Pekka Rinne exkluzivně o Praze, Jágrovi i české brankářské škole

Pekka Rinne

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře, pětašedesát čistých kont a gól přes celé hřiště. To je jen stručný výčet úspěchů bývalého skvělého finského brankáře za patnáct let v NHL. Pekka Rinne spolu s Niklasem Bäckströmem dorazil do dějiště MS, aby pomohl s losem nadcházejícího ročníku Ligy mistrů. Co říká na českou brankářskou školu? Jak se mu líbí Praha? A jak Fin, jenž umí pár peprných českých slovíček, vzpomíná na poslední reprezentační gól Jaromíra Jágra?

Dvojnásobný šampion s Kärpätem Oulu se znovu ukázal na domácí scéně, když společně s dalším bývalým brankářem nejlepší hokejové ligy světa – Niklasem Bäckströmem – rozlosovali nadcházející ročník CHL. „Nikdy předtím jsem to nedělal. Je vzrušující být součástí toho všeho a losovat jednotlivé koše. Poprosili mě, jestli bych nemohl přijet. Jsem rád, že jsem tady,“ komentuje.

„Jasně, na ten gól Jaromíra Jágra si pamatuju. Není to úplně nejlepší vzpomínka.“

Brankář se 772 odchytanými zápasy v NHL nyní předává své zkušenosti u finské reprezentace do dvaceti let. Jak sleduje brankářské trendy? „Když hrajete dlouho na profesionální úrovni, musíte se přizpůsobit a učit se novým technikám. Bylo skvělé si díky tomu prodloužit kariéru. To samé je to i pro mladé kluky, které trénuji. Musí být otevření novým možnostem a zkoušet nové věci, zahrnovat je do tréninku, aby se zlepšovali. Je skvělé, že se hokej vyvíjí a jde dopředu,“ popisuje vysoký gólman.

V roce 2015 si v Praze zahrál na svém posledním mistrovství světa. A byl to právě on, komu vstřelil svůj poslední gól v reprezentaci legendární Jaromír Jágr. Vzpomíná si na něj? „Jasně, to si pamatuju. Není to úplně nejlepší vzpomínka,“ říká s úsměvem o čtvrtfinálové bitvě, kterou dvěma brankami rozhodl hráč s číslem 68.

„On je legenda. Bylo zábavné si proti němu zahrát za národní tým a v NHL. Pamatuju si, že před čtvrtfinále jsme hráli skvělý turnaj. Mně se také dařilo. V tom utkání nám to bohužel neklapalo, ani z osobního hlediska to nebyl úplně vydařený zápas,“ dodává gólman, jehož dres s číslem 35 byl v Nashvillu slavnostně vyřazen.

Vítěz Vezina Trophy ze sezony 2017/18 během letošního ročníku opět zavítal do České republiky. „Bylo to skvělé. Jsem rád, že jsem se tam mohl vrátit. V Praze startoval nový ročník NHL. Byl jsem na zápase Nashvillu se San Jose. Je to moc krásné historické město, určitě jedno z mých nejoblíbenějších v Evropě. Mám na něj jen ty nejlepší vzpomínky,“ hodnotí pozitivně českou metropoli.

„Praha je moc krásné historické město, určitě jedno z mých nejoblíbenějších v Evropě. Mám na něj jen ty nejlepší vzpomínky.“

Během NHL Global Series se divákům kromě Tomáše Hertla představil také jeho finský nástupce Juuse Saros. „Podle mě je to už teď jeden z nejlepších brankářů v NHL. Je skvělé ho sledovat, jsem za něj rád. Je to skvělý kluk a jeden z nejpracovitějších hráčů, které znám. Myslím, že bude mít hodně úspěšnou kariéru. Teď se dostává do nejlepších let. Jsem opravdu zvědavý, co nám ještě předvede,“ říká o kvalitách jednoho ze tří finalistů na cenu pro nejlepšího brankáře NHL za sezonu 2021/22.

A jak je na tom česká brankářská škola? „Když jsem hrál v NHL, bylo v lize mnoho kvalitních českých brankářů. Nebylo to jenom v zámoří, Češi vždycky měli skvělé gólmany i v Evropě. Určitě tam musejí dělat něco dobře,“ sděluje s úsměvem.

„V Česku mají správně nastavený brankářský program a je zábavné sledovat jejich gólmany. Často chytají jiným stylem, jsou v brankovišti hodně aktivní. Osobně se mi jejich projev v bráně líbí,“ chválí vítěz King Clancy Trophy, jež se v NHL uděluje hráči za osobnostní přístup na ledě i mimo něj.

Jako dlouholetý člen organizace Predators má pod palcem i českého gólmana Tomáše Vomáčku. „Abych byl upřímný, poprvé jsem ho viděl na letošním tréninkovém kempu. Bylo super s ním pracovat, je hodně talentovaný. Myslím si, že má velký potenciál. Pořád je to mladý kluk. Doufám, že bude mít úspěšnou kariéru,“ popisuje růst hradeckého odchovance, který byl draftován v roce 2017.

„Myslím si, že Tomáš Vomáčka má velký potenciál. Pořád je to mladý kluk. Doufám, že bude mít úspěšnou kariéru.“

Finský brankář se stihl se slavnou NHL rozloučit opravdu ve velkém stylu. Ve své poslední sezoně se totiž jako třináctý brankář v historii zapsal do střelecké listiny. „Je to něco jako věc, kterou si můžu odškrtnout ze seznamu. Je úžasné, že se to povedlo. Ale neřekl bych, že je to ta nejlepší věc, která se mi během kariéry povedla. Každopádně jsem o tom dlouho snil – a ono se to povedlo. Ten gól sice nerozhodl o vítězství, byl na 5:2. Ale vždycky na něj budu rád vzpomínat,“ uzavírá legendární Pekka Rinne.

logo TipsportSledujte všechny zápasy MS 2023 v ledním hokeji a získejte za registraci 500 Kč na první sázky!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz