Premiéra pro Síň slávy. Tahle série kartiček je neopakovatelná, tvrdí Hašek

4. září 11:26

Václav Jáchim

Síň slávy českého hokeje nově nabízí fanouškům a sběratelům unikátní relikvii, právě dnes vychází historicky první série kartiček všech jejích členů. „Mám z toho velikou radost, tahle série je v mnoha ohledech unikátní. A jelikož je první, tak i neopakovatelná," tvrdí legendární brankář Dominik Hašek.

Chance liga na Hokejka TV

Olympijský vítěz z Nagana je členem Síně slávy, navíc znovu vede její návrhovou komisi. Když před lety pomáhal připravit ucelený projekt Síně slávy českého hokeje, jedním z úkolů do budoucna definoval práci na její propagaci směrem k fanouškům.

„Mám k tomu jistý vztah, navíc jsem učitelem dějepisu. Historie včetně té hokejové mě vždycky zajímala. Jsem moc rád, že tenhle projekt vznikl. Konečně máme kartičky skutečně všech, kteří jsou v Síni slávy," kvituje Hašek.

Speciální karty vytvořil tým Ferdinanda Hrbka, který úzce spolupracuje s fotografem Jiřím Kolišem. „Oba se tomu věnovali několik let. Musíme se podívat dál do minulosti. Jirka Koliš dokázal získat snímky osobností z pravěku našeho hokeje, takže na kartičkách jsou skutečně všichni členové," oceňuje Hašek.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Netají dobrý pocit, že se akce podařila. Dosud totiž nebyla k dispozice ucelená série portrétů 138 členů Síně slávy českého hokeje, „Zaslouží si to všichni, zasloužila si to samotná Síň slávy. Protože je na naše poměry krásná. Myslím, že něco takového tu chybělo. Kdokoli naše hokejové muzeum navštíví, může si kartičky prohlédnout a zakoupit. Podle mého to bude například ideální vánoční dárek pro fajnšmekry. Pro mladší i starší generaci," připomíná Hašek.

Podobné projekty pomohou dostat Síň slávy do povědomí veřejnosti. „Je to jeden z prostředků pro propagaci, ale myslím, že se dá udělat ještě mnohem víc. V Česku je pořád spousta lidí, kteří o existenci kamenné Síně slávy v Praze nevědí. Její návštěvníci si mají možnost všechno projít, podívat se na historické momenty. A potom se možná změní jejich vztah ke kartičkám nebo k podpisům."

Výrobce prvního vydání připravil zajímavou výzvu, v každém velkém balení kartiček je jedna s originálním podpisem členů Síně slávy.  Při troše štěstí lze získat trofej s autogramy Dominika Haška, Jana "Gusty" Havla, Davida Výborného, Miloslava Hořavy nebo Ladislava Šmída staršího.

Dominik Hašek v době aktivní kariéry čelil ohromnému zájmu žadatelů o podpisy, který někdy nebylo snadné zvládnout. „Když hrajete, nevěnujete tomu moc pozornost. Někdo vám něco dá, podepíšete to. Možná jste někdy otrávený a řeknete: dejte mi dneska pokoj," usměje se. „Pak vás za to pomluví. Myslím, že se to stalo každému," dodává.

I v dobách největší slávy si některé relikvie schovával. „Jsou typy kartiček, kterých si vážíte speciálně. Musím říci, že tahle série Síně slávy českého hokeje je naprosto specifická," reaguje. „Některých kartiček jsem napodepisoval tisíce, ale pak jsou ty, v nichž jsou části mých hokejek nebo dresů. K těm samozřejmě máte jiný vztah – vezmu je do ruky a prohlédnu si je."

Do této skupiny řadí i svoji kartičku ze Síně slávy českého hokeje. „Pro mě osobně hodně znamená. Vážím si toho tím víc, že jsem v sérii se spoustou vynikajících osobností, které se zasloužily o český hokej." Hašek přiznává, že se poslední době hodně zabývá hokejovou historií. Podporuje projekty, jež k ní přitáhnou další generace.

„Musím říci, že jsem o tom dřív také moc nevěděl. Ale když jsem si v Torontu prošel Hockey Hall of Fame, dýchla na mě historie. Člověk si najednou uvědomí, kolik fantastických lidí se o hokej zasloužilo. Pak odcházíte s úplně jinými pocity, vážíte si toho mnohem víc. Myslím, že podobné to je v případě Síně slávy českého hokeje," uzavírá.

Historicky první série kartiček jejích členů oficiálně vychází dnes. Kartičky jsou k mání po šesti v balíčku. Výrobce Ferdinand Hrbek připravil edici speciálních karet s nízkou limitací, pro nejvytrvalejší sběratele chystá soutěž o jedinečnou luxusní kartičku Dominika Haška.

Fanoušci a sběratelé si mohou kartičky zakoupit v Síni slávy českého hokeje, která sídlí v pražském obchodním centru Harfa, případně v e-shopu na stránkách ofscards.com.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz