Percy: Kariéra se krátí, chci vyhrávat. V Česku ho fascinuje architektura

Stuart Percy | Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Je to přestup, o kterém se nemluví tolik, jak by bylo záhodno. Stuart Percy přitom patří k extraligové špičce a pro Vítkovice může být oním posledním dílkem do zlatého puzzle.

Proč jste se vlastně po dvou sezonách rozhodl opustit České Budějovice?
První rok jsme udělali úspěch, loni jsme ale měli těžkou sezonu. A přece jen... Jsem v pozdější fázi mé kariéry, je mi třicet a chtěl bych v týmových úspěších pokračovat. Bojovat o titul! Snad ho vyhraju, než moje kariéra skončí.

Na co budete z angažmá v Motoru vzpomínat nejvíc?
Hlavně ten první rok byl skvělý, došli jsme až k bronzové medaili – byla to tehdy v play off skvělá jízda. A hlavně mě vždycky hrozně bavilo hrát doma, fanoušci v Českých Budějovicích jsou totiž úžasní. Když se někdy v únoru vrátili po covidu na tribuny, býval plný dům až do dubna. České Budějovice jsou navíc nádherné město. Pro mě to tedy byly krásné první zážitky z Česka.

„České Budějovice jsou nádherné město. Pro mě to byly krásné první zážitky z Česka."

Minulou sezonu jste se zranil hned v prvním zápase.
Jo, to bylo těžké. Zranit se v prvních pěti minutách sezony... Bylo to něco, na co jsem nebyl zvyklý. Aspoň, že jsem se vrátil a hrál druhou půlku základní části. Řekl bych, že jsem měl slušný závěr.

Přesně tak, měl jste skoro bod na zápas. Do formy jste se tedy dostal rychle, ne?
Potřeboval jsem čas, aby se mi zápěstí zahojilo, ale naštěstí jsem během rekonvalescence mohl dělat různá kondiční cvičení. Mohl jsem tak rozvíjet třeba svou sílu. Měl jsem výborného trenéra Dana Fekla, který mi hodně pomohl, abych byl připravený. Ono... Vrátit se v průběhu rozjeté sezony je těžší, protože každý je rozehraný. Naštěstí jsem do toho dobře zapadl.

Na jaře o vás mělo zájem spoustu předních extraligových týmů. Proč jste si z nich vybral právě Vítkovice?
Myslím, že ukázaly větší zájem než ostatní. A samozřejmě jde o tým, co hrál minulou sezonu na špičce. Doufám, že na to, co tady loni Vítkovice vybudovaly, navážeme a budeme v tom pokračovat: tedy být zase ve finálové čtyřce a snad se dostat ještě dále.

Je pro vás důležité, že ve vítkovické kabině bude hodně severoamerických hráčů?
Jasně, je to příjemné. Ale musím říct, že domácí kluci z Česka umí anglicky velmi dobře – takže to pro mě byl jednoduchý přechod. Byl to zatím zábavný měsíc a těším se, že to takhle dobré bude i v sezoně.

„Jo, to bylo těžké. Zranit se v prvních pěti minutách sezony..."

Je z Vítkovic patrné, že mají vysoké ambice a cíle?
Vnímám to tak. Jak jsem říkal, loni si vedly fakt skvěle. Snad to tedy zopakujeme.

Jak si vlastně v Česku užíváte samotný hokej?
Jo, je to dobré! Jsem ohromený, jaké tu mají hráči tvůrčí schopnosti a jak čtou hru. Tyhle dva roky jsem si moc užil a jsem šťastný, že tu budu i v dalších dvou letech. Je to skvělá zkušenost, tak jak jsem si to představoval.

A co život v Česku?
Skvělé. Když poznáte, kde nakupovat, najíst se, jak funguje doprava, je to jednoduché. Tenhle životní styl se mně i rodině líbí.

Co konkrétně vás zaujalo nejvíc?
Architektura. Některé stavby jsou prostě nádherné. Vždycky mě ohromí, když vidím, kolik tu máte hradů. Připadá mi, jak kdyby tu byl hrad každých dvacet kilometrů. Na to jsem pochopitelně z Ameriky nebyl zvyklý. (usmívá se) U vás se města a vesničky vyvíjely staletí. Fascinuje mě vidět, jak se časem proměňovala a co se dodnes zachovalo. Je to opravdu unikátní. S rodinou tady máme skvělé zážitky.

„Vždycky mě ohromí, když vidím, kolik tu máte hradů. Připadá mi, jak kdyby tu byl hrad každých dvacet kilometrů."

Možná znáte film EuroTrip.
Jo, trošku ano. Viděl jsem ho jednou, nejsem na to ale expert.

Každopádně: měl jste třeba nějaké předsudky vůči Česku? Přece jen je to postkomunistická země.
Ne, to neměl. Jen mě zaujalo, jak je to mladá země. Založila se, když jsem se narodil, na začátku 90. let. Někdy v roce 1996 jste se rozdělili se Slovenskem, ne?

1993.
Aha, tak to jsem byl blízko. (směje se) Je zajímavé učit se o vaší historii, poznávat tradice. Je to geograficky zajímavé místo, střetávaly se tady různé kultury. Například u nás v Kanadě jsme obklopení a chránění dvěma oceány, takže i kvůli tomu jsme měli odlišnou historii. Člověk by se měl učit o nových věcech. Určitě toho tedy chci v dalších letech poznat víc. 

„Je zajímavé učit se něco o vaší historii, poznávat tradice."

Po čem se vám naopak stýská ze Severní Ameriky?
Ani nevím... Máme štěstí, že se mezi sezonami můžeme na tři měsíce vrátit domů. Samozřejmě mi chybí rodina nebo přátelé, ale pokud jde třeba o jídlo nebo kulturu, tak mi toho moc nechybí. Všechno je tady super.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz