PREVIEW: Bez velkých změn. Vyplatí se Vítkovicím koncepční práce?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Vítkovice udržely kádr pohromadě a mohou pomýšlet na úspěch. V minulé sezoně skončily páté, co ukážou teď?

Plekanec Chance liga

„Kdo je pozorný a sleduje naše kroky dlouhodobě, tak ví, že se snažíme pracovat koncepčně," říká trenér Jakub Petr v rozhovoru na klubových stránkách. „Od začátku se snažíme budovat tým a postupně jej vylepšovat. Proto velká zemětřesení a výměny poloviny kádru nejde očekávat. Po minulé sezoně jsme ani neměli důvod dělat nějaké dramatické změny."

Co však musí Vítkovice napravit, to je výkon v play off – na jaře prohrály 0:4 s Kometou. „Pro mě je neomluvitelné, že ne všichni hráči byli na zápasy maximálně připravení a hlavně ochotní střídání co střídání podstupovat souboje, které bolely," uvedl pro Moravskoslezský deník majitel klubu Aleš Pavlík. „V našem výkonu mi chyběla větší zarputilost a taková ta totální týmová touha vyhrát. Někteří jedinci mě vyloženě zklamali, a bylo to hlavně tou neochotou se bít do posledního dechu za vítkovický klub."

Pro Ostravany je to poučení do nové sezony. „V té budeme striktně vyžadovat totální oddanost ke klubu i k našemu cíli vrátit Vítkovice na medailové příčky," cituje Pavlíka moravskoslezsky.denik.cz.

Jakub Lev před sezonou

Příprava se Rideře nezdařila: nejprve nestačila na Vsetín, pak ztratila vedení 4:0 nad Soči a poté prohrála s maďarským Miškovcem. „Víme, na jaké úspěchy tady dosáhly předešlé generace. I proto nás výsledek s Miškovcem mrzí, hazardujeme tady se jménem vítkovického hokeje,“ říkal po porážce 1:3 trenér Petr.

Se začátkem Tipsport extraligy ale může být všechno jinak a Vítkovice by opět mohly hrát na špičce tabulky. „Udržel se skoro celý tým. Pár změn bylo, ale odchody nahradily kvalitní příchody," myslí si útočník Jakub Lev. 

„Chceme být pro soupeře nepříjemní, to by mohla být naše přednost. Myslím, že většina týmů chce hrát v první šestce, protože ta zajišťuje přímou účast ve čtvrtfinále a je to tam relativně klidné. Šestka, to je tedy náš cíl," dodal Lev.

Tip hokej.cz na umístění po základní části: 6. místo.

Osobnost týmu – Patrik Bartošák

Bartošák patřil poslední dvě sezony mezi brankářskou špičku soutěže. V minulém ročníku měl nejvyšší úspěšnost zákroků v Tipsport extralize (93,34 %) a hned pětkrát udržel čisté konto. Zopakuje skvělá čísla?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Co víc si přát než mít v brance reprezentanta? Patrik Bartošák se v únoru jako náhradník zúčastnil olympijských her. V extralize patřil mezi tři nejvytíženější brankáře: nastoupil do 47 zápasů z 52. A nebylo to proto, že by Ridera neměla kvalitní zastoupení – Bartošák prostě chytal skvěle. Daniel Dolejš je nicméně velmi kvalitním parťákem, rozhodně patří k nejlepším dvojkám v soutěži. Ani případné Bartošákovo zranění by tak ambice Vítkovic neohrozilo. Dolejš se bude v zápasovém rytmu udržovat na střídavých startech v Porubě.

Obránci (11/15): Marek Hrbas zažil mimořádnou sezonu, ve které se zařadil mezi extraligovou špičku a navíc se vrátil do reprezentace. Parádně si vedl zejména v rovnovážném stavu, vyhrál dokonce ligovou statistiku +/- (+29). Jan Výtisk byl pro změnu nejčastěji hitujícím zadákem soutěže a zároveň obráncem, který zblokoval nejvíc střel. Ostatně: tak je tomu skoro každý rok, Výtisk je totiž vyhlášený bojovník. Nejproduktivnějším vítkovickým obráncem byl loni zkušený Ivan Baranka – základní část zakončil s 24 body. Dalším slovenským reprezentantem je Peter Trška, který už ví, jaké to je vyhrát extraligu (v roce 2017 slavil titul s Kometou). Po sestupu Jihlavy zamířili do Ostravy Erik de la Rose a Petr Šidlík. Vrcholné mládežnické akce má za sebou Daniel Krenželok. O šanci bojuje také Tomáš Černý, v minulé sezoně člen širšího kádru Slovanu Bratislava. 

Útočníci (10/15): Vítkovice měly v minulé sezoně druhou nejlepší defenzivu v lize (2,29 inkasovaných gólů na zápas) a zároveň byly druhým nejčastěji skórujícím týmem soutěže (3,02 vstřelených branek na utkání). Jejich nejproduktivnější hráč – Jakub Lev – měl 35 bodů, což není až tak závratné číslo. Svědčí to mimo jiné o tom, že Vítkovice měly čtyři kvalitní formace, které se o produktivitu podělily. Nestálo to na dvou, třech hráčích. Kromě Lva se přes hranici třiceti bodů dostali ještě Ondřej Roman a Rostislav Olesz. Oba pokračují. Ostatně vítkovický tým během léta nepotkala ztráta žádného klíčového útočníka. David Květoň se v posledních dvou letech opět zařadil mezi nejnebezpečnější extraligové střelce: minulou sezonu zakončil s 16 góly. Všestrannými forvardy jsou Roman Szturc, Rastislav Dej či Radoslav Tybor. Pokračují Lukáš Kucsera, Kanaďan Samson Mahbod a novou tváří je explzeňský Jan Schleiss. Parádně si vedl Patrik Zdráhal, kterému je teprve 23 let a v příští sezoně by tedy měl udělat další výkonnostní pokrok. To samé se očekává od Šimona Stránského nebo Daniela Kurovského. Obrovský potenciál má Jaromír Pytlík. Ve vítkovickém útoku je opravdu velká konkurence. Pokud si vše sedne, budou mít soupeři těžkou práci tyhle borce uhlídat. 

Ostatní (7/10): Vítkovicím se v přípravě nedaří, ale příprava je od slova připravovat se. Možná, že mizerné výsledky naopak Ostravanům pomohou – například prohra s maďarským soupeřem byla pořádná facka. Jakub Petr patří k nejuznávanějším koučům v lize, tým navíc během léta neprošel výraznou obměnou. Výhodou je dále to, že řada hráčů patří ke klubovým odchovancům. 

CELKEM: 40/55.

Soupiska 

Brankáři: Patrik Bartošák, Daniel Dolejš.

Obránci: Daniel Krenželok, Peter Trška, Jan Výtisk, Ivan Baranka, Marek Hrbas, Erik de la Rose, Petr Šidlík, Tomáš Černý.

Útočníci: Lukáš Kucsera, Radoslav Tybor, Daniel Kurovský, Rastislav Dej, Jozef Baláž, Šimon Stránský, Tomáš Jáchym, Jan Schleiss, Patrik Zdráhal, Radim Toman, Roman Szturc, Rostislav Olesz, Ondřej Roman, Jakub Lev, David Květoň, Samson Mahbod, Jaromír Pytlík.

Změny v kádru

Příchody: Petr Šidlík (Jihlava), Erik de la Rose (Jihlava), Tomáš Černý (Slovan Bratislava, KHL), Jan Schleiss (Plzeň).

Odchody: Lukáš Klok (Slovan Bratislava, KHL), Karol Sloboda (Banská Bystrica, SVK), Patrik Urbanec (Poruba), Petr Kolouch (Olomouc), Milan Bartovič (Trenčín, SVK).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Erik de la Rose
Švédský obránce se dobře adaptoval na Tipsport extraligu a patřil k oporám Jihlavy. V základní části čtyřikrát skóroval a přidal deset asistencí. Pomůže nahradit přínos Lukáše Kloka, respektive Karola Slobody?

Erik de la Rose.

Erik de la Rose. | Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Citelný odchod – Lukáš Klok
Reprezentační obránce odešel za novou výzvou: upsal se Slovanu Bratislava. Pro Vítkovice je to ztráta, Klok měl totiž parádní čísla při hře v pěti proti pěti – byl u 24 vstřelených gólů a jen u 16 inkasovaných. 

Koho sledovat? Daniel Kurovský
Na MS juniorů zaujal skvělou technikou – na takto urostlého hráče (193 cm, 97 kg) vskutku ojedinělou. Českému hokeji by mohl vyrůst velmi zajímavý plejer.

Mohl by zazářit – Šimon Stránský
Minulá sezona pro něj byla první mezi muži. Talentovaný útočník získal cenné zkušenosti, jak je letos zužitkuje? Zlepší svoji produktivitu z minulé sezony, ve které získal v 52 zápasech čtrnáct kanadských bodů?

Talent – Jaromír Pytlík
Stále ještě šestnáctiletý útočník má za sebou parádní sezonu: zářil ve Žďáru nad Sázavou (29 utkání, 18+15), debutoval ve Vítkovicích a hrál na MS do 18 let. Skvěle začal i tento ročník: byl kapitánem na Hlinka Gretzky Cupu. Co ho letos ještě čeká?

Trenéři – Jakub Petr a Pavel Trnka
Petr patří mezi progresivní trenéry, který sleduje moderní trendy. V minulé sezoně pomohl Vítkovicím k návratu do horní poloviny tabulky. Je čas udělat další krok?

Jakub Petr.

Jakub Petr. | Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Přípravné zápasy
Havířov 2:3pr. Vítkovice
Vítkovice 3:1 Slovan Bratislava (KHL)
Vsetín 2:1 Vítkovice
Vítkovice 0:3 Oceláři
Třinec 3:1 Vítkovice
Vítkovice 4:6 Soči (KHL)
Vítkovice 6:2 Poruba
Jegesmedvék (MAĎ) 3:1 Vítkovice
Poprad (SVK) 5:6sn. Vítkovice
Vítkovice 6:0 Trenčín (SVK)

Chronologická umístění
2011/2012 – 7. místo
2012/2013 – 8. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 10. místo
2015/2016 – 11. místo
2016/2017 – 9. místo
2017/2018 – 5. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz