PREVIEW: Finům chybí hvězdy a zkušenosti, ale mají drajv a zlatého kouče

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Koivu, Granlund, Immonen či Komarov. To byla kostra týmu Finska, který před osmi lety získal na Slovensku pro zemi tisíce jezer historicky druhý titul mistrů světa. Nebyl to tehdy tým napěchovaný hvězdami NHL, ostatně ani jako v dalších letech, ovšem s úctou k současným hráčům, letošní výběr na papíře nahání strach nejmíň za poslední roky. Bude to jeho výhoda? Už v Brně ukázal, že se s ním musí počítat.

Zlatá hokejka

Je to až k neuvěření, ale Finsko dovezlo na Slovensko, co se reprezentace týká, velmi nezkušený tým. Z celkových 25 doposud nominovaných hráčů si jich hned 18 (!) zahraje na mistrovství vůbec poprvé. Další čtyři (Koivisto, Lehtonen, Manninen a Salinen) pak mají za sebou jen jeden šampionát a pouze tři hráči byli na dvou a více MS (Anttila 2, Ohtmaa a Savinainen 4).

V kádru severského mužstva není ani jeden hráč, který by pravidelně hrál v NHL. Barkov, Laine, Kapanen či Granlund, ti všichni z různých důvodů poslali omluvenku. Vítanou injekcí ze zámoří by mohly dodat týmy, které čerstvě ukončily svou cestu za Stanley Cupem – Dallas (Hintz, Heiskanen a Lindell) a Colorado (Rantanen). Jestli ale "Suomi" někdo z nich posílí, zatím není jasné.

Nic to však nemění na tom, že se Finové pokusí po dvouletém půstu ukořistit některou z medailí. Na minulém MS skončili ve čtvrtfinále, rok předtím padli v bitvě o bronz. Finsko se bude spoléhat na mix hráčů z evropských soutěží. Největší zastoupení má domácí Liiga, a to v podobě 12 hráčů. Z týmu mistrovské Hämeenlinny však nikdo. 

Už na posledním podniku EHT v Brně, který posloužil jako generálka před vrcholem sezony, Finové ukázali, že jejich rychlé nohy donutí soupeře pořádně zabrat, i když jejich jmenný seznam dech rozhodně nevyrazí. Porazili Česko (3:2), hvězdami nabité Rusko (3:1) a padli jen proti Švédům (1:2).

Bude zajímavé sledovat, jak si v tomto složení povedou proti našlapanějším Američanům a Kanaďanům. V žádném případě by každopádně nemělo dojít k tomu, že by se nevešli do postupové čtyřky.

Osobnost týmu – Marko Anttila

Tohoto habána nepřehlédnete. Měří 203 centimetrů a váží 103 kilogramů. Obrovitý útočník, který nedá nikomu vydechnout, bude mít úlohy nejspíš až v posledním útoku. O to víc by však měl zafungovat jako tmelící prvek a promluvit, když bude třeba. Půjde o jeho třetí MS a v nezkušeném celku dostal roli kapitána. Útočník momentálně působící v Jokeritu Helsinky se představil na světovém šampionátu v letech 2013 a 2018.

Foto: images.cdn.yle.fi

Pohled hokej.cz

Brankáři: Žádný Rinne, Saros, nebo Koskinen. Ani jeden z trojice brankářů finského výběru nemá na MS (ani na žádném jiném velkém seniorském turnaji) odchytaný byť jeden zápas. Dva z nich – Kevin Lankinen a Juho Olkinuora – dokonce nechytali žádné mládežnické MS. Tuhle zkušenost má naopak nejmladší z trojlístku 22letý Veini Vehviläinen, který má na kontě zlato z MS U20 a stříbro U18. Stejnou sbírku má i z posledních dvou let finské nejvyšší soutěže, kde skvělými výkony pomohl Kärpätu Oulu vloni k titulu, letos ke stříbru. Přesto průběh přípravy napovídá, že role jedničky by mohla připadnout Kevinu Lankinenovi, který patří Chicagu Blackhawks, avšak zatím působil jen v AHL, potažmo nižší ECHL. Nad tím, jak MS zvládnou brankáři, visí ve Finsku možná největší otazník. 

Obránci: Lídrem finských zadních řad by měl být 31letý Atte Ohtamaa. Věkem i služebně nejstarší borec defenzívy "Suomi". Dvojnásobný vicemistr světa se těší na své páté mistrovství světa. V Brně ještě nenastoupil, protože s Kärpätem po boku brankáře Vehviläinen a dalšího zadáka Janiho Hakanpy neúspěšně až do sedmého zápasu finále bojoval o finský titul. Zajímavým jménem je teprve 19letý Henri Jokiharju, který v této sezoně nakoukl v 38 zápasech do sestavy Chicaga Blackhawks. Kromě Ohtamy jsou světovým šampionátem už políbeni i Miika Koivisto a Mikko Lehtonen, kteří spolu před pár dny v domácí hale Komety Brno tvořili první obrannou dvojici. 

Útočníci: Finsku nejenže chybí esa z NHL, ale taky třeba dva nejproduktivnější Finové domácí soutěže Ville Leskinen a Teemu Turunen. Na soupisce naopak figurují Toni Rajala a Harri Pesonen, kteří se oba vměstnali do nejlepší desítky kanadského bodování švýcarské nejvyšší soutěže. Nechybí ani 15. hráč produktivity základní části KHL Sakari Manninen z Jokeritu Helsinky. Zvláštním úkazem je Kristian Kuusela, jenž ve svých 36 letech odehrál v dresu Tappary Tampere, které kapitánuje, jednu z nejlepších sezon kariéry. V základní části se s 54 body umístil na čtvrtém místě celosoutěžní produktivity. Na MS se představí premiérově! Určitá zodpovědnost pak jistě bude na dalším třicátníkovi Veli-Matti Savinainenovi, který stejně jako obránce Ohtamaa jede na šampionát popáté. Čeká se, že by se mohl předvést i Kaapo Kakko, nastávající hvězda finského hokeje (viz níže).

Ostatní: Pokud jsme dosud psali o finském celku jako o extra nezkušeném, to za hráči bude stát na lavičce muž, který naopak zkušenostmi přímo oplývá. Není jim nikdo jiný než Jukka Jalonen. Právě on velel mužstvu, které v roce 2011 došlo v Bratislavě až na vrchol. Následně koučoval Finy ještě další dva roky, pak kormidlo přepustil Erkkovi Westerlundovi. V sezoně 2012/13 u toho současně vedl Petrohrad, kde vystřídal Miloše Říhu. Když v carském městě skončil, ujal se finské dvacítky, kterou v roce 2016 dovedl ke zlatu. V ročnících 2016/17 a 2017/18 šéfoval hráčům Jokeritu Helsinky, od této sezony se už ale naplno věnuje opět jen finské seniorské reprezentaci. Pokud má někdo navést bezejmenné mužstvo na správnou cestu, je to právě Jalonen.

Nominace na MS

Brankáři:
Kevin Lankinen
(Rockford, AHL), Juho Olkinuora (Lahti), Veini Vehviläinen (Oulu).

Obránci:
Jani Hakanpää
(Oulu), Henri Jokiharju (Chicago, NHL), Oliwer Kaski (Lahti), Miika Koivisto (Dynamo Moskva, KHL), Mikko Lehtonen (HV71, Švédsko), Petteri Lindbohm (Lausanne, Švýcarsko), Niko Mikkola (San Antonio, AHL), Atte Ohtamaa (Oulu).

Útočníci:
Marko Anttila
(Jokerit Helsinky, KHL), Arrtu Ilomäki (Lukko Rauma), Kaapo Kakko (Turku), Joel Kiviranta (Vaasa), Kristian Kuusela (Tappara Tampere), Juho Lammikko (Florida, NHL), Eetu Luostarinen (Kuopio), Sakari Manninen (Jokerit Helsinky, KHL), Niko Ojamäki (Tappara Tampere), Harri Pesonen (Langnau im Emmental, Švýcarsko), Toni Rajala (Biel, Švýcarsko), Jere Sallinen (Örebro, Švédsko), Veli-Matti Savinainen (Kunlun, KHL), Juhani Tyrväinen (IFK Helsinky). 

Koho sledovat?

Na koho se při sledování zápasů Finska zaměřit? Odpověď z úst velké části hokejové veřejnosti zřejmě bude znít: Kaapo Kakko. Pokud se nestane nic nepředpokládaného, za pár týdnů vystoupá během draftu NHL na pódium jako druhý v pořadí a oblékne na sebe dres New Yorku Rangers. Útočník, který teprve v únoru oslavil 18 let, zaznamenal během základní části v dresu Turku, jehož je odchovancem, 38 bodů. Ve své kariéře se už radoval ze zlata na MS U20 i U18, a pokud by se podceňované finské mužstvo navzdory všem předpokladům na Slovensku znovu vyšplhalo ze všech nejvýš, stal by se Kakko nejmladším hráčem, který by zkompletoval tento unikátní zlatý hattrick. Rekord drží Connor McDavid, jemuž se to povedlo v 19 letech.

Foto: im.mtv.fi

Přípravné zápasy

Dánsko 0:1 Finsko
Dánsko 1:2 Finsko
Finsko 3:1 Norsko
Finsko 7:0 Norsko
Finsko 5:4 Švédsko
Finsko 1:3 Švédsko
Finsko 3:2 Česko
Rusko 1:3 Finsko
Švédsko 2:1 Finsko

Chronologická umístění na předchozích MS

2012 – 4. místo
2013 – 4. místo
2014 – 2. místo
2015 – 6. místo
2016 – 2. místo
2017 – 4. místo
2018 – 5. místo

Rozpis zápasů na MS

10. května: Finsko – Kanada
11. května: Slovensko – Finsko
13. května: USA – Finsko
16. května: Finsko – Dánsko
17. května: Finsko – Velká Británie
19. května: Francie – Finsko
21. května: Finsko – Německo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz