Pandemie nám paradoxně pomohla, tvrdí Jankovský. Jak si užil souboj s Jágrem?

Foto: kozel83.rajce.idnes.cz

Na konci roku 2018 se z první ligy přesunul o patro níž, před aktuální sezonou se po stejné trase vrátil zpátky. Václav Jankovský navázal na svou předchozí kapitolu v Kolíně a v dresu mateřského klubu si momentálně užívá historický ročník v Chance lize.

Aplikace Tipsport extraligy

„Myslím, že to není úplně špatné. Podle mě se čekalo, že to bude horší. Hrajeme vyrovnané zápasy a výkony nejsou špatné,“ říká produktivní útočník na začátek.  

Odstup na první dvanáctku teď činí tří body. Stanovili jste si před sezonou nějaký cíl, kde byste se chtěli pohybovat?
Tak určitě ne na chvostu. Náš cíl byl jasný: horší týmy bychom chtěli porážet a lepší potrápit, zkusit je obrat o body. Myslím, že se nám to docela daří a nedostáváme nějaké výprasky. Není to vůbec špatné, akorát třeba s Kladnem nebo Jihlavou nám to výsledkově nevyšlo. Stanovené cíle se nám daří plnit.

Navíc jste si vyšlápli na Slavii, Přerov nebo Vsetín. Je to důkaz, že můžete hrát s kýmkoliv?
Stoprocentně. Třeba i proti Kladnu jsme ve druhém zápase hráli dobře. Dlouho jsme se jich drželi a ve třetí třetině jsme sahali po bodu. To byla velká škoda. Ale jak jste říkal, je to pro nás potvrzení, že můžeme hrát i s takovými týmy. Nechodíme do žádného zápasu s tím, že jdeme prohrát. To určitě ne.

Co si myslíte, že je pro vás z týmového hlediska oproti druhé lize největší rozdíl?
Asi to bude bruslení. Soutěž je o dost rychlejší, hráči víc bruslí a jsou důraznější, na všechno je méně času. Zvykání nebylo úplně jednoduché, ale dá se to zvládnout.

Jak jste to měl vy osobně?
Přechod z první ligy je samozřejmě jednodušší. Celkově nejsem nejlepší bruslař, takže mi to úplně nevyhovuje, ale musím se přizpůsobit. Není to jednoduché, ale nějak to zvládám.

Klub v létě navázal partnertsví s extraligovým Hradcem Králové. Z něj byste mohli těžit, nemyslíte?
Podle mě je to nastavené dobře, je to hodně důležité. Je to velká pomoc, přišlo hodně mladých kluků, kteří si aspoň zvyknou na dospělý hokej. Myslím, že předvádí dobré výkony, není to vůbec špatné, hodně se zlepšují. Pár kluků už dostalo i šanci v extralize, takže pro ně je to taky super.

„Soutěž je o dost rychlejší, hráči víc bruslí a jsou důraznější, na všechno je méně času.“

Co říkáte na to, že historická sezona Kolína v první lize je ovlivněna koronavirovou pandemií?
(pousměje se) Bez toho bych se tam dost možná ani nedostali. Paradoxně nám to trochu pomohlo, navíc se soutěž zavřela, i to je pro nás dobré. Nejsme ve stresu z toho, že by se spadlo, můžeme hrát víc v klidu. Samozřejmě to asi není úplně nejspravedlivější, že se nepadá. Ale pro nás je to možná lepší.

Do případného boje o záchranu pak půjdete zkušenější…
To stoprocentně. Dá nám to hodně, ale i do této sezony bychom šli s tím, že boj o záchranu nevzdáváme a jdeme do toho naplno. Jestli to tak bude i příští rok a bude sestupovat víc týmů, tak naším hlavním cílem bude nesestoupit.

Třeba zápasy bez diváků vás ale musí hodně mrzet, ne? Na úvodním klání proti Vsetínu byla skvělá atmosféra.
Je to smutné. I na druhou ligu tady byla výborná atmosféra a chodilo víc lidí než v hodně prvoligových týmech. Podpora by byla úžasná, přišlo by strašně moc diváků. Je to velká škoda. Myslím, že v domácích zápasech, které jsme ztratili o gól, by nám to pomohlo. Třeba bychom je zvládli.

Foto: kozel83.rajce.idnes.cz

Vy jste dal první gól Kozlů v Chance lize, navíc v utkání proti Kladnu před hostujícím sektorem, Jak jste si to užil?
Tím, že tam ještě byli lidi, tak o to větší zážitek to byl. Měl jsem z toho radost, byl to moc hezký pocit.

Teď přímo k vám, jak se na ledě cítíte? Vaší formaci s Davidem Šafránkem a Zdeňkem Králem to šlape…
Jo, zatím nám to docela jde, až na ty poslední zápasy. S Šáfou se znám hrozně dlouho, hrajeme spolu spoustu let. Už tak nějak tušíme, co od sebe máme očekávat. Zdenda k nám zapadl výborně, parádně to tam rozdává, což nám vyhovuje. Nahráváme si a jdeme spíš do kombinace. Výkony podle mě nejsou vůbec špatné.

„S Šáfou se znám hrozně dlouho, hrajeme spolu spoustu let. Už tak nějak tušíme, co od sebe máme očekávat.“

V čem spočívá vaše tajemství? O bodovou produkci Kolína se staráte především vy tři.
Jak jsem říkal, se Šáfou si rozumíme a víme, kde jsme skoro poslepu. Králik zase radši než by vystřelil, tak bude tisíckrát hledat lépe postavené hráče. Nepálíme z každé nesmyslné pozice, ale spíš se hledáme. Kombinace nám prostě vyhovuje.

Před časem vás trápilo nepříjemné zranění zad, kvůli kterému jste nehrál skoro devět měsíců. Limituje vás to ještě nějak?
Rozhodně ne. Záda pořád musím cvičit, operace byla docela velká. Nějaké bolesti máte vždycky, ale musím zaklepat, že je to dobré i při větších nárazech. Třeba proti Kladnu, když jsem dostal ten obrovský strom, tak to bylo v pohodě a drželo to. Takže při zápasech mě to nelimituje.

Minulý týden jste si zahráli proti Kladnu s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem. To by vás před pár lety ve druhé lize asi nenapadlo, co?
(usmál se) Že do Kolína přijede Jágr s Plekancem, to by nás určitě nenapadlo. O to větší je škoda, že tam nemohli být diváci, protože by na ně asi přišel plný barák. To je na tom smutné. 

Jaký to byl zážitek, všímal jste si jich při zápase na ledě?
Takových hvězd si samozřejmě všímáte, pozorujete jejich pohyb a sledujete, co na ledě vymýšlejí.

Kolín funguje na poloprofesionální bázi, někteří hráči ještě chodí do práce. Jak to máte vy?
Taky chodím do práce, ráno před tréninkem. Ale asi bych to víc nerozebíral.

„Taky chodím do práce, ráno před tréninkem.“

To musí být hodně náročné skloubit…
Není to úplně ideální stav, ale všichni jsme věděli, do čeho jdeme. Musíme se s tím nějak porvat. Po fyzické stránce to není jednoduché, ale zatím to nějak zvládáme. Velká zkouška přijde teď, protože zápasy půjdou rychle za sebou. Pak se uvidí.

Poslední otázka: naposledy jste říkal, že byste si přál postoupit do první ligy. Co vaše aktuální cíle?
Mým přáním je hrát s Kolínem Chance ligu co nejdéle. Teď asi žádné větší cíle nemám, jen tady chci první ligu udržet.

Foto: kozel83.rajce.idnes.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz