Přednosti Finů podle zvěda Malíka: Gólman, disciplína a týmový duch!

Foto: Petr Kotala, cslh.cz

14. května 2015, 8:00

Václav Jáchim

V minulosti válel NHL, doma má bronzovou medaili z olympiády v Turíně, patřil k elitním českým bekům. Teď je už Marek Malík mimo činnou službu, věnuje se trenérské práci. A na šampionátu si zkusil také roli skauta, kteří pro českou reprezentaci sbírali poznatky o hře potenciálních soupeřů. "Nevím přesně, jak probíhal výběr. S trenérem Růžičkou mluvil Kuba Petr, který si vzal na starost sledování Ameriky. Mně byli přiděleni Finové. Vím, že na Rusy se zaměřoval Pavel Marek a na Slováky zase Venca Varaďa," vykládá.

Chance liga na Hokejka TV

Bývalý obránce Vítkovic, Caroliny,Vancouveru, New York Rangers a dalších klubů v Ostravě nevynechal jediný duel Suomi. "Mají hodně kvalitní mužstvo. Víc defenzivnější, ale po získání puku s okamžitým přechodem do útoku, který podporují obránci. A v brance stojí vynikající Rinne, ten v ostravských zápasech podával velmi kvalitní výkony. Když to shrnu - čeká nás hodně nebezpečné mužstvo, proti němuž není snadné hrát. Ne, že nemají slabiny. Ale minimalizují je disciplínou a výborným pohybem," rozebírá.

Finské přesilovky? Jsou jednoduché, žádné šílenosti

Nebezpečné jsou podle něj i finské početní výhody. "Přesilovky hrají jednoduše, nevymýšlejí žádné složité věci. Tlačí se hodně do střelby, ve dvou nebo ve třech chodí před bránou, kde se snaží kotouče dorazit. Hodně Finů je zkušených, dokáží to na bránu dostat, aniž by trefili prvního ze soupeřů. Když se člověk dívá na jejich přesilovky, fakt tam nenajdete žádné šílenosti. Křížné nahrávky nebo něco podobného," pokračuje.

Jakmile skončily boje ve skupinách, Malík se z Ostravy vydal do Prahy. Ve středu pozoroval v O2 areně dobrovolný český trénink, načež jel na schůzku s reprezentační trenéry. Jaké doporučení sdělil Vladimíru Růžičkovi? "Žádné bych nedával, opravdu těžko radit. Trenéři si to určí sami, ostatně mají dost informací o Finech z dřívějších utkání. Oni systém v podstatě nemění. Spíš jsem chtěl předat čerstvé poznatky a informace, které z předchozích zápasů mám."

Jedna z důležitých věcí se týká práce před gólmanem Rinnem. "V obranném pásmu se Finové hodně stahují kolem branky. Jejich útočníci jsou na vrchu kruhů, jestli by mohl existovat nějaký návod, možná by to chtělo trošku roztáhnout hru našich beků. Například naposledy Rusové měli puk hodně v držení, jenomže hráli po rozích kluziště. Finy točili, ovšem uprostřed pásma nic hrozného moc nebylo. Určitým receptem by mohlo být větší roztažení hry v jejich pásmu," uvažuje nahlas.

Systém soupeře se nezměnil, Finové takhle hráli i v přípravě

Malík ví, že Růžička a jeho kolegové základní poznatky o Finech mají. "Není moc co radit. U soupeře je celou sezonu stejný trenér, co jsem viděl přípravné zápasy, hráli v podstatě stejně jako teď na mistrovství světa. V základní skupině mě zaujala především disciplína a týmový duch. Stejně tak organizovaná hra podložená kvalitní kolektivní prací," vypočítává. Specifální předností je Rinne. "Finové díky němu samozřejmě hodně získali, i když velmi dobře zachytal také mladý gólman Saros. Oni si věří. Jasně, utekl jim první zápas s Američany, ale to bylo i tím, že Pekka přijel a na tréninku strávil jen asi dvacet minut.Pak už byl vynikající. Čtyři nuly v řadě plus porazit Rusy s jejich ofenzivou - to je známka kvality," oceňuje.

Finská reprezentace se ve středu přesouvala do Prahy, na cestě strávila něco přes tři hodiny. Může tahle skutečnost roli? "To je otázka. Kdyby zůstali a pak vyhráli v Ostravě, stejně by se stěhovali na semifinále. Potkalo je to před čtvrtfinále. Nový hotel a nová aréna, to nějaký vliv může mít. Jiný je třeba i led. Ovšem Finové s tím museli počítat. Kdybych byl hráčem, chtěl bych přesun udělat co nejdřív, abych si ještě večer stihl v novém prostředí zatrénovat. Dopoledne pak rozbruslení a večer na to vlítnout," popisuje.

Sám se snažil činnost zvěda dělat poctivě. "Byla to pro mě úplně nová věc. Sice jsem v sezoně pracoval s mladými, ale u vítkovického áčka jsem byl řekneme třetí trenér, který zápasy sledoval z tribuny. Rozdíl je v tom, že jsme na mistrovství světa, což znamená větší odpovědnost. A další odlišnost bych viděl v tom, že ve Vítkovicích všechny hráče znám, kdežto ty finské ne. Musel jsem si je nakoukat, dívat se na jejich hru i na detaily. Informací bylo stokrát víc," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz