Peslar o projektu pro rozvoj ženského hokeje: Máme jasnou vizi

Through Generations | Foto: Through Generations

V Česku funguje nový projekt zaměřený na rozvoj ženského hokeje Through Generations. Jeho hlavní pilíře i plány do budoucna popisuje jeden z jeho spoluautorů Jakub Peslar.

Zkusil byste projekt krátce představit?
V současné době se zaměřujeme na jedno- i vícedenní rozvojové akce. Hlavním cílem projektu je vytvoření centra zaměřeného na rozvoj dívek na všech věkových úrovních od malých holčiček až po hráčky, které postupně připravíme na přechod na univerzity v zámoří či do profesionálního hokeje. Rádi bychom skrze náš projekt i nadále zvyšovali úroveň celého ženského hokejového prostředí u nás. Důležitou součástí naší práce je předávat zkušenosti mladým a nastupujícím generacím hokejistek. Zkušenosti jim předávají současné hráčky, reprezentantky, ale i kvalitní hráčky ze zahraničí a také naši trenéři. V rámci projektu za sebou máme čtrnáct akcí. Účastnili jsme se například mezinárodního turnaje v olympijském centru v holandském Dordechtu, kde se objevily výběry Švédska, Německa nebo domácí výběr Evolve Hockey, který vedla Jennifer Wakefieldová, kanadská olympijská vítězka a velká osobnost ženského hokeje. Věřím, že stojíme na počátku něčeho velkého.

Kdo s myšlenkou projektu přišel?
Za projektem stojí úzký okruh lidí. Primárně já, Alena Mills a Klára Peslarová. Říkali jsme si, že je potřeba vytvořit pro holky kvalitní zázemí a kvalitní servis, aby český ženský hokej mohl v budoucnu konkurovat světové špičce.

„Říkali jsme si, že je potřeba vytvořit pro holky kvalitní zázemí a kvalitní servis.“

Jak takový kemp pod vedením trenéra Jakuba Peslara vypadá?
V první řadě se snažím zajistit dostatečný počet dalších a především kvalitních trenérů. Důležité pro mě je, aby trenéři byli zároveň dobří demonstrátoři, kteří umí dané věci předvést. Když máte vizuální ukázku, z tréninku si odnesete mnohem víc. Kemp jako takový probíhá tak, že máme menší skupinky dívek v podobném věku a na různých stanovištích trénujeme jednotlivé dovednosti, které pak dívky přenáší do své hry.

Co mimohokejová část, kterou vaše kempy také nabízí?
V rámci takzvané off-ice přípravy se například soustředíme na práci s dolní polovinou těla, přenosy váhy nebo na střelbu mimo led a tak dále. Jsou to věci, které holky můžou přenést na led a jsou pro ně poté snazší.

Through Generations

Through Generations | Foto: Through Generations

Tréninková komplexnost je v dnešním hokeji nezbytná, že? Už se nelze připravovat výhradně jen na ledě.
Stoprocentně. Hokej už se dneska tak vyvinul, že záleží na každém detailu.

Letos máte za sebou dva kempy v Praze a Telči, přičemž vás čekají další. Máte stále volnou kapacitu, která umožňuje nábor nových zájemkyň?
Většina míst na kempech je už obsazená, ale několik jich ještě zbývá. Navíc jsme schopni pružně reagovat na zvýšený zájem v podobě dalších trenérů tak, abychom stále udrželi vysokou úroveň tréninků.

„V rámci takzvané off ice přípravy se například soustředíme na práci s dolní polovinou těla, přenosy váhy nebo na střelbu mimo led.“

K dnešnímu dni prošlo projektem přes 150 dívek. Panuje spokojenost?
Určitě jsme spokojeni, čísla navíc nadále rostou. Jsme rádi, že kvalitní prací oslovujeme nejen holky, ale také rodiče, kteří jsou ochotní jim kempy financovat a tak dále. Naše práce není nahodilá, máme směrem do budoucna jasný koncept, kterého se budeme držet.

Vámi zmíněný koncept zahrnuje prý i dívčí akademii, kterou v budoucnu chcete vytvořit.
Ano, je to náš cíl. To proto, aby holky opravdu měly kvalitní zázemí pro svůj další rozvoj. Abychom je připravili na přechod do dospělého hokeje, případně na studium univerzity v zahraničí.

„Naše práce není nahodilá, máme směrem do budoucna jasný koncept, kterého se budeme držet.“

Mimochodem, na zmíněném kempu v Telči vás navštívil Patrik Eliáš. Pro holky to musel být super zážitek, co?
Bylo to strašně příjemné. Patrika jsem oslovil, přičemž byl téhle myšlence nakloněný. Těší mě i další pozitivní reakce z řad profesionálních hokejistů. Další kemp máme v Brně, kde by se někteří profi hokejisté také mohli objevit. Setkávat se na ledě s hráči, jejichž jména už v hokeji hodně znamenají, je pro dívky další z motivací vedoucích k překonání překážek a poctivé práci nejen na ledě.

Rozšíření základny ženského hokeje by mohlo eliminovat nutnost, aby byly dívky nuceny vyrůstat v mužském kolektivu, kde jsou postupné stále více izolované, že?
Stoprocentně! Je to vidět i na našich akcích. Jakmile jsou holky ve svém kolektivu, mnohem víc se projevují a mnohem víc si dovolí při práci s pukem. Vládne uvolněná, pozitivní nálada, holky tvoří skvělý tým. Sounáležitost je něco, co holky z chlapeckých týmů často neznají, zvlášť v období dospívání. Přál bych každému, aby to zažil.

„Jsem si jistý, že dokážeme vychovat nejen českou, ale i světovou hokejovou špičku.“

Věříte, že i díky projektu Through Generations by český ženský hokej mohl postupem času konkurovat zámořským gigantům?
Určitě. Kanaďanky a Američanky nejsou o nic víc než naše holky. Je to jen o tom, abychom našim holkám poskytli kvalitní přípravu. Jsem si jistý, že dokážeme vychovat nejen českou, ale i světovou hokejovou špičku, která bude schopna atakovat nejvyšší příčky.

Jaké máte ohlasy z řad sponzorů a partnerů?
Momentálně jednáme. Věc se má tak, že prakticky veškerá finanční zátěž je teď na bedrech rodičů, kterým bychom chtěli co nejvíc ulevit. Navíc pokud máme holkám poskytnout opravdu kvalitní servis, finance jsou potřeba, takže za každou podporu budeme rádi.

Through Generations

Through Generations | Foto: Through Generations

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz