Pandemie? V Moskvě je zatím klid, hlásí Sekáč. Čeká ho 1700 kilometrů autem

Foto: Aleš Krecl

21. března 2020, 8:08

Václav Jáchim

Většinu světa sužuje pandemie koronaviru, jen Ruska jako by se zatím příliš netýkala. „Určitá opatření jsou, děti kupříkladu nemusejí chodit do školy. Ale jinak je celkem klid. Připadá mi, že život běží úplně normálně," hlásí z Moskvy útočník Jiří Sekáč.

Český reprezentant je momentálně mimo hru. Jelikož Kontinentální liga přerušila program play off do 10. dubna, všichni hokejisté čekají, co bude. „Dostali jsme týden volna. Žádný trénink, žádná společná příprava. Párkrát jsme s kluky zašli do města, ale jinak jsme všichni doma," popisuje.

Někteří krajánci z jiných týmů vyrazili do vlasti, Seveřané z Ufy si dokonce zaplatili speciální charterový let do Helsinek. Hráči CSKA Moskva zatím zůstávají v ruské metropoli. „Není jasné, kdy se bude hrát. A jestli vůbec. Nezbývá, než čekat. Moc si nedovedu představit, že bychom po té pauze pokračovali. Podle mého už na to nedojde. Ale uvidíme," přemítá.

Foto: cska-hockey.ru

Pandemie koronaviru řádí ve všech zemích Evropy, z Ruska zatím žádné hrozivé zprávy nepřicházejí. „Nevím, jestli to tutlají, nebo situace skutečně není tak vážná. Samozřejmě sleduju, co se doma i jinde děje, tady to ale zatím nijak nevybočilo. Nemám větší obavy, což je možná způsobené tím, že v Rusku to nijak vyhrocené není. Na ulicích má někdo sem tam roušku, jinak je všechno stejné jako dřív."

Sedmadvacetiletý bývalý hokejista Kladna si uvědomuje rizika spojená s vážným onemocněním. „V Rusku samozřejmě pečlivě dodržuji hygienu, myji si ruce, je třeba si dávat pozor a být opatrný. Že by ale člověk třeba nesměl na ulici nebo do obchodu, to tady zatím nehrozí," připomíná.

Play off ruské KHL aktuálně stojí, po odstoupení Barysu Nur-Sultan a Jokeritu Helsinky zůstala v pozoru jen šestice klubů. „Na vrchol sezony jsme se všichni hrozně těšili. CSKA má tým na to, aby vyhrál Gagarinův pohár. Před začátkem druhého kola jsme sledovali, co se děje, a nějak z toho vypadli," popisuje.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Nažhavení hráčů zhaslo, Sekáč přiznává, že dostat se do tempa by bylo velmi těžké. „Jakmile se o něčem pochybuje, klesne koncentrace, vůbec to není ono. Myslím, že už i většina ruských kluků hrát nechce," odhaduje. Sám je také zklamaný. „Měl jsem slabší druhou polovinu sezony, což způsobilo zranění jedné nohy a pak i druhé. Po šesti týdnech jsem byl zase out. Proto jsem se strašně těšil na play off. Chtěl jsem si zvednout náladu a vylepšit reputaci."

Jestliže liga ohlásí 10. dubna konec sezony, vydá se bývalý hokejista Montrealu, Anaheimu, Chicaga nebo Arizony k domovu. Nikoli však letecky, nýbrž autem! „Měl jsem to v plánu delší dobu, nijak to nesouvisí s pandemií a s omezením leteckého provozu," hlásí.

V průběhu sezony dovezli Sekáčovi vůz tatínek s jeho kamarádem. Zpátky bude řídit sám. „Z Moskvy domů to je nějakých 1700 kilometrů. Oni to udělali za 20 hodin, mně to bude trvat déle, protože se cestou musím vyspat," naznačuje. Najít trasu není jen tak. „Chtěl jsem jet přes Litvu, Lotyšsko a Polsko, ale to zavřelo hranice. Uvidím, jaké budou možnosti. Určitě se spojím s lidmi z ambasády, aby mi poskytli nějaké dokumenty. i tak to bude zajímavé," dodává závěrem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz