Premiéra? Asi budu trochu nervózní, hlásí Smejkal. Pořád sní o NHL

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Letošní podzim mu náramně svědčí, Jiří Smejkal patří k velkým ofenzivním zbraním pražské Sparty a jeho buldočí zápal ocenili také reprezentační trenéři. Důrazný Jihočech byl dodatečně zařazen do týmu pro turnaj Karjala a v sobotní bitvě proti Finům by měl absolvovat velkou mezistátní premiéru.

partneři českého hokeje

Stříbrný medailista z mistrovství světa osmnáctek 2014 má pořád své sny. Touží po NHL, ačkoli první pokus nevyšel. Zarputilý buldok válel kanadskou juniorku, ale pak neuspěl v draftu a vrátil se do domů. Nyní se rve o to, aby do zámoří našel jinou cestu. "Strašně rád bych si v NHL jednou zahrál. Když bude šance, chci ji využít," povídá upřímně.

Byl jste hodně překvapený z dodatečné pozvánky do národního mužstva?
Byl jsem nadšený, samozřejmě. Sezona se vyvíjí velmi dobře - jak týmově, tak i mně osobně. Tohle byla další taková třešnička na dortu.

Kde vás zastihl telefonát o národním mužstvu?
Byl jsem doma v Budějovicích, zrovna venku se psem. Volal mi Jarda Hlinka a oznámil mi to. Hned jsem se sebral a jel zpátky do Prahy.

Určitě splněný sen, co říkáte?
To je jasný. Byl jsem nadšený a vůbec neváhal. Okamžitě jsem to potvrdil.

V tomto ročníku už máte na kontě víc gólů než za celou minulou sezonu. Je to znát na sebevědomí? Věříte si víc?
Jo jo. Když je člověk pod tlakem, hned puk od sebe neodpálí, ale podrží si ho. Na hře to je pak znát. Pokud hrajete deset minut a víte, že nemáte formu, nebo vám trenéři nevěří, nic takového si nedovolíte.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Výborně jste zapadl do formace k Davidu Tomáškovi a Michalu Řepíkovi. To bylo také důležité, že?
Myslím, že od začátku nám to šlo. Každým dalším zápasem je to lepší a lepší. Poslední dobou to bylo velmi dobré, vypracovali jsme si hodně šancí. Klidně jsme mohli dát víc gólů.

Poprvé jste se prosadil do národního týmu. Zápasíte s nervozitou?
Dopředu jsem si říkal, že před prvním utkáním asi trošku nervózní budu. Přece jen to je premiéra. Ale doufám, že to ze mě hned všechno spadne. Půjdu do toho s tím, že si chci utkání užít. Reprezentovat Česko je pro mě nejvíc, co existuje.

Pomáhá vám v tomto ohledu klubový parťák Michal Řepík?
Jsme tu spolu na pokoji, takže mi radí. Jsem za to jedině rád.

Mimochodem, bydlel jste někdy v tak přírodním prostředí jako teď národní tým v Leksandu?
Možná na nějaké škole v přírodě, ale s hokejem ne. Bylo to domácí prostředí, skvěle nám vařili. V hotelu jsme bydleli jenom my, neměli jsme si na co stěžovat.

Lákalo by vás poznat přírodu ve Skandinávii?
Musím se přiznat, že máme samojeda. Což je pes, který má rád zimu. Takže se s přítelkyní chystáme do podobných končin. Dovolenou ve Švédsku nebo ve Finsku bych si určitě dokázal představit.

V minulosti jste hrál za mládežnické reprezentace, jaké na to máte vzpomínky?
Nejsilnější zážitek je z osmnáctky, když jsme byli stříbrní na mistrovství světa. Porazili jsme týmy jako Kanadu nebo Rusáky, to bylo parádní. Myslím, že úplně špatné nebyly ani dvacítky, i když jsme ve čtvrtfinále šampionátu prohráli s Amerikou. Vzpomínám moc rád. Je fajn, že si to teď mohu trošku připomenout.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Patřil jste k hráčům, kteří se ve snaze o průnik do NHL vydali v mladém věku za Atlantik. Předpokládám, že nelitujete.
Byla to výborná zkušenost. Naučil jsem se dobře anglicky, což mohu kdykoli využít. Také mě to osamostatnilo. V Kanadě jsem strávil dva roky, dalo mi to hodně po osobní i hokejové stránce. Na konci se to tak úplně nevyvedlo, ale zase mohu být tady. A mám možnost zkusit jinou cestu.

Je pravda, že zápasy Euro Hockey sleduje hodně skautů. Když na sebe upozorníte, zájem z NHL může přijít.
Musím říci, že jsem na NHL nezanevřel. Je to sen každého, můj tedy určitě! Když bude šance, chci ji využít. Strašně rád bych si v NHL jednou zahrál.

V juniorce jste nastupoval s Braydenem Pointem, dnešní hvězdou Tampy Bay. Je pro vás jeho příběh inspirací?
Směrem k NHL hraje určitou roli štěstí, ale třeba v případě Braydena Pointa musím říci, že to je nejlepší hráč, se kterým jsem měl možnost hrát a trénovat. U něj jsem nikdy neváhal, že by se do NHL neměl dostat. Byl výjimečný, o jeden nebo o dva levely jinde než ostatní hokejisté. Já po NHL toužím také, jasně, že to je někdy o štěstí. Hlavně ale nesmíte přestat věřit. Je třeba makat pořád dál, i když prosadit se fakt není jednoduché.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz