Pocity ze skupiny? Musí stranou, teď se to láme, ví Rulík. Závěr ukázal charakter

Radim Rulík na střídačce českého týmu | Foto: Jakub Knap

Čtyřicet minut ani ťuk. A pak fičák! Vyburcovaní Češi v zádech s hvězdnými posilami dotáhli tahák skupiny s Kanadou aspoň k bodu. Vzdor zámořskému obrovi, sok pro čtvrtfinále nebo adaptace nových tváří? O všem se v mixzóně rozpovídal hlavní kouč Radim Rulík.

Trenére, váš pohled na tahanici s javorovými listy?
Bojovný a těžký zápas. Snažili jsme se eliminovat jejich přesilovky, bohužel jsme hned na začátku vyhodili kotouč a oni si vytvořili šance. Tam nás podržel gólman. Ve druhé přesilovce to sehráli výborně – byli na screenu, střelec střílel ze strany a gólman v tom momentě neviděl puk, takže uhnul. On to trefil úplně do růžku, to nemůžeme nikomu vyčítat. Byli jsme strašně rádi, že jsme se naší přesilovkou vrátili do zápasu. Začalo se to tahat, bylo to vyrovnané.

Kanada ale zase rychle uskočila...
Udělali jsme chybu na mantinelu, což se v takovém nasazení a atmosféře stává. Oni to potrestali. Potom situace v útočném pásmu, kdy tam hráli takový lob, my jsme to chytali rukou a bohužel se úplně nedomluvili Honza Rutta a Ondřej Beránek. Závěr ale ukázal charakter týmu, šli jsme na doraz. Proměnit dvě powerplay s takhle silným soupeřem není běžné. Mužstvo si toho nesmírně cení.

„Proměnit dvě powerplay s takhle silným soupeřem není běžné.“

Po skvělém comebacku musí být inkasovaný gól v přesilovce trochu hořký, že?
Myslel jsem si, že bychom to mohli převrátit na naši stranu, ale došlo k situaci… Nechali jsme tam puk, oni jeli do brejku. Od brusle Davida Špačka se to odrazilo k Davidu Pastrňákovi, kterému to sjelo z hokejky. Věděli jsme, že je Kanada nesmírně silná v brejkových situacích. Snaží se o přečíslení, dala nám z toho dvě branky. To je určitě poučení do dalšího zápasu. Ale z hlediska kvality a úrovně jsme podle mě odehráli nejtěžší zápas mistrovství. Směrem ke čtvrtfinále to bylo skvělé utkání.

Čím přispělo bostonské duo David Pastrňák a Pavel Zacha?
Je nutné se na to koukat tak, že odehráli sedmizápasovou sérii s Torontem a šestizápasovou s Floridou. S minimálním tréninkem i odpočinkem nastoupili do ostrého zápasu. Není to pro ně jednoduché, přelet pro organismus sehrává určitou roli. Oba odehráli dobré utkání, stejně jako ostatní tam nechali všechno.

Cítil jste z mančaftu, že mu tím ještě vzrostlo sebevědomí?
Nevím. Myslím, že jsme měli sebevědomí celou dobu. Bodovali jsme, a když už prohrávali, tak v prodloužení. V základní hrací době ne. Atmosféra už byla výborná, pokračuje to dál. Všichni věříme, že kluci, kteří nás doplnili, se do týmu začlení a budou jeho součástí. Snad nám pomůžou.

Jaký máte pocit z cesty, kterou vaši chráněnci ušli v základní skupině? Jak se vyvíjeli?
Určitý pocit mám, ale teď se to láme. Teď je čtvrtfinále, tohle musí jít stranou. Je třeba se co nejlépe připravit po všech stránkách na utkání, které nás čeká.

„Myslím, že jsme měli sebevědomí celou dobu.“

Plánujete sledovat večerní zápasy?
Nevím ještě, kde budeme. Domluvíme se s realizačním týmem, jestli se nepodíváme na naše věci. Nedokážu říct, ale materiál samozřejmě vždy nabíráme.

Co podle vás bude klíčem ve čtvrtfinále?
Záleží na soupeři, ale to nastavení. Abychom nedělali chyby a věřili si. Jít s tou partou, která tu je, za postupem.

Lajny jste dlouho drželi pospolu, teď nastaly výrazné přesuny. Jak to hráčům sedlo?
Určitý zásah to je, počítali jsme s tím. Měli jsme do prvního útoku dvě varianty, nakonec jsme se rozhodli dát Davida Pastrňáka k Romanu Červenkovi, protože už spolu něco odehráli. Nemají moc času se sehrávat, musí to fungovat hned.

Na ledě bylo vidět, že vzájemné pouto osvěžili v cuku letu...
Neodehráli špatné utkání, i ostatní řady. Některé dvojice jsme zachovali a doplnili je o třetího hráče. Až na třetí útok teda.

„Čtvrtfinále? Záleží na soupeři, ale to nastavení. Abychom nedělali chyby a věřili si.“

Klání s Američany často vyústí v samostatné nájezdy. Budete se na to speciálně chystat?
Určitě, pokud půjdeme na led. Máme už připravené hráče, kteří by je měli jet, ale určitě to taky nějak schováme, aby se to nepoznalo.

Výkon Martina Nečase šel oproti Británii ještě nahoru, co myslíte?
První zápas se obětoval, sedl na první letadlo a hned hrál. Pro organismus dobré, že do toho skočí, ale bylo to pro něj strašně těžké. Teď se vyspal a hrál daleko lépe. Podobné to bude s ostatními hráči. Pasta a Zacha jsou natolik zkušení, že ví, na co se chystat.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz