Olympionika Bluma zasáhlo neštěstí u Moskvy. Jeho kamarád ztratil přítelkyni

12. února 2018, 13:04

Václav Jáchim

Chystá se na olympijské hry, ale jeho myšlenky jsou s rodinou bývalého spoluhráče a vůbec se všemi pozůstalými, kterým při nedělním neštěstí u Moskvy zahynuli jejich blízcí. Jonathon Blum si vybojoval nominaci do amerického týmu a je s týmem v korejském Pchjongčchangu. Jakmile se dozvěděl o katastrofě letu z ruské metropole do Orsku, polykal slzy. Mezi zemřelými totiž byla i přítelkyně jeho kamaráda Sergeje Iljina. "Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že vaše láska je pryč – to je strašné," řekl serveru russian.rt.com.

Jágr Chance liga

K leteckému neštěstí došlo krátce poté, co letadlo Saratovských aerolinií odletělo z moskevského letiště Domodědovo. Stroj An-148 mířil do města Orsk u hranic Ruské federace s Kazachstánem, jenže 65 pasažérů a šest členů posádky do cílové destinace nedorazilo. Všichni zahynuli krátce po startu. Zhruba dvě minuty po vzletu začalo letadlo náhle klesat, zmizelo z radarů a dopadlo nedaleko městečka Argunovo, které leží asi 80 kilometrů od Moskvy.

Letadlo bylo ve vzduchu jen šest minut. Jak později uvedli zástupci ruské prokuratury, neštěstí nikdo nepřežil. "Je to strašné. Bojím se létat, ve vzduchu se nikdy necítím bezpečně," řekl Jonathon Blum. Letecká katastrofa jím otřásla i proto, že na palubě zmíněného byla přítelkyně jeho kamaráda Sergeje Iljina, s nímž hrál donedávna v Admiralu Vladivostok.

"Známe se docela dlouho. Je sice mezi námi jazyková bariéra, netrávili jsme spolu tolik času. Ale jsme přátelé. Myšlenkami jsem se Sergejem a jeho rodinou, soucítím se všemi, kteří při neštěstí přišli o někoho blízkého," uvedl Blum. Americký olympionik odešel z Vladivostoku nedávno do Soči, ovšem na východě Ruska hrál už od podzimu 2015. Bývalý zadák Nashvillu oblékal dres Admiralu necelé tři sezony,  stejně dlouhou dobu je hráčem Vladivostoku také Sergej Iljin.

U úmrtí jeho přítelkyně informoval na sociálních sítích v neděli večer hráčův agent Šumi Babajev. "Naši rodinu zasáhla strašná bolest. Při letecké katastrofě zahynula na palubě letadla z Moskvy do Orsku Darja Tolmasovová, přítelkyně obránce Sergeje Iljina. Bylo jí teprve 22 let. Vyjadřujeme nejhlubší soustrast našemu příteli a jeho rodině. Serjožo, drž se a buď silný!" napsal na Instagramu Šumi Babajev.

Příčina havárie letadla stále není známa, ruské úřady nařídily pečlivé vyšetřování. V neděli v oblasti hustě sněžilo. Spekuluje se právě o špatném počasí, chybě pilota, podcenění námrazy i o dalších příčinách. Katastrofa musela být blesková, podle dostupných informací totiž posádka nehlásila žádné potíže a nečekaně se odmlčela v okamžiku, kdy letoun pár minut po startu zmizel z obrazovek radarů. Ruská média citují svědky nehody, podle nichž byl stroj ještě před dopadem na zem v plamenech. Zástupce záchranářů agentuře Interfax sdělil, že trosky byly rozesety zhruba na kilometru.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz