Ovlivnili zápas, dostali trest. IIHF diskvalifikovala 7 podvodníků z běloruské ligy

Foto: vk.com

4. července 12:18

Václav Jáchim

Pětice Bělorusů a dva ruští hokejisté byli vedením Mezinárodní hokejové federace (IIHF) diskvalifikováni, jelikož záměrně ovlivnili utkání běloruské ligy. Sedmička podvodníků nesmí hrát mezistátní zápasy ani žádné klubové soutěže v zemích, jež jsou členy IIHF.

Generali Česká Cup

Diskvalifikováni byli brankář Alexej Ivanov, obránci Nikita Ustiněnko, Sergej Šeleg, Alexander Syrej, útočníci Pavel Bojarčuk, Stanislav Kučkin a Vjačeslav Lisičkin. O jejich trestu informuje IIHF na svých stránkách s tím, že případ je v šetření disciplinární komise a uvedení hokejisté mají do vyřešení případu zakázanou činnost.

Všichni zmínění  hráči týmu Dinamo Moloděčno se dopustili ovlivnění utkání proti Mogilevu, které se hrálo 12. listopadu loňského roku. Podezřením z podvodu se posléze začal zabýval Útvar pro vyšetřování trestných činů v oblasti organizovaného zločinu a korupce, hokejisté byli obviněné a zamířili před soud.

Podvodníci byli domluveni, že jiné osoby vsadí na porážku Dinama vysoké částky a následně jim pak vyplatí odměnu ve výši 500 tisíc až milión ruských rublů. Dotyčné osoby šly před soud rovněž. Jelikož se jednalo o osoby cizí státní příslušnosti, trestní řízení běží v jejich zemi.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že o plánu se v den utkání dozvěděli další tři hokejisté. Dmitrij Ambrozejčik, Arťom Volkov a Nikita Feokfistov se na podvodu odmítli podílet, nicméně neoznámili to vedení klubu, běloruskému svazu ani orgánům činným v trestním řízením.

Všichni hokejisté se k činům přiznali. Na základě poznatků běloruského Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a korupcí se případem zabývala také disciplinární komise tamního hokejového svazu. Všichni aktéři dostali roční nepodmíněné tresty.

Na dobu neurčitou nesmí v běloruském hokeji působit ani trenér týmu Igor Krivošlyk. Od srpna do listopadu loňského roku totiž osobně či prostřednictvím třetí osoby uskutečnil víc než 20 sázek na zápasy svého týmu v běloruské nejvyšší soutěži a v tamním poháru.

Výsledek ovlivněného listopadového zápasu Dinama Moloděčna s Mogilevem (5:6) byl verdiktem běloruského svazu kontumován ve prospěch soupeře. Veškeré statistiky zápasu byly zrušeny. Sedmička uvedených hokejistů nesmí do verdiktu disciplinární komise IIHF nastoupit k žádným utkáním v soutěžích ze zemí, jež jsou členy Mezinárodní hokejové federace.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz