Pešán o liberecké cestě: Hráči k nám nechodí za penězi, ale za programem

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Po titulu v roce 2016 a následném druhém místě zaznamenali Bílí Tygři lehký propad, na jaře vypadli ve čtvrtfinále play off s Mountfieldem. Hokejový Liberec teď znovu žhaví motory, aby se prodral na nejvyšší mety. „Všechny extraligové týmy touží po titulu, my také. Jinak bychom to nedělali," říká upřímně hlavní kouč a sportovní manažer Filip Pešán.

Plekanec Chance liga

Severočeský klub dlouhodobě šlape jako hodinky. Vychovává hráče pro NHL a reprezentaci, Bílí Tygři předvádějí zajímavý hokej. A mají výsledky. Liberecká cesta je inspirací pro konkurenci. Jestli se některá tuzemská organizace blíží nejmodernějšímu trendu na úrovni NHL, tak tahle. "Ale pořád máme rezervy. V organizaci práce i jinde," upozorňuje Pešán.

Minulý ročník nebyl tak úspěšný jako oba předchozí. Jaké představy máte před startem nové sezony?
Všechny extraligové kluby je mají co nejvyšší, to znamená chtějí vyhrát titul. Proto to děláme. Nejsme výjimkou, ale samozřejmě je třeba dívat se na nejbližší zápasy. Potřebujeme do soutěže dobře vstoupit, což se nám třeba loni úplně nepovedlo. Ověřili jsme si, jak je důležité pravidelně sbírat body. Naše cíle jsou vysoké, samozřejmě bychom se rádi zařadili mezi nejlepší. Ale to ostatní týmy také. Soutěž bude mít svůj vývoj, pevně věřím, že obstojíme.

Máte za sebou hlavní porci přípravných zápasů. Bílí Tygři vyhráli tři z osmi utkání, znamená to pro vás důležitý ukazatel?
V první polovině předzávodního období jsme nastupovali v hodně kombinované sestavě, prostor dostávali i mladí hráči z Benátek. Kompletní jsme byli vlastně až teď na turnaji ve Švýcarsku, kde jsme dvakrát těsně prohráli a jednou zvítězili. Nechci ty zápasy úplně hodnotit, šlo o přípravu. Podstatná bude pochopitelně extraliga.

Během letní pauzy opustilo tým poměrně dost hráčů, jiní do klubu naopak dorazili. Jste spokojen s posílením kádru?
Mohu říci, že ano. Získali jsme hráče na všechny pozice, které jsme chtěli. Tím posledním byl Taylor Doherty. Dívali jsme se po obránci, který hraje napravo, Taylor naše představy splňuje. Platí, že jedno až dvě místa máme v sestavě pro naše mladé hráče. Věřím, že si o to řeknou a prosadí se. V naší organizaci je šikovných juniorů s potenciálem dost. Některé jsme posunuli dál, na jiné to čeká.

Foto: hcbilitygri.cz

Mimochodem, brali jste víc než dvoumetrového Dohertyho i proto, aby zvýšil agresivitu a důraz vašich obranných řad?
Hlavně jsme chtěli beka praváka. Bylo celkem jedno, jaké národnosti ten hráč bude. Typologicky jsme někoho takového potřebovali, nakonec padla volba na Taylora.

Když svůj příchod do Liberce komentoval Radan Lenc, mimo jiné naznačil, že by se rád pod vaším vedením hokejově zlepšil. To trenéra musí potěšit, co říkáte?
Určitě. Ale musím zdůraznit, že to není o mně. Máme vynikající realizační tým, jsou tu specialisté na video, na individuální činností. Na spoustu dalších oblastí. Jestliže to hráči takhle vidí, jenom dobře pro nás. Potvrzuje se, že k nám nechodí za penězi, ale za programem.

Vaše cesta inspiruje celou extraligu. Je všechno ideální, nebo vidíte ještě nějaké rezervy?
Ale ne, ideální nejsme. Rezervy vidím. Například v organizaci práce. I jinde. Pořád je co zlepšovat. Kdybychom si tohle mysleli, je to špatně.

U Bílých Tygrů pokračují Martin Ševc a Ladislav Šmíd. Je to pro vás jedna z klíčových informací směrem k nové sezoně?
Vítám to, samozřejmě. Doufám, že vedle Martina Ševce vyroste jiný mladý obránce, který si řekne o reprezentace a dostane se třeba ještě mnohem dál. Martin je pro nás velmi důležitý, stejně tak Láďa Šmíd. Minulou sezonu měl hodně náročnou. Rok předtím nehrál, pak se přesunul k nám, kde si musel zvykat na odlišný hokej. Ale zvládl to.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Z Liberce odešli v létě tři hráči do NHL. Pyrochta se upsal Nashvillu, Jašek zase Vancouveru. A Bakoš má smlouvu v Bostonu. To je vynikající vizitka.
A pro mě největší odměna za naši práci. Ano, chceme tituly, vítězství. Ale také nás zajímá, abychom hráče dostali na nejvyšší úroveň a pomohli jim třeba k té NHL. Osobně mě velmi hřeje, že se ti kluci prosadili. Když za vámi pak přijde Filip Pyrochta a poděkuje za to, co jste pro něj udělal... To je pro trenéra úžasné. Mám radost, že to všem vyšlo. Na nás bude, abychom si bez kluků poradili a našli hráče, které je nahradí.

O Liberci se v NHL ví, stejně tak v jiných evropských soutěžích. Loni jste si udělali výtečné jméno v Lize mistrů. Hodně vás mrzí, že CHL letos nehrajete?
Mrzí. Jednoznačně! Pro nás to byla vynikající zkušenost, sehráli jsme kvalitní zápasy a měly výsledky. Semifinále z uplynulého ročníku si hodně cením. Bohužel, letos jsme se do soutěže nedostali, také proto jsme minulý týden byli na turnaji ve Švýcarsku. Chtěl jsem náročnou konfrontaci se špičkovými soupeři, je to mnohem lepší, než v přípravném období hrát jen proti našim klubům. Liga mistrů nám teď všem chybí, i to je před novou sezonou motivace, abychom si ji znovu vybojovali.

Vedle nároků na hráče se snažíte rozvíjet i sám. Byl jste opět na letním kempu některého týmu z NHL?
Byl. Měl jsem možnost absolvovat kemp Bostonu, což pro mě znamenalo další důležité poznatky. Předtím jsem se zúčastnil letního kempu New York Rangfers, byl jsem v Detroitu. Každá zámořská organizace je trošku jiná, pro mě jako trenéra to bylo pokaždé vynikající. Nejde o to, že bychom přenesli tamní hokejový program do našich podmínek. To ani nejde. Ale inspirovat se určitě můžeme.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Přiznejte, nemáte náhodou před sebou poslední rok v libereckém klubu? Vědí o vás týmy NHL, ruské Kontinentální ligy i ty z jiných soutěží. Byl jste jedním z kandidátům na pozici hlavního kouče reprezentace...
Práce v Liberci mě nesmírně baví, proto neuvažuji, že bych odešel. Nabídky jsem měl, z české extraligy i jiné. To je pravda. Nikdy nevíte, co přijde. Ale v Liberci jsem spokojený. Pokud mě práce bude naplňovat i příští sezonu, jako že tomu věřím, nemyslím, že bych něco měnil. Možná mi v tomto směru pomáhají i pobyty na kempech týmů NHL. Člověk si tam leccos vyzkouší, hodně věcí pozná. Já tomu říkám týdenní vysoká škola hokeje. Tím pádem pak nemám potřebu přemýšlet o odchodu jinam.

Před novou sezonou máte nového asistenta. Místo Karla Mlejnka přišel Patrik Augusta.
Ano, Karel se vrátil domů. Má malé děti a naprosto rozumím tomu, že pro něj nebylo snadné být celý rok daleko od rodiny. Karel přišel a férově řekl, že by z osobních důvodů rád blíž k domovu. Já ho chápu, odvedl kvalitní práci. Jsem rád, že se nám pak povedlo přivést jiného špičkového trenéra Patrika Augustu.

Jaké máte přání před startem nového ročníku?
Dojít co nejdál. Samozřejmě bychom rádi pravidelně vyhrávali a pobývali na předních pozicích. Máme ambice, jako všechny jiné týmy, ale také dobře víme, že rozhodne až samotná soutěž. Chceme dobře začít a pravidelně bodovat. Pak se uvidí.

ROZHOVORY S GENERÁLNÍMI/SPORTOVNÍMI MANAŽERY:

>> Boleslav chce vykoupit hříchy. Věřím, že půjdeme nahoru, říká Látal
>> Pořád jsme za nováčka, ale můžeme uspět, tvrdí GM Olomouce Fürst
>> Plzeň cení tesáky, ale také má pokoru. Je na čem stavět, tvrdí Vlasák
>> Motivace? Piráty každý podceňuje, já ale týmu věřím! zdůrazňuje Růžička

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz