Pohodové Vánoce na Hané. Nejlepší gólman ligy? Zní to fajn, culí se Lukáš

Jan Lukáš | Foto: Daniel Klement, hc-olomouc.cz

25. prosince 2022, 16:29

Daniel Fekets

Olomoučtí hokejisté i nadále okupují třetí pozici v extraligové tabulce. Potvrdili ji ve 30. kole na ledě Karlových Varů, kde zvítězili 3:0. Pátou nulu v sezoně udržel procentuálně nejlepší brankář soutěže Jan Lukáš, debut v nejvyšší soutěži zažil teprve šestnáctiletý Tomáš Galvas.

Jan Lukáš vynuloval Energii podruhé v ročníku. Tentokrát měl daleko více práce než v prvním měření sil na Hané. Připsal si hned 35 úspěšných zákroků.

Zajímavostí je, že devětadvacetiletý gólman letos proti Karlovým Varům odchytal dohromady sedm třetin a neinkasoval v nich ani jednou. Mora sice v listopadu v lázeňském městě prohrála 2:3, ale na Lukáše se dostalo až ve třetí třetině, ve které Energie neskórovala.

„Když jsem v bráně, na každý zápas se chci co nejlépe připravit. Zatím je to dobré. Pevně věřím, že to takhle bude pokračovat,“ říká zkušený gólman pro oficiální webové stránky Olomouce.

Stále tak platí, že je procentuálně nejlepším brankářem TELH. Po šestnácti zápasech si drží 94,76% úspěšnost zákroků, což je o 0,16 % více než vykazuje pardubický Dominik Frodl. Lukáš stihl zapsat už pět čistých kont, v tomto se s ním může rovnat pouze sparťanský Jakub Kovář.

„Co k tomu říct? Je to velmi dobrý pocit, ale sezona je dlouhá a do každého zápasu musím jít nachystaný. Dal jsem si předsevzetí, že si chci každý zápas užít, což se zatím daří,“ dodává.

Kohouti jsou pravděpodobně nejpříjemnějším překvapením této sezony. Na kontě mají 52 bodů a navíc zdárně odrážejí útoky Třince a Sparty, kteří si dělají zálusk na jejich třetí pozici. „Jsme zhruba v půlce sezony, může přijít cokoliv, takže my jsme rádi za každý bod, za každou výhru,“ má jasno Lukáš.

Kapr při štědrovečerní večeři tedy Hanákům bezesporu chutnal. Jak tráví Vánoce olomoucký brankář? „Určitě je nechci za každou cenu strávit doma, chceme si to užít. Máme dvě malé děti, takže to děláme hlavně pro ně. Já na to moc nehraju, ale moje drahá polovička ano, takže něco musíme vymyslet,“ usmívá se Lukáš.

„Dal jsem si předsevzetí, že si chci každý zápas užít, což se zatím daří.“

Na zmíněný duel v Karlových Varech jistě nezapomene šestnáctiletý obránce Tomáš Galvas. Pokračovatel hokejového rodu nastoupil do svého prvního extraligového utkání. Po boku kapitána Jiřího Ondruška odehrál 13 minut a 7 sekund.

„Klobouk dolů před ním, má velký přehled ve hře. Myslím si, že zahrál velmi slušný zápas. Nebyla na něm vidět žádná nervozita, navíc si věřil na puku, což je pro něj důležité. Více takových hráčů do extraligy a českého hokeje,“ chválí Lukáš svého o poznání mladšího kolegu.

Jan Lukáš

Jan Lukáš | Foto: Daniel Klement, hc-olomouc.cz

A jak viděl svou premiéru sám Galvas?

„Velmi si cením důvěry trenérů. Tento start beru jako krásný vánoční dárek. Kluci v kabině mi určitě vypíšou nějaké nováčkovské zápisné, to mě jistě nemine,“ usmívá se syn Lukáše Galvase, bývalé opory zadních řad Vítkovic, Zlína, Třince či Olomouce.

Tomáš Galvas jinak pravidelně nastupuje za olomoucký dorost a juniorku. „Extraligu jsem čekal více taktickou, ale překvapilo mě bruslení, protože náš soupeř byl v tomto skvělý. Mládežnické soutěže jsou určitě pomalejší,“ porovnává pro web hc-olomouc.cz.

„Extraligu jsem čekal více taktickou, ale překvapilo mě bruslení. Mládežnické soutěže jsou určitě pomalejší.“

Hráč, který bude v roce 2024 usilovat o draft do NHL, následně prozradil, že jeho vzorem je starší bratr Jakub, jenž momentálně hraje na farmě v Rockfordu a v minulé sezoně odehrál šest zápasů za Chicago Blackhawks.

„S bráchou se porovnávám. Vsázíme se o něco, co zrovna vymyslíme. Pokouším se ho dohnat. Tátovi ani bráchovi jsem nic ohledně mé premiéry nesdělil, protože se vše událo rychle. Navíc jsem chtěl oba překvapit,“ poodkrývá Galvas.

Další křest ohněm možná talentovaný obránce zažije už na Štěpána, kdy na Hanou přijedou první Pardubice.

Jan Lukáš

Jan Lukáš | Foto: Michal Struž, hc-olomouc.cz

logo TipsportSledujte všechny zápasy MS 2023 v ledním hokeji a získejte za registraci 500 Kč na první sázky!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz