Pandemie škrtá ve startovním poli KHL. Vladivostok nedostane finance a končí

1. dubna 12:24

Václav Jáchim

Pandemie koronaviru bude mít vliv na další budoucnost klubů KHL. Účastníci soutěže sčítají velké finanční ztráty, některé organizace dosud vydatně podporovaly regionální orgány, jenže s ohledem na současnou situaci to bude mnohem složitější. Příkladem je Admiral Vladivostok. Klub z východu Ruské federace totiž v soutěži končí.

partneři českého hokeje

Všechno odstartovalo úterní vyjádření gubernátora Olega Kožemjaka, jenž po  zasedání vedení Přímořské oblasti konstatoval, že vinou pandemie nebudou uvolněny žádné prostředky na profesionální sport. Veškeré finance půjdou na boj proti koronaviru a také na snížení ohromných ekonomických ztrát.

Ministerstvo tělesné východy a sportu zmíněného regionu rozhodlo, že bude pozastaveno uzavírání hráčských smluv pro následující období. Navíc prostředky na financování, které Admiral Vladivostok obdržel počátkem roku, budou převedeny do rezervního fondu pro boj s pandemií koronaviru.

„Admiral nebude hrát v příští sezoně KHL, v klubu zůstanou jen týmy juniorské MHL a kategorie do 18 let, stejně tak sportovní škola pro mládež," uvádí tisková zpráva Ministerstva tělesné východy a sportu Přímořské oblasti. Opatření se týká i jiných sportovních klubů z regionu.

Vedení Admiralu na informaci reagovalo stručně: „Tahle zpráva pro nás byla překvapivá, protože jsme se chystali na příští sezonu. Oficiální prohlášení k tématu učiníme později," stojí v prvním stanovisku klubu, který v tabulce letošní Východní konference KHL skončil předposlední a nepostoupil do play off.

Verdikt gubernátora je čerstvý, v Admiralu doufají, že by se ještě mohl najít způsob, jak by šlo účast klubu v lize zachránit. „KHL by se tím měla zabývat, je těžké si představit, že by se tohle stalo v NHL. A za druhé by bylo dobré zeptat se lidí, co si o tom myslí. Pandemie jednou skončí a všichni se vrátíme k normálu," uvedl pro championat.ru Vjačeslav Fetisov.

Foto: dokument Rudá mašina

Legendární obránce před lety pomáhal Admiralu do Kontinentální ligy a v Přímořské oblasti platí za respektovanou osobnost. Ostatně aréna Admiralu nese jeho jméno. „Pokud zastavení financování profesionálního sportu pomůže zachránit lidi před pandemií, je to pravděpodobně správné rozhodnutí. S gubernátorem komunikuji, má rád sport a chápe jeho přínos," připomněl Fetisov.

Upozornil na velký význam účasti týmů z Chabarovsku a Vladivostoku v KHL. „Lidé tu hokej milují, díky těmto týmům ctíme hranice naší obrovské země. Prezident do toho investoval spoustu peněz a času. Děti z Dálného východu vnímají, že existují určité perspektivy, a najednou takové rozhodnutí...," dodal bývalý skvělý hráč sovětské sborné a CSKA Moskva.

Admiral v uplynulých dnech uskutečnil několik personálních změn. Místo olympijského vítěze Sergeje Světlova, který tým dosud vedl, byl novým hlavním trenérem Jmenován Leonids Tambijevs. Pozici sportovního ředitele obsadil někdejší vynikající útočník Sergej Němčinov. Už počátkem března klub oznámil, že v týmu nebudou pokračovat finský brankář Jussi Olkinuora, švédský bek Adam Almqvist ani jeho krajan, útočník Markus Ljungh.

Pokud nenastanou změny, a klub, za který v minulosti hráli také čeští krajánci Jan Kolář, Vojtěch Polák nebo Karel Kubát, nenajde potřebné finance, působení v Kontinentální lize ukončí. Z Ruska navíc prosakují zprávy, že podobný osud by mohl potkat i některé další týmy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz