Pavelec vypráví o Dostálovi, rolích gólmanů i Švédech

Ondřej Pavelec | Foto: Jakub Knap

Klíčem k postupu přes čtvrtfinále s Američany byl bezchybný gólman Lukáš Dostál. I proto po středečním tréninku národního mužstva předstoupil před novináře z širokého realizačního týmu právě trenér brankářů Ondřej Pavelec.

Téma číslo jedna bylo jasné – zpětné zhodnocení výkonu Lukáše Dostála, jenž ve čtvrtek vynuloval nejlepší ofenzivu na turnaji. Předvést přitom musel hned 36 zákroků.

„Zvládl to s klidem," smeká Pavelec. „Celý tým to zvládl výborně. Když vzadu udržíte nulu proti tak silnému soupeři, hodnotí se to pozitivně." 

„K tomu, abyste dosáhl takového výkonu, potřebujete tým před vámi. Jsou to spojené nádoby," připomíná. „Včera se seběhlo vše dohromady: to, jak tým bojoval a makal, bylo v některých fázích až neuvěřitelné."

„Včera se seběhlo vše dohromady: to, jak tým bojoval a makal, bylo v některých fázích až neuvěřitelné."

Dostál je ve 23 letech druhým nejmladším hráčem českého týmu, ale... „Jestli je nervózní, tak to na sobě nedává znát. Dodává týmu jistotu," cení si Pavelec. „Na to, kolik Lukášovi je, to zvládá v klidu. On takový holt je. Každý gólman je trošku jiný."

Pro Dostála šlo o druhou nulu na šampionátu – v jeho úvodu vynuloval pro změnu Finy. „Tím zápasem nasadil laťku hodně vysoko. Turnajem potom tak nějak proplouváte: někdy je to nahoru, jindy dolů. Po včerejšku je laťka zase hodně vysoko, ale vždycky je co zlepšovat," tvrdí Pavelec. „I z Lukáše bylo znát, že včerejškem to nekončí a že se chce připravit na konec turnaje. Uvidíme, kam nás to donese."

Zbývají dva kroky – první v sobotu po obědě v semifinále se Švédskem. „Těžký, hodně těžký soupeř," uvědomuje si Pavelec. „Všichni víme, v jaké sestavě sem přijeli," naráží na hvězdná jména, jakými jsou Erik Karlsson, Victor Hedman, Rasmus Dahlin, Joel Eriksson Ek nebo Lucas Raymond.

Připomeňme, že Švédsko ovládlo základní skupinu v Ostravě bez ztráty jediného bodu, ze čtvrtfinále pak vyřadilo svého odvěkého finského rivala. „Je to komplexní tým, který má výborného gólmana a výborné obránce, kteří podporují útok. Někdy ani prakticky nevíte, kdo je vlastně obránce a kdo útočník. My jsme si to ale vyzkoušeli už včera, Amerika na tom totiž byla podobně," popisuje Pavelec.

„Těžký, hodně těžký soupeř. Všichni víme, v jaké sestavě sem přijeli."

Švédové inkasovali v osmi utkáních jenom desetkrát a v oslabení ještě nedostali ani gól. Současně mají statisticky nejlepšího brankáře turnaje Filipa Gustavssona. 

Dá se tedy čekat, že půjde opět o utkání, v němž rozhodne pár branek. Češi mají faktory X v domácím prostředí, (zatím mlčícím) střelci Davidu Pastrňákovi a také v jistém Lukáši Dostálovi.

Před šampionátem se přitom v hokejové veřejnosti počítalo s tím, že jedničkou bude Petr Mrázek, jenž odchytal parádní sezonu v Chicagu. Pavelec však vsadil na mladíčka Dostála. „Nějakou představu jsme měli. Bylo by ale troufalé říct, že jsme to věděli a že jsme byli rozhodnutí hned od začátku sezony. Ta se nějak vyvíjela: jinak se vyvíjela v září, jinak zase v lednu. Pak to ale začalo do sebe zapadat a přišli jsme s touto nominací," popisuje reprezentační trenér gólmanů.

„Je to komplexní tým, který má výborného gólmana a výborné obránce, kteří podporují útok. Někdy ani prakticky nevíte, kdo je vlastně obránce a kdo útočník."

Trojkou je Karel Vejmelka. „Že bude třetí gólman, věděl už na Českých hrách," prozrazuje Pavelec. „Komunikace je hrozně důležitá. To máte jak na ledě: když nekomunikuteje na ledě, nemůžete mít úspěch. Chtěli jsme vědět, na čem jsme. A je potřeba, aby to věděli i gólmani."

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz