Plní se mi sny, rozplývá se Čajanová. Vsetín mění za švédskou špičku!

Foto: Helena Hegeďová, hc-vsetin.cz

V extralize dorostu odehrála tři kompletní sezony a načala čtvrtou, osmnáctiletá Sára Čajanová je možná nejtalentovanější mladičkou hokejistkou, která doposud zůstala v Česku. Teď už to ale neplatí – ze Vsetína odchází do druhého týmu profesionální ženské soutěže ve Švédsku.

Aplikace Tipsport extraligy

Podobný krok je pro naději našeho ženského hokeje rozhodně tím nejsprávnějším. České mládežnické soutěže totiž už tři měsíce stojí a je naprosto evidentní, že budou stát i dál. S jakýmkoli dohráním sezony mohou počítat jen ti největší optimisté.

Jinak na tom nejsou ani domácí ligy žen. Ty zahraniční s profesionálním statusem naopak pokračují, a tak si Sára Čajanová „vybrala“ Švédsko, které je pro české hokejistky momentálně velmi oblíbenou destinací.

„Odjíždím na tři měsíce do týmu Brynäs, protože nás na začátku dubna čeká mistrovství světa. V Česku se teď nehraje a já chci zůstat v tempu, hrát zápasy a trénovat. I z tohoto důvodu odjíždím. Navíc jsem dostala nabídku z profesionální ženské ligy, což je pro mě úplně super,“ líčí Čajanová v rozhovoru pro web hc-vsetin.cz.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Brynäs IF (@brynas__if)

Už jen samotná nabídka pro ni znamenala velkou čest. „Tým Brynäs mě kontaktoval, jestli bych tam nechtěla přijet na play off. V žádném případě jsem to nemohla odmítnout, protože je to velká příležitost. Můžu říct, že švédská SDHL je asi nejlepší ženská soutěž na světě, co se týče kvality,“ líčí.

A do toho se ještě přidává aktuální věhlas jejího nového klubu. Vždyť Brynäs je v tabulce druhé o tři body za vedoucím Lulea a s pohodlným náskokem na další týmy.

Jeho dres obléká nejproduktivnější hráčka soutěže, Švýcarka Lara Stalderová. Ale hlavně dvě skvělé české útočnice – Kateřina Mrázová s Denisou Křížovou! První jmenovaná patří mezi největší hvězdy ligy, letos se chlubí průměrem víc než dvou bodů na utkání.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Čajanová proto nejde vůbec do neznáma. Od spoluhráček už si třeba během reprezentačních kempů zjišťovala všechno, co potřebovala.

„Měla jsem představu, že bych tam třeba jednou po střední škole chtěla. Právě do SDHL. Když přišla nabídka, tak jsem byla úplně nadšená. Pomalu se mi plní sny a začíná se mi vracet dřina, kterou jsem do toho dala,“ libuje si.

„Pomalu se mi plní sny a začíná se mi vracet dřina, kterou jsem do toho dala.“

Trochu samostatnou kapitolou je životní stránka. Prostředí ve Švédsku má samozřejmě k tomu českému o kus blíž než zámořské, ale i tak Čajanová očekává velkou změnu, která pro ni nebude snadná.

„Poprvé mě čeká odloučení od rodiny a budu se starat sama o sebe. Moc se na to ale těším. Jednou to stejně muselo přijít a ví to i moji rodiče a celá moje rodina. Hrozně moc mi to přejí, ale mají z toho i trochu trému. Bojí se, jak to tam sama zvládnu. Ale věří mi, že to dokážu,“ povídá dřívější kapitánka dívčích reprezentací.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Sára Čajanová oslavila v prosinci osmnácté narozeniny, a po hokejové stránce je oslavila tím nejlepším možným způsobem. Kouč Tomáš Pacina ji totiž nominoval na soustředění v Litoměřicích s dvojzápasem proti Maďarkám.

Odvděčila se mu parádně – coby nejmladší hráčka národního týmu a současně z pozice v obraně vstřelila při prvním vítězství dva góly!

„Sára je jedna z předních obránkyň tady v Česku. Je to mladá a nadějná hokejistka, která může hrát v útoku i v obraně. Je na tom výborně bruslařsky. Dojíždí souboje, je klidná na puku a může hrát na přesilovce. Je to opravdu velká naděje českého ženského hokeje,“ chválil ji tehdy Pacina.

„Pokud mi to bude umožněno, tak bych se určitě chtěla na příští sezonu vrátit na Vsetín.“

Podobně jako čeští hokejisté, také hokejistky stále častěji míří do zahraničí v brzkém věku. Čajanová si ale vybojovala stálou pozici ve vsetínském dorostu a vlastně zatím neměla důvod odcházet. Během tří ročníků a začátku čtvrtého nastoupila celkem k 97 utkáním, ve kterých vstřelila sedm gólů a přidala 21 asistencí.

Na Valašsku jí teď budou moc držet palce. Ale taky očekávat zpátky v kabině – česká obojživelnice se s Lapačem ještě tak úplně nerozloučila.

„Pokud mi to bude umožněno, tak bych se určitě chtěla na příští sezonu vrátit na Vsetín. Po střední škole bych opět chtěla zkusit SDHL, ale uvidím, co na mě řeknou tam. Třeba mi pak nabídnout další kontrakt na delší dobu,“ přemýšlí.

Foto: Anna Pavlína Sedláčková, hc-vsetin.cz

Doma by ještě potřebovala nějakou dobu strávit právě kvůli škole. „Po domluvě s ředitelem a třídní učitelkou budu pokračovat online. Největším problém jsou praxe. Studuji střední zdravotnickou školu, takže si je budu muset dodělat dodatečně,“ vysvětluje.

Poprvé může Sára Čajanová naskočit do zápasu ve švédské soutěži tento čtvrtek. Její Brynäs hostí stockholmský tým SDE, za nějž nastupuje obránkyně Magda Walicová. Ještě pikantnější českou příchuť ponese příští pátek souboj Brynäs na ledě MODO, tedy celku Kláry Peslarové, Viktorie Švejdové a Daniely Pejšové.

Řada z vyjmenovaných hokejistek se v únoru sejde na další reprezentační akci. „Následně odletíme zpátky do Švédska, dohrajeme play off. Vše bude samozřejmě záležet na tom, jak daleko s týmem dojdeme. Vrátíme se zase na přípravu na mistrovství světa, předpokládám, že bude opět nějaký přípravný kemp. A potom odletíme do Kanady,“ předesílá Sára Čajanová.

I její myšlenky se ale přece jen o kousíček víc upínají k olympijskému snu. „Kvalifikaci hrajeme v listopadu. Ta pro nás bude nejdůležitější,“ dodává na vsetínských stránkách.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz