Potvrzeno! Mistrovství světa ve Švýcarsku nebude. Rada IIHF ho zrušila

Foto: Alena Zapletalová

Dalo se to tušit, naděje na uspořádání letošního mistrovství světa se neustále snižovaly. Pandemie koronaviru zasáhla celou planetu, očekávaný turnaj byl pod tíhou okolností nakonec zrušen. Verdikt dnes potvrdila Rada IIHF, Mezinárodní hokejová federace o tom informuje na svém webu.

partneři českého hokeje

O pořádání turnaje se spekulovalo několik týdnů, stále se zhoršující situace kolem pandemie teď znamená definitivní konec. Světový šampionát se nebude hrát poprvé od roku 1946, tehdy byly příčinou následky druhé světové války. V letech 1980, 1984 a 1988 proběhl jen olympijský turnaj.

„Je to tvrdá realita, které musí hokejová rodina čelit. Ale kterou musíme přijmout," uvedl na stránkách IIHF její šéf René Fasel. „Koronavírus je celosvětový problém a vyžaduje velké úsilí vládních orgánů v boji proti jeho šíření. Musí se udělat všechno  pro to, aby byl tento boj podpořen. Sport je prozatím třeba odložit a podporovat jak vládní orgány, tak hokejovou rodinu“

Na přehlídku světových hokejistů se chystali pořadatelé ve švýcarských městech Curych a Lausanne, do země pod Alpami se měl turnaj vrátit poprvé od roku 2009. Teď je jisté, že se tak nestane. „Přijímáme toto rozhodnutí Rady IIHF, ale pro organizační výbor je to samozřejmě velké zklamání. Pro všechny jde o výjimečnou situaci, teď je třeba vyřešit všechny zbývající otázky," řekl Gian Gilli, generální sekretář organizačního výboru letošního MS.

Jak uvádějí stránky Mezinárodní hokejové federace, rozhodnutí bude mít velký dopad na IIHF a její partnery, stejně tak na jednotlivé účastníky a národní svazy. Mistrovství světa letos není možné přesunout do jiné země. Případné konání turnaje ve Švýcarsku v příštím roce naráží na skutečnost, že kongres IIHF už dřív přidělil dějiště  Bělorusku a Lotyšsku.

Jasno je také o dalších šampionátech, na jaře 2024 bude mistrovství světa hostit Česko. Případnou změnu může odsouhlasit jedině kongres, který se měl od 21. do 23. května konat v Curychu..Nyní byl také odložen, o jeho náhradním termínu bude IIHF informovat později.

„Pro týmy, hráče a fanoušky je zrušení mistrovství světa určitě zklamáním, vývoj ovšem k takovému rozhodnutí směřoval. Výjimečná situace vyžaduje výjimečné kroky a světový hokej není výjimkou. Česká reprezentace se na šampionát dlouhodobě připravovala a v průběhu sezony předváděla výkony, za které bych chtěl hráčům, trenérům i členům realizačního týmu poděkovat.," uvedl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Vedení světového hokeje aktuálně musí vyřešit organizační a sportovní důsledky zrušeného šampionátu pro rok 2020. Organizátoři turnaje v Curychu a Lausanne chystají způsob, jak co nejrychleji vrátit fanouškům peníze za zakoupené vstupenky. Příznivce zároveň žádají o trpělivost a slibují, že potřebné informace co nejdřív zveřejní.

Mistrovství světa se v Curychu a Lausanne mělo proběhnout od 8. do 24. května. Rozpočet akce se pohyboval kolem 300 miliónů eur (815 miliónů korun), prodáno bylo přes 300 tisíc vstupenek. Titul se chystali obhajovat hokejisté Finska.

V týdnu byly zrušeny další šampionáty pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace. Kvůli pandemii koronaviru neproběhnou MS divize I skupiny A i B, které se měly uskutečnit na přelomu dubna a května v Lublani, resp. v Katovicích. Hrát se nebude ani šampionátů hráčů do 18 let, na který se těšila americká města Plymouth a Ann Arbor. Už dřív padl verdikt o zrušení mistrovství světa žen a dalších turnajů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz