Pešout měl nabídku odjinud, ale zůstává ve Varech. O Flekovi se jedná

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

V extralize byste nenašli tým, jemuž dočasný sestup o patro níž pomohl tak, jak tomu bylo v případě Karlových Varů. Energetici se po ročním očistci vrátili zpět, navíc s novou koncepcí, která evidentně funguje. Tučným písmem je pod ní podepsán také hlavní trenér a sportovní manažer Západočechů Martin Pešout, který poskytl hokej.cz obsáhlý rozhovor. Řeč přišla na celou řadu zajímavých témat.

Fanshop národního týmu

Karlovy Vary produkují od svého návratu do extraligy hodně muziky za málo peněz. Takové přirovnání vás musí těšit, že?
Určitě nás to těší. To znamená, že si lidé naší práce všimli. V extralize jsme se stabilně usadili někde zhruba ve středu tabulky, přičemž je tu řada klubů, které jsou finančně silnější než my. Pro nás to značí jistou hranici úspěchu.

Jak se vlastně dělá hokej s omezeným měšcem?
Ten hokej se dělá tak, že nemáte takovou tu berličku pokus omyl. My se do hráčů musíme trefit, o to je ta naše práce dvakrát těžší. Pokud bychom přivedli hráče, který má tým táhnout a netáhl ho, u nás by to bylo okamžitě vidět. Ale na druhou stranu, jak jste sám řekl, za poslední asi dva roky už máme určité renomé a dané hráče už není tak složité k nám dostat.

Vnímají to agenti?
Troufám si říct, že ano. Agenti i hráči. Ale pořád je to o tom, že musíme dobře vybírat. Nemůžeme si dovolit přivádět hráče se základním platem nad 150 tisíc, takže bereme spíš ty levnější, kteří se u nás můžou dál zlepšovat.

„My si nemůžeme dovolit přivádět hráče se základním platem nad 150 tisíc.“

Skauting v klubu řešíte vy?
Hlavní tíha je na mně, ale v klubu jsme se naučili dobře spolupracovat. Máme určitou trojí kontrolu ještě s panem Vaňkem a Vencou Skuhravým. Když teď Venca skončil, vytvořil jsem v kabině takovou buňku starších hráčů, se kterými dané záležitosti kolem chodu týmu probíráme. Rozhodně totiž nechceme kupovat kluka, který by nebyl dobrý do kabiny, to by pro nás znamenalo mrhání penězi. Pokud by přitom k nějaké takové záležitosti došlo, nechtěl bych to řešit sám, ale na základě vzájemné porady. Samozřejmě do toho zapadají také moji dva velice dobří dva asistenti, se kterými spolupracuji pátý rok. To je další důležitý dílek skládačky.

Která evidentně funguje, když se člověk podívá na to, jaký progres u vás hráči dělají.
Jak už jsem řekl, my si nemůžeme dovolit přivádět extrémně drahé hráče. Vždycky říkám, že naše největší posila je, když se nám tým podaří udržet pohromadě. (usmívá se) Dám vám příklad: Loni se nám podařilo získat hráče na hraně sestavy ze tří velkoklubů. Libora Zábranského z Komety, Jiřího Černocha ze Sparty a Honzu Hladoníka z Třince. Všichni tři skončili po sezoně u nás v kempu národního mužstva.

Dá se říct, že u vás mladí hráči díky tomu získají na hodnotě.
Je to tak, v podstatě se zpeněží. Právě toho si za poslední dobu všímají i jejich agenti a právě proto – jak už jsem říkal – není tolik složité sem ty hráče dostat.

„Když vám přeberou nejlepší hráče, tak mě to neštve, vyloženě mě to se*e. Ale takový je úděl menších klubů.“

 Jenomže pak vám takové hráče mnohdy přetáhnou movitější kluby. Neštve vás to?
Jsem v tomhle rozpolcenej. Mě to neštve, mě to vyloženě a doplňte si tam pár teček… Rád bych hrál o medaile, ale jak jste řekl vy, když vám skoro před každou sezonou přetáhnou nejlepší hráče, tak místo toho, aby se mužstvo zkvalitnilo a posunulo, musíte hledat adekvátní náhrady. Ale na druhou stranu… Takový je prostě úděl menších klubů – funguje to tak i ve fotbale. Podívejte se na Barcelonu a Real nebo v české lize Spartu a Slavii. Byl jsem na Kometě a tam jsme právě takové hráče taky brali, abychom mohli útočit na nejvyšší příčky. Člověk se s tím musí naučit žít, a hlavně se s tím musíte naučit pracovat. Jinak bych nedělal nic jinýho, než brečel, že někdo odejde.

Ale stejně, nelákalo by vás angažmá v klubu, kde byste měl hráče, na které si ukážete?
Takovou nabídku jsem letos dostal, ale bohužel přišla pozdě. Samozřejmě by mě to lákalo, ale na druhou stranu, ve Varech jsem spokojený. Nic mi tu nechybí a nemám důvod za každou cenu odcházet. Je tu spousta rozdělané práce, pořád máme prostor, kam se posouvat.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Co tedy udělat pro to, aby mohl karlovarský hokej v horizontu pár let bojovat o medaile?
Potřebovali bychom jednoho až dva rozdílové hráče do první lajny. Na druhou stranu zase dostanou prostor mladí kluci, kteří prošli nároďákem. Jako další důležitý aspekt vidím skutečnost, že se nám letos v lednu podařilo mužstvo sestavit tak, že kromě tří hráčů mají všichni smlouvy na dva roky. Takže díky tomu hýřím do dalších sezon optimismem. Věřím, že když se všechno sejde, můžeme se probojovat až do bojů o medaile. Myslím, že semifinále by bylo pro nás strop, pak už je to samozřejmě o momentální formě a zdravotním stavu mužstva.

„Dostal jsem zajímavou nabídku, ale přišla už pozdě. Na druhou stranu mi ve Varech nic nechybí a nemám důvod za každou cenu odcházet.“

Předpokládám, že této mety se budete snažit dosáhnout opět s rychlým a přímočarým pojetím hokeje.
Viděl jste i na mistrovství světa, že tohle je hokej, který funguje. My si poslední tři roky vybíráme typologicky hráče, kteří nám do tohohle stylu budou pasovat a chceme v tom pokračovat. Další věc je ta, že soupeři už si na nás dávají větší pozor. Viděli jsme to loni, kdy nám to po Vánocích začalo drhnout. Dobře nás brání a my se musíme naučit ty betony bourat.

Nevytáčí vás jako útočně laděného trenéra, když proti vám nastoupí soupeř s betonem?
Nemám s tím problém. Každý trenér produkuje hokej, kterému věří. Pokud chceme být úspěšní, musíme se s tím umět popasovat a přes ty betony se dostat. Zase na druhou stranu, myslím si, že v poslední době už od vyloženě defenzivního hokeje řada trenérů ustupuje a že těch klubů, které se takhle prezentují už tolik není. Ku prospěchu hokeje.

Na druhou stranu loni jste dostávali poměrně dost gólů, takže obranu by to chtělo přece jen zlepšit, ne?
Určitě, dobře víme, kde nás tlačí bota. Proto jsme angažovali tři nové obránce. Když se nám loni v lednu zranili Rohan a Plutnar, k tomu odešel Graňák, měli jsme suverénně nejmladší obranu, což bohužel bylo znát. Ale zase jsme si ty hráče alespoň oťukali, takže se ukázalo, kdo na to má a kdo ne.

„Myslím si, že v poslední době už od vyloženě defenzivního hokeje řada trenérů ustupuje.“

A jak prožíváte zápasy, ze kterých se stanou přestřelky?
Já jsem masochista. (usmívá se) Radši budu hrát na 10:9 než na 0:0. Pořád jsem přesvědčený o tom, že to hrajeme pro diváky, kteří si ofenzivní zápasy užívají mnohem víc.

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

V příští sezoně sestoupí jedno mužstvo přímo a druhé půjde do baráže, co na to říkáte?
Zaprvé se mi to vůbec nelíbí. Myslím, že letošek ukázal, že nesestupový ročník na kvalitě rozhodně neutrpěl. Právě naopak, byť diváci nemohli chodit, zápasy byly podle mě útočnější a koukatelnější. Obehrála se celá řada mladých kluků, kteří teď budou podle mě zase upozadění. Pochybuju, že někdo bude mít odvahu, jakou jsme měli loni třeba my a že obehraje čtyři dorostence. Spíš bude většina spoléhat na starší. Ale na druhou stranu, my starší ani drahé hráče brát rozhodně nebudeme, takže se s nastalou situací musíme popasovat.

„Finové byli na posledních dvou světových šampionátech dvakrát ve finále, z toho jednou byli mistři světa a mají tam uzavřenou soutěž. No a my si tady budeme pořád vykládat nějaký nesmysly.“

Máte obavy?
Myslím, že vždycky je dobré mít zdravý respekt a přiměřené obavy. Už kvůli respektu vůči soutěži a ostatním týmům. Nejsme z těch, kteří by si mysleli, že jich se to týkat nemůže, když věci nepůjdou dobře. Takže ten tlak k tomu patří. Ale zase… Podívejte se, Finové byli na posledních dvou světových šampionátech dvakrát ve finále, z toho jednou byli mistři světa a mají tam uzavřenou soutěž. No a my si tady budeme pořád vykládat nějaký nesmysly.

Opodstatněnou otázkou je, jestli má dostatek prvoligových klubů vůbec zázemí na to, aby mohl přímý postup a sestup fungovat dlouhodobě.
Já si myslím, že rozhodně nemá. Ať už co do zázemí nebo hráčského trhu, který u nás prostě není tak kvalitní a rozsáhlý. Podle mě by se kluby měly věnovat hlavně výchově mladých, a pokud někdo ty peníze najde a splní licenční podmínky, ať APK rozhodne, jestli bude do soutěže přibraný. Vychovávat mladé je podle mě cesta, protože i na mezinárodním poli se ukázalo, že je to s českým hokejem čím dál horší a horší.

Takže podle vás přímý postup a sestup dlouho nevydrží?
Přál bych si, aby soutěž byla uzavřená. Ale můj osobní názor je takový, že se to vrátí minimálně k baráži, protože vedení hokeje bude chtít zachovat propojení mezi soutěžemi.

Bavíme se o přímém sestupu a vy nejenže nemáte moc starších hráčů, ale k dnešnímu dni nemáte na soupisce ani jednoho cizince. Je tohle podle vás ta správná cesta?
Podle nás ano. Myslíme si, že je to tak správně. Dám vám příklad – kluby se přirozeně bojí sestupu, a tak berou a budou brát cizince. My touhle cestou nejdeme, spoléháme na české hráče. Chceme jít příkladem a alespoň takhle pomoct našemu českému hokeji.

Už jste zmínil letošní mistrovství světa, jaký dojem na vás i s ohledem na české výkony udělalo?
Bylo to takový rozporuplný mistrovství. Sestavy byly takové, jaké byly, to nemá cenu se bavit, ale některé zápasy byly opravdu kvalitní, jiné už tolik ne. Naše výkony nechci moc hodnotit. Samozřejmě, že některé zápasy nebyly dobré, ale nebyl jsem tam a neviděl do toho.

„Ohledně Jakuba Fleka probíhají jednání.“

Každopádně z Jakuba Fleka musíte mít radost. Čekal jste, že až tak zazáří?
Nečekal jsem to, to se musím přiznat, ale to asi nečekal nikdo. Proto na to byl takový ohlas. Nicméně mu to moc přeju, je to poctivý kluk.

Těžil hlavně ze svého bruslení.
Přesně tak, je to typ hráče, který na mezinárodním poli právě díky tomuhle obstojí. Tam je to hlavně o bruslení, kdo rychle bruslí, má na všechno víc času. A není to jen mezinárodní scéna, je to i náš hokej. Proto se snažíme hrát ve Varech právě takhle.

Po výkonech, které v Rize předvedl ho asi udržíte jen těžko, že?
Uvidíme, jednání ještě probíhají. Ještě máme naplánovanou schůzku s ním a s majitelem klubu. Myslím, že fanoušci se to včas dozví.

Dokážete alespoň naznačit, která varianta je momentálně pravděpodobnější?
V tuto chvíli bych to nechtěl nijak komentovat.

Foto: hokejkv.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz