Pohádka nekončí! Lotyši šokovali i Švédy a slaví historický postup

Foto: iihf.com

(RIGA, od našeho zpravodaje) Hokejisté Lotyšska si ve čtvrtfinále MS vyšlápli na favorizované Švédsko, porazili ho 3:1 a poprvé v historii si zahrají o medaile! V semifinále vyzvou v Tampere Kanadu, utkání je na programu v sobotu od 13:20.

Lotyši přitom do turnaje vykročili porážkami 0:6 s Kanadou a 1:2 se Slovenskem. V tu chvíli se zdálo, že mají zavřeny čtvrtfinálové brány. Jenže se neskutečně semkli, zvedli a aktuálně za sebou tahají šňůru už šesti vítězství.

Pobaltská země, povzbuzena skalpem Švýcarů a hnána skvělými fanoušky, šla proti Švédům do vedení zásluhou Danse Ločmelise. V polovině utkání srovnal krok Timothy Liljegren a pak čekaly domácí borce dost těžké chvíle.

Nejdřív se museli pět minut bránit po vyloučení Martinše Dzierkalse, na startu třetí třetiny pak dokonce inkasovali, ale gól Carla Grundströma nemohl být uznán pro hru vysokou holí. A tak udeřilo na druhé straně kluziště.

Euforii v Rize odstartoval Miks Indrašis a když pak v přesilovce přidal pojistku Janis Jaks, Lotyši už si historický úspěch vzít nenechali. V sobotu je čeká boj o finále s Kanadou, Švédům nestačila ani střelecká převaha 40:15.

ŠVÉDSKO – LOTYŠSKO 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 30. Liljegren (Raymond, Pudas) – 13. Ločmelis (Indrašis, Rihards Bukarts), 46. Indrašis (Rihards Bukarts, Jaks), 54. Jaks (Rihards Bukarts, Indrašis).
Rozhodčí: Kaukokari (Finsko), Macfarlane – Mackey (oba Kanada), Davis (USA).
Vyloučení: 2:4, navíc Dzierkals (Lotyšsko) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 0:1.
Střely na branku:
40:15.
Diváci: 9 200.
Nejlepší hráči: Anton Lindholm – Rihards Bukarts.
Švédsko: L. Johansson – Tömmernes, Liljegren, A. Lindholm, Pudas, Nemeth, Bengtsson, Folin – Carlsson, P. Lindholm, Raymond – Grundström, Lindberg, Zetterlund – Everberg, Li. Johansson, Nylander – Sörensen, de La Rose, Silfverberg – Berggren. Trenér: Hallam.
Lotyšsko: Šilovs – Zile, Balinskis, Jaks, Rubins, Freibergs, Čukste, Golovkovs, Cibulskis – Balcers, Abols, Daugavinš – Roberts Bukarts, Batna, Dzierkals – Andersons, Smirnovs, Krastenbergs – Rihards Bukarts, Ločmelis, Indrašis. Trenér: Vitolinš.

Další program play off MS 2023

Sobota 27. května (semifinále):
13:20 Kanada – Lotyšsko (Tampere)
17:20 USA – Německo (Tampere)

Neděle 28. května:
14:20 utkání o třetí místo (Tampere)
19:20 finále (Tampere)

Pozn.: Začátky utkání MS jsou uvedeny v českém čase, v Lotyšsku je o hodinu více.


RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz