Premiéra v Norsku? Slyšel jsem, jak lidé objednávají párky, hlásí Kovář

Foto: cslh.cz

3. dubna 2015, 7:30

Václav Jáchim

(LILLEHAMMER, od našeho zpravodaje) V reprezentaci prožil řadu ostrých bitev a těžkých zápasů, duely v Norsku by za normálních okolností nebyly pro Jakuba Kováře ničím výjimečné. Ale gólman ruského Jekatěrinburgu se svým způsobem vrací ke kořenům, právě v severské zemi totiž na jaře 2011 prožil premiéru na mezistátní scéně. Stalo se v městečku Gjovik, oba duely Euro Hockey Challenge tehdy Češi vyhráli 2:1. "Vzpomínám na to moc rád, pro mě to byly dokonce jedny z nejlepších zápasů, co jsem v nároďáku odchytal.

Tehdy nastala dost podobná situace jako nyní, výběr trenéra Hadamczika startoval přípravu na šampionát v Bratislavě. "Letěli jsme s neúplnou sestavou, Norové hráli velice slušně. Pamatuju si, že asi čtyři vteřiny před koncem druhého utkání jsem udělal jeden z nejlepších zákroků, jaký se mi kdy povedl. Vytáhl jsem puk z prázdné brány za stavu 2:1," pouští se proti proudu času.

Forsbergovu kličku si z olympiády nepamatuju, viděl jsem ji později

Duely Euro Hockey Challenge tehdy hostila hala v Gjoviku, která byla před olympiádou 1994 doslova vytesána do skály. "V jeskyni jsem nikdy nehrál a možná nikdy hrát nebudu," reaguje odchovanec píseckého hokeje. Přiznává, že tahle zkušenost byla unikátní. "Začalo to už cestou do haly, vchod vypadal fakt jako do jeskyně. Šli jste - a najednou se před vámi otevřela hala pro pět nebo šest tisíc lidí! Trošku smutné bylo, že na zápasy chodily strašně malé návštěvy. Slyšel jsem, jak si lidi v bufetu objednávají párky a piva. Tohle jsem v životě nezažil," směje se.

Teď se s národním týmem představí o kousek dál. V Lillehammeru, kde ve finále zmíněné olympiády rozhodl parádní kličkou Peter Forsberg. "Přímo z toho zápasu si ji nepamatuju. Samozřejmě jsem ji později viděl, ale tehdy mi bylo šest let. Poprvé si vybavuju až zlatou Vídeň o dva roky později, hlavně gól Martina Procházka proti Kanadě ve finále," připomíná.

Návrat na sever Evropy je pro Jakuba příjemný s ohledem na povedený debut, víc ho ovšem neprožívá. "Po pravdě, asi by mi bylo jedno, jestli letíme do Norska nebo do Itálie. Ale je fajn, pokud jedeme někam jinam než obvykle. Třeba loni jsem byl celý rok v Rusku, a když pak letíte na olympiádu do Soči a na mistrovství světa do Běloruska, tak si říkáte, že to je docela na palici."

Tréninky po delší pauze? Překvapilo mě, jak jsem se cítil dobře

Lillehammer je pro český hokej památné místo, norské městečko totiž bylo svědkem triumfu národního týmu na mistrovství světa 1999. Po 16 letech se elitní výběr vrací, ovšem nikoli na led olympijské arény, nýbrž do vedlejší Kristans Halls s kapacitou 3127 míst. Kovář však nijak nerozlišuje mezi menšími stadiony a moderními arénami. "Já mám hlavně rád, když dostaneme velkou kabinu.a v hale není kosa. Také záleží na atmosféře zápasů - jestli přijdou lidé. V Lillehammeru lze teď asi těžko předpokládat větší návštěvu, proto je možná lepší, že nehrajeme ve velké olympijské aréně," přemítá.

Bývalý brankář Českých Budějovic nastoupí do dnešního večerního duelu, ukončí tím delší pauzu bez zápasového zatížení. Když šel do přípravy, měl obavy, jak rychle chytí tradiční tempo. "Překvapilo mě, jak jsem se cítil. Docela jsem se toho bál, třeba loni to bylo špatné. Ale tehdy jsem udělal trošku chybu: v Rusku se mi rozpadla stará výzbroj a do kempu jsem musel vytáhnout novou, která mi přišla kolem Vánoc. Cítil jsem se v ní strašně a také díky tomu jsem se do toho během čtrnácti dnů nedokázal dostat, což se projevilo na mých výkonech. Až to pak vyvrcholilo nepovedeným zápasem na mistrovství s Kanadou," zmiňuje rok starou zkušenost.

Teď je v jiném rozpoložení, dobrá pohoda z tréninků přijde vhod. Pro národní tým právě startuje zápasový program domácím šampionátem, hokejisté utkání vítají. Ovšem Jakub Kovář po nich vyloženě nelační. "Po sezoně je fajn si trošku odpočinout od tlaku, potrénovat a užívat si trošku hokej bez stresu. Jasně, teď to začne, čas bude také rychleji utíkat," uzavírá. První střetnutí české reprezentace s Nory začíná v Lillehammeru od 19 hodin.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz