Posily z NHL pro MS: Voráček, Erat či Pavelec ano. Eliáš a Nestrašil ne

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

24. března 2015, 16:10

Václav Jáchim

Základní část NHL spěje k cíli, dlouhodobá fáze slavné ligy skončí 11. dubna. Tenhle termín je prvním záchytným bodem pro reprezentační trenéry, kteří hledají posily pro mistrovství světa. Vladimír Růžička není výjimkou. Hlavní kouč českého výběru minulý týden naznačil, že bude postupně kontaktovat hráče, jimž brzy skončí sezona. Nyní má po ruce první konkrétní zprávy. Situace se ještě může změnit, hokejisté musejí na výstupní lékařské prohlídky. Ovšem Růžička už v hlavě nosí jasnou představu!

Chance liga na Hokejka TV

"Hráče jsem si obvolal, s některými jsem domluvený. Ale dokud tady fyzicky nebudou, je to předčasné. Ale je pravda, že jsme si s hráči něco řekli. Pokud projdou prohlídkami, tak přiletí a nastoupí," konstatuje. Rozhovory zatím probíhaly s těmi, jejichž kluby nepůjdou do Stanley Cupu. "Někteří by mohli přiletět na zápasy do Švédska, teď ale nevíme, jestli se to podaří,"naznačuje.

Růžička: Počítám s Pavelcem. Doufám, že ukecám Hejdu a Hemského

Vezměme to postupně, od brankářů. Mezi maskované muže by se mohl zařadit Ondřej Pavelec, jenž reprezentoval naposledy loni na olympiádě. "Počítám s ním od loňského léta. Mluvili jsme spolu a Ondra mi řekl, že přijede na jakýkoli post. Kdyby se Winnipeg dostal do play off, tak bychom museli počkat. Ale to se bude týkat i jiných hráčů," povídá. Kvituje, že brankář Jets poslední dobou v kleci září. "Ondra je zkušený brankář, jsem rád, že mu to jde. Byl vyhlášen nejlepším hráčem týdne v NHL, je moc dobře, že pokračuje ve výkonech ze začátku sezony."

Do obrany by mohl teoreticky být Jan Hejda. "Honza si na začátku sezony zranil rameno. Teď je to dobré, ale končí mu smlouva. Takže bude hodně záležet na něm. Doufám, že ho nějak ukecám," říká Růžička. Stejný příměr volí u Aleše Hemského z Dallasu. "Jeho ukecám snad taky," usmívá se. "Jak mi říkal Jarda Špaček, Aleš má trošku problém s kyčlí. Chce přijet na mistrovství světa, klub na něj tlačí, aby šel na operaci. Ale Hemský zatím nechce."

Jistý by měl být start Jakuba Voráčka, hvězda Philadelphie prožívá fantastickou sezonu a národnímu týmu by se moc hodila. "S Kubou jsme domluveni," hlásí Růžička. Nikam se zatím neposunul verdikt v případě Jaromíra Jágra. "Zatím jsme spolu nehovořili, neozval se mi," připomíná kouč. Další posilou do ofenzivy by měl být Martin Erat z Phoenixu. "Mluvil jsem s ním, přiletí," dodává.

Posily z prvního kola? Plekanec, Palát, Židlický, Vrbata...

Další zajímavá jména se rýsují z klubů, které ještě neztratily šanci na postup do Stanley Cupu. "Volal jsem si s Jirkou Hudlerem, věřím, že by mohl být také Tomáš Hertl," přibližuje Růžička dva hokejisty, kteří reprezentovali už loni na mistrovství světa v Minsku. Další zajímavé varianty se nabízejí ve Východní konferenci, kde se o play off perou zejména Ottawa a Boston."Uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že i s ohledem na rozlosování neudělá postup Boston. Tam máme Davida Krejčího a Davida Pastrňáka," dodává.

Růžička naopak neosloví Patrika Eliáše, do přípravy nezařadí ani Andreje Nestrašila. "Máme plno jiných hráčů, nepřikláním se k tomu, abychom sestavili celé mužstvo z NHL. Chci kluky z NHL i ty z Evropy," dodává. Další možnosti přicházejí v úvahu u týmů, které půjdou do play off. "Chtěli bychom Ondru Paláta, Tomáše Plekance, Michala Rozsívala, Zbyňu Michálka, Marka Židlického. Tyhle kluky si chci obvolat," reaguje. Kdyby vypadly Tampa Bay a Vancouver, hlavní trenér by měl zájem také o obránce Andreje Šustra a střelce Radima Vrbatu.

Jak je patrné, mezi útočníky bude určitě na výběr. Horší situace bude u obránců. Pro zranění vypadli Krajíček, Šmíd, Polák, vyměněni byli Židlický nebo Zbyněk Michálek. Když pomineme Hejdu, z NHL to zatím na beky moc nevypadá. "Nedá se nic dělat, loni jsme na tom byli podobně. Obrana je téměř pohromadě, máme tady kluky, kterým věřím. Musím, jiné nemáme. Jsou to vynikající hráči, mají něco za sebou, Ondra Němec nebo Čáslava sehráli spoustu zápasů. Honza Kolář byl už loni a celou sezonu si vede slušně. Věřím, že zabojuje Kuba Krejčík. Mohl by se do mužstva dostat," říká Růžička s tím, že ještě počká, jak se vyvine zdravotní stav Michala Kempného, jehož brzdí pochroumané rameno.

Konečná podoba české sestavy se narodí patrně až v průběhu mistrovství světa. "Mužstvo budeme mít postavené, ale pokud někdo vypadne z prvního kola Stanley Cupu, a projde prohlídkou, tým doplníme. Na začátku šampionátu určitě nezapíšeme všechny hráče. Představy máme, ale víte, jak to chodí. Dokud tady hráči fyzicky nebudou, nemůžeme si být stoprocentně jisti," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz