gólů za sezonu. Je to tady o partě, o bojovnosti a o síle v týmu, což já osobně mám rád. Takže vidím obrovskou konkurenci.

Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz