Pořád jsme za nováčka, ale můžeme uspět, tvrdí GM Olomouce Fürst

Foto: Karolina Martinková, hc-olomouc.cz

31. srpna 2018, 16:34

David Jahoda

Velkoústá prohlášení nemá rád, nechce svůj tým dostat pod tlak. Od první do poslední minuty mu ale vždy bezmezně věří. „Udělat větší úspěch? Mužstvo je pohromadě dlouho, není to nereálné,“ říká Erik Fürst, generální manažer Olomouce, která se dvakrát za poslední tři roky ocitla ve čtvrtfinále.

Nový fanshop

Základní cíl je ale stejný jakožto už každoročně – hlavně se vyhnout bojům o záchranu. Olomoucký tým je totiž podle svého dlouholetého generálního manažera stále považován tak trochu za nováčka. 

V rozhovoru pro Hokej.cz mluví Erik Fürst mimo jiné také o tom, že chce ještě rozšířit útočné řady, jak bude vypadat hra pod novou trenérskou dvojicí po tříletce Zdeňka Venery či jak důležité bylo udržet Zbyňka Irgla.

Pane Fürste, s čím byste byl v nadcházející sezoně spokojený?
Jako každý rok – moc bych si přál, abychom se vyhnuli skupině play out a udělali play off. Minimálně předkolo. Od toho se chci každoročně odpíchnout.

Jan Knotek, jedna z opor týmu, se nechal slyšet, že by chtěl s týmem dosáhnout na nějaký větší úspěch. Je reálné pomýšlet na semifinále, nebo je to jen v rovině snu?
V případě, že se tým dostane do play off, je pak možné opravdu všechno. A já si nemyslím, že by to s mančaftem, který tu máme, bylo nereálné. Záleží ale na mnoha okolnostech – zranění, aktuální herní pohoda a tak dále. To mužstvo už je tu ale pohromadě dost dlouho, z toho důvodu to řeknu takhle: může udělat nějaký úspěch, proč by ne…

Jak hodnotíte změny, které se v kádru před novou sezonou udály?
Myslím si, že to všechno teprve ukáže čas. Podle toho, jak se tým doplnil, je to v podstatě stejné jako v minulé sezoně. Dá se říct, že hráči přišli post za post. Mančaft jsme doplňovali podle potřeby.

Nejspíš dojde k posílení útoku

Povedlo se vám vše, co jste si na trhu s hráči vytyčili?
Chtěl bych ještě trošičku posílit útok. Myslím si, že k tomu s největší pravděpodobností dojde. Aktuální podoba kádru se jeví dobře, ale víme, že se bude muset ještě maličko doplnit, protože by ve finále mohl být úzký.

Máte pro takový případ dohodnuté i nějaké střídavé starty s některým z týmů první ligy?
Máme částečnou spolupráci s Havířovem. Není to úplně jediný tým, ale v této fázi s ním spolupracujeme nejvíc.

Trenéři mluvili o tom, že by nepohrdli produktivním útočníkem. Jedno jméno se teď uvolnilo po odchodu z Hradce Králové – Martin Réway. Byl alespoň na chvíli předmětem některé z vašich interních klubových konverzací?
Ne, ne, tohle vůbec nebylo téma.

V Olomouci se přetrhne vazba otec a syn, Lukáš Galvas u vás pokračovat nebude. Proč?
To není úplně otázka na mě, Lukášovi jsem nabídku dal a on ji neakceptoval. Dál na to neumím odpovědět.

„Lukášovi jsem nabídku dal a on ji neakceptoval. Dál na to neumím odpovědět.“

Berete některý z odchodů jako citelný?
Můžu říct, že třeba Honza Eberle mi určitě bude scházet, pro mě je on citelná ztráta. Myslím, že tu byl spokojený, ale chtěl to mít blíž domů. Ebik byl platný, dobrý hokejista a bohužel si nemyslím, že bude mít v Plzni větší prostor, než měl tady.

Mimo jiné jste získali i odchovance Jana Lukáše, mladého gólmana s ambicemi. V týmu ale máte Branislava Konráda, který byl zatím ve všech sezonách jasnou jedničkou. S jakým plánem jste Lukáše přivedli?
Já jsem chtěl Honzu Lukáše vždycky zpátky, respektive jsem ho chtěl ještě předtím, než z klubu odešel. Teď je ale zpět, za což jsem rád. Chtěl bych vytvořit silnou brankářskou dvojici, kdyby se jednomu z nich něco stalo, aby ten jeden gólman byl zastupitelný. Chtěl bych, aby se v určitém poměru v brance točili. V jakém konkrétně, to vám neřeknu, s trenéry jsme o tom mluvili, víme o tom, ale může se stát, že to nakonec může být jinak, než jsme si sami plánovali.

Bude Lukášův příchod ku prospěchu?
Když je silná brankářská dvojice, je to vždycky ku prospěchu. Ať se na to díváme z více hledisek.

Proč tomu tak nebylo v minulých letech?
Bylo to, jak to bylo, teď je to zase takhle. Jak už jsem řekl, o Honzu Lukáše jsme měli zájem už v minulosti, ale na trhu se objevil až teď. Po jeho příchodu se mi jeví brankářská dvojice jako vyrovnanější než doposud. 

Irgl? Výkonnostně stačí, mladí se můžou učit

Jak důležité je pro tým, že se podařilo udržet Zbyňka Irgla?
Myslím si, že ve všech směrech je to pro nás výborné. Jedna věc je, že i výkonnostně na to ve svých letech stále má, a druhá, že se od něho můžou mladí hráči pořád spoustu věcí naučit. Co se týká jednání, nebylo složité se s ním na pokračování dohodnout.

Propracovaná defenzíva, týmovost, bojovnost. To byly základní prvky hry pod trenérem Zdeňkem Venerou. Bude se o tyto pilíře opírat hra i po jeho odchodu?
Stoprocentně.

Mužstva se ujali trenéři Jan Tomajko se Zdeňkem Motákem. I když už u týmu předtím působili, může jejich působení v nových rolích přinést do týmu čerstvý vítr?
Vždycky, když se změní trenér, vypadá obraz hry o trošku jinak. Tím nechci popřít svoji předchozí odpověď, ale každý trenér chce mít ve hře viditelný svůj rukopis.

Jan Káňa chce potrápit favority a bojovat o šestku

Olomoucký klub v extralize načte pátou sezonu v řadě. Cítíte, že si už v nejvyšší soutěži vybudoval lepší a respektovanější pozici než v prvních letech po postupu?
Lepší to asi o něco je, nicméně si ale myslím, že jsme pořád tak trochu bráni jako nováček. Jsou týmy, které jsou tam daleko delší dobu. Je potřeba ještě hodně, hodně dlouho pracovat na tom, abychom mohli říct, že jsme tradiční účastník extraligy. Jiné celky jsou tam v podstatě desetiletí, a to se nedá dohnat hned.

„Je potřeba ještě hodně, hodně dlouho pracovat na tom, abychom mohli říct, že jsme tradiční účastník extraligy.“

Můžete díky tomu, že jste se v extralize už docela usadili, pracovat i s větším finančním obnosem?
Řekl bych, že je to plus mínus stejné jako v těch úvodních sezonách po postupu. Je to těžké z toho důvodu, že v našem regionu není silné zastoupení větších firem.

Minulá sezona byla extrémně vyrovnaná. Myslíte si, že se bude i v té nadcházející bojovat ve všech patrech tabulky až do posledního kola?
V tuto chvíli je strašně těžké něco odhadovat, může se stát cokoliv. Nikdy nemůžete říct dopředu, jestli to bude, nebo nebude vyrovnané. Někdo může uletět vepředu, někdo vzadu. Do těchto predikcí se pouštím nerad. Teprve se ukáže, jak jsou týmy na sezonu připraveny, a co je v ní potká.

Kdybyste měl fanoušky na zápasy nadcházející sezony nalákat, jak by vaše pozvánka vypadala?
Pořád tvrdím, že Olomouc má jedny z nejlepších fanoušků v extralize. Byl bych rád, kdyby chodili minimálně v takovém počtu, jako chodili doteď. Myslím, že se hokejem bavili. Podle mě by si i hráči zasloužili, aby ten „barák“, i když samozřejmě není v nejlepším stavu, byl zaplněný co možná nejvíc a nejčastěji. Chtěl bych vzkázat, aby každý fanoušek chytil za ruku nového kamaráda, a vzal ho na hokej. Čím víc lidí na stadionu bude, tím i oni se budou líp bavit. 

ROZHOVORY S GENERÁLNÍMI/SPORTOVNÍMI MANAŽERY:

>> Boleslav chce vykoupit hříchy. Věřím, že půjdeme nahoru, říká Látal

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz