Para hokej a jeho spojení s Univerzitou Palackého: Dočká se Haná i MS?

Foto: Karel Švec, Český hokej

26. března 2021, 16:55

hokej.cz

Mimo klasický lední hokej má v Česku své místo i hokej pro tělesně handicapované. Para hokej se na našem území hraje již přes dvacet let a jeho začátky úzce souvisí s Univerzitou Palackého.

Sledge hokej zapustil své kořeny v České republice na přelomu tisíciletí. Průkopníkem se stal Roman Herink, který se inspiroval záběry z paralympiády v Naganu. Výrazně mu přitom mimochodem pomohl i Martin Kudláček (na snímku níže), který v tuto dobu kandiduje na post rektora Univerzity Palackého v Olomouci a byl i místopředsedou organizačního výboru mistrovství světa v letech 2009 a 2019. Mimo to je také například autorem vzdělávacího projektu Paralympijských školních dnů. 

Jedná se o jednodenní vzdělávací program, jehož prostřednictvím se děti, žáci, studenti, ale i pedagogičtí pracovníci základních a středních škol seznamují se sportem osob se speciálními potřebami, s možnostmi jejich aktivního trávení volného času, se specifiky životního stylu i s jejich právy. Začátky i současnost para hokeje na našem území jsou tak úzce spjaty s Fakultou tělesné kultury UP.

Foto: univerzitnihokej.cz

První hokejový tým pro tělesně handicapované byl založen ve Zlíně pod názvem Sedící Berani. Stalo se tak v roce 2000, přitom ještě rok zpět byly v Česku pouze čtyři sledgehokejové saně, polovina z nich navíc domácí výroby. V roce 2002 se ke zlínskému týmu přidaly další dva, jeden v Olomouci a jeden v Kolíně.

Díky rozšíření hráčské základny se tak mohla začít tvořit i reprezentace. Ta se postupně probojovala mezi světovou elitu a je pravidelným účastníkem olympijských her a mistrovství světa, které Česko poprvé pořádalo v roce 2009. Mezi nejvýznamnější úspěchy národního týmu patří dvě pátá místa na ZOH a konečná čtvrtá příčka na domácím šampionátu v roce 2019.

Poslední mistrovství v para hokeji v České republice zaznamenalo nevídaný divácký zájem a dokonce překonalo historický rekord v počtu diváků na jednom utkání. Dokument o vydařeném turnaji najdete zde. Aby toho nebylo málo, setkání nejlepších sledge hokejistů se do Ostravy vrátí i v roce 2021! Česko tak bude první země, která turnaj bude pořádat dvakrát za sebou!

A co Olomouc? Stadion dostane novou střechu

Hostit prestižní šampionát by v budoucnu mohla i Olomouc. Už letos v dubnu by totiž měla začít rekonstrukce střechy zimního stadionu v centru města. Současná konstrukce už je v nevyhovujícím stavu. Nynější střešní plášť lze na základě výsledků technického průzkumu využívat do poloviny roku 2021.

Co nevidět se tedy rozběhne plánovaná rekonstrukce střechy, kterou coby vlastník stadionu zaplatí město. To má nadále v plánu modernizovat celý olomoucký stadion, roky přezdívaný jako plecharéna. Rekonstrukce střechy je "pouze" první z několika etap, které by měly vést k modernizaci stávajícího stánku.

Vzhledem k tomu, že jde o jedinou ledovou plochu v Olomouci, je její kapacita vzhledem k enormnímu vytížení absolutně nedostačující. Vždyť v "plecharéně" využívají led všechna mužstva HC Olomouc, oddíl krasobruslení, para hokejisté, místní školní instituce, ale i široká veřejnost. I proto například hokejisté celku HC Univerzita Palackého, kteří nastupují v Univerzitní lize ledního hokeje, musí hrát své domácí zápasy v Uničově.

Dočká se Olomouc důstojné arény, která by v budoucnu mohla hostit i mezinárodní hokejové zápasy? To lze nyní jen těžko odhadnout. Jedno je ale jisté – hanácká metropole si to jistě zaslouží.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz