Peterkovy cíle? Dvacítky, titul a Chicago. Německý hokej se zlepšil, říká

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Patří mezi talenty německého hokeje, útočník John Jason Peterka si díky parádním výkonům v Salcburku vysloužil cenu pro nejlepšího hráče české juniorské extraligy za říjen. Osobně ji převzal před zápasem Ligy mistrů, kde mu jeho klub uspořádal velkou slávu.

HokejkaTV

Ve špičkové akademii Salcburku se soustředí hráči z celé Evropy, což je výrazný rozdíl oproti českým klubům. A právě německý forvard John Jason Peterka je aktuálně jasně nejproduktivnějším hráčem DHL Extraligy juniorů: Ve 20 utkáních základní části nasbíral 20 branek a 26 asistencí.

„Je to opravdu výrazný talent ročníku 2002. I přesto, že patří mezi mladší hráče, se výborně prosazuje, a tím zvedá úroveň celé soutěže. Ostatně i to je jedním z důvodů, proč je rakouský Red Bull Salcburk zařazen do naší juniorské extraligy,“ pochvaluje si Petr Studnička, šéf reprezentačního úseku Českého hokeje.

Právě Studnička společně se Zdeňkem Vojtou gratulovali Peterkovi před utkáním Salcburku s francouzským Rouenem v Lize mistrů. „Přál bych se dostat do NHL, hrát v Chicagu by bylo moc pěkné,“ prozrazuje šestnáctiletý mladík.

Kdy a kde jste s hokejem začínal?
Bylo mi tři a půl roku, když jsem tak trochu začínal bruslit a hrát hokej. Bylo to v Mnichově. Tenkrát tam ještě nebyl klub pod jménem Red Bull, jmenoval se EHC München. Vlastně jsem šel nejdřív na shorttrack, ale pak jsem tam viděl hokej a strašně mě fascinoval a chtěl jsem ho hrát. Tak jsem si ho vyzkoušel, a hned mě moc bavil. Tak jsem u něj zůstal.

Můžu se zeptat na vaše příjmení? Když u nás někdo čte v sestavě „Peterka“, ani by nepřišel na to, že nejste Čech nebo Slovák...
Pochází z Chorvatska a Makedonie, odtamtud jsou dědeček a babička.

A dvojité křestní jméno, které také nezní úplně německy?
To nemá žádný speciální důvod, prostě to vymysleli rodiče. Nijak to nesouvisí s Kanadou nebo Amerikou.

Jak dlouho jste hrál v Mnichově?
Byl jsem tam pět let a potom jsem přestoupil do Bad Tölzu. Dobře tam pracují s mládeží a hrál jsem tam nejvyšší žákovskou soutěž, takže to bylo docela dobré.

A jak jste se dostal do Salcburku?
Oslovili mě, jestli bych si to tady nechtěl prohlédnout. Tak jsem sem jel a hned jsem byl nadšený, jaké možnosti tady pro hokejisty jsou. To bylo dvě sezony zpátky. Začínal jsem v týmu U15, teď už jsem tu třetím rokem. V minulé sezoně jsem už napůl hrál za osmnáctku v české extralize staršího dorostu a jinak ve druhém týmu, který se účastní rakouské ligy U18. Tam jsme získali titul.

Takže jste si už zvykl hrát mezi staršími spoluhráči i protivníky?
Ano, s tím jsem neměl žádný problém, šlo to dobře.

V čem vidíte svoje silné a v čem slabé stránky?
Hlavně si myslím, že jsem kreativní na puku a bruslení mám taky asi docela dobré. A slabá stránka? Asi že vůbec neumím prohrávat. Když prohráváme během zápasu, beru to jako motivaci, abychom to otočili. Ale když pak prohrajeme a je konec, tak je to pocit nanic. To nesnáším.

Letos po změnách v české mládeži stavíte tým do 18 let v soutěži U19. I proto už nedominujete tak jako loni, kdy jste za celou sezonu prohráli jen pár zápasů. Jak se s tím zvládáte vypořádat?
Určitě je pro nás teď každý zápas o trochu těžší než v minulé sezoně. Ale když beru v úvahu, že hrajeme proti starším, tak si myslím, že si zatím vedeme docela dobře. Máme tady v Salcburku výborné tréninky, a proto držíme krok i se staršími. Navíc všichni naši hráči mají výborné schopnosti na puku, a to nám hodně pomáhá, abychom se prosazovali.

Chystáte se na každého soupeře zvlášť, nebo je vaše příprava na každý zápas stejná?
U týmů, proti kterým jsme už hráli, nás trenéři upozorňují na určité věci. Ale jinak nám jde hlavně o to, hrát naši hru. Měli jsme neoblíbeného soupeře, České Budějovice, ale teď už jsme je dvakrát porazili, takže si myslím, že už to nebudeme mít v hlavě.

Jaké cíle máte v lize?
Nejdřív se samozřejmě dostat do play off. A pak máme nejvyšší cíle, chceme získat titul. Věřím, že je to možné.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

A vaše osobní cíle?
Chci hlavně hrát dobře a jednoduše pořád vyhrávat a získat s týmem titul. To je hlavní. Jasně že sleduju i bodování a vím, že jsem nahoře, ale nemám po téhle stránce žádné individuální cíle. Jde mi hlavně o úspěch týmu.

Trenéři německých mládežnických reprezentací o vás také vědí, že?
Ano, naposledy jsem odehrál přípravný turnaj za německou dvacítku. Rád bych se probojoval do nominace na mistrovství světa, nehrajeme v elitní skupině, ale chtěli bychom tam postoupit. Máme šampionát v prosinci doma ve Füssenu. A ten samý úkol nás čeká i na mistrovství světa v kategorii U18.

Máte už nějaké plány na další sezony?
Chtěl bych tady ještě pár let zůstat, abych mohl v Salcburku dokončit školu. Zbývají mi ještě dvě sezony. Proto zatím nevyhlížím angažmá v zámořských juniorských soutěžích. Ale později bych si přál dostat se do NHL. Hrát v Chicagu by bylo moc pěkné.

Že jste si vybral zrovna Chicago, to souvisí s Dominikem Kahunem?
Ano, samozřejmě, je to i kvůli němu. Znám ho osobně z Mnichova. Celkově si myslím, že se úroveň německého hokeje v posledních letech zlepšila, když se podíváte, kolik Němců momentálně hraje v NHL. Je hezké vidět, že se do NHL dostanou i hráči, kteří předtím hráli německou soutěž. Jako právě Kahun v Mnichově. Existuje čím dál víc různých cest do NHL, i takhle přímo z Evropy.

Jezdíte občas domů, nebo jste pořád v akademii?
Když o víkendu nemáme zápasy, tak jezdím domů do Mnichova. Nemám to odtud daleko. Ale jinak je to tady v akademii super. V týdnu chodím dopoledne do školy, kterou máme ve městě. Je to normální škola, ale máme tam oddělenou třídu. Pak po obědě chodím na led. Je dobré, že tady máme volný led a můžeme si chodit zatrénovat navíc. Odpoledne máme trénink s týmem, dvakrát týdně trénujeme i ráno před školou, a večer si jdu někdy ještě zatrénovat, nebo se učím do školy.

Každý den u vás asi vypadá hodně podobně, viďte?
To je pravda. Ale máme tady špičkové podmínky, už jen ten volný led a skatemill, kde můžeme trénovat bruslení a střelbu, nebo úplně novou posilovnu. Na druhou stranu jsme ale taky často na cestách, nejen na zápasy do Česka, ale nedávno jsme byli ve Spojených státech a teď jedeme na dva týdny do Finska.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz