Petr Svoboda ukončil kariéru

1. května 2002, 22:00

hokej.cz redakce

střelec zlatého gólu z Nagana nehrál pro zranění od prosince 2000

Nový fanshop

Téměř rok a půl oddaloval český hokejista Petr Svoboda rozhodnutí o ukončení kariéry. Střelec vítězného gólu ve finále olympijského turnaje v Naganu proti Rusku oznámil své definitivní rozhodnutí ve středu po osmnácti letech strávených v NHL. Šestatřicetiletý obránce nehrál od 14. prosince předloňského roku, kdy utrpěl těžký otřes mozku.

"Nechtělo se mi věřit, že jednou přijde den, kdy budu muset udělat tohle rozhodnutí," uvedl na tiskové konferenci na stadiónu Ice Palace v Tampě. "Je to skoro rok a půl, co jsem utrpěl otřes mozku, ale už jsem zcela zdráv a vedu normální život. Bohužel už nemohu hrát hokej," zrekapituloval důvody svého odchodu.

Svoboda odehrál v NHL sedmnáct sezón, v letošním ročníku do hry nezasáhl ani v jediném zápasu. Hájil barvy Montrealu Canadiens, Buffala Sabres, Philadelphie Flyers a Tampy Bay Lightning. Celkem v zámoří odehrál 1028 zápasů, v nichž nashromáždil 58 gólů a 341 asistencí. V roce 1984 jej po dvou letech v Litvínově draftoval Montreal, Svoboda emigroval a už v následující sezóně 1985/1986 pomohl Canadiens k zisku Stanley Cupu.

Osudnou se Svobodovi stala srážka s křídelním útočníkem Phoenixu Shanem Doanem, po níž vynechal v ročníku 2000-2001 zbylých 53 zápasů. Chtěl se vrátit na led a zúčastnit se olympijských her v Salt Lake City, zranění mu to však nedovolilo. "Poslechl jsem doktory, protože jako sportovec si myslím, že se dá překonat hodně věcí. Ale jakmile udělám dva kroky vpřed, musím udělat dva zpátky," vykládal.

Proto se rozhodl, že nebude riskovat. "Uvědomil jsem si, že na světě není jen hokej. Že v životě je mnoho dalších věcí, o dost důležitějších," prohlásil Svoboda. Po skončení sportovní kariéry chce podnikat a už si založil malou sportovní agenturu. Rád by si vytvořil klientelu hokejistů v České republice a zastupoval je. Jeho prvním chráněncem byl Pavel Kubina z Tampy, dále zastupuje mimo jiné Roberta Langa z Pittsburghu.

"Nechci se nazývat agentem, protože když jsem hrál, měl jsem takových několik. Rád bych tuto práci dělal trochu jinak," řekl Svoboda. "Chci mít jen malou skupinku hráčů, kteří budou mými dobrými přáteli. Své klienty si budu sám vybírat. Pak jim pomohu zlepšovat se v hokeji, zařídím jim dobrou práci a budu doufat, že se mnou budou spokojeni," hovořil zkušený obránce.

"Petr Svoboda je opravdový bojovník a během své kariéry byl zářným případem, jak se má přistupovat k hokeji," chválil českého hráče generální manažer Lightning Jay Feaster. "I když jsem smutný, že jeho kariéra v Tampě byla krátká, jsme moc rádi, že se uzdravil a bude moci normálně žít a věnovat se rodině. Udělal dobře, zdraví je přednější," prohlásil Feaster.

(ČTK)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz