PREVIEW: Hradec tvoří kádr pro budoucnost. Ale nepřekvapí už letos?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Hradec Králové loni odstartoval generační obměnu a vyměnil polovinu mužstva. Tohle léto bylo klidnější: všechny opory zůstaly a tým se jen vhodně doplnil.

HokejkaTV

„Cílem je zapojit další mladé hokejisty a v play off se pokusit o semifinále. To bych pro letošní sezonu považoval za úspěch," hlásí prezident klubu Miroslav Schön.

„Pokračujeme v budování týmu. Přicházejí k nám hráči ne na jednoletou smlouvu, ale na dva až tři roky. Tak, aby byl tým pohromadě. Až usoudíme, že nastala vhodná doba, blesk udeří a půjdeme si pro titul," dodal Schön v rozhovoru pro mountfieldhk.cz.

Nový kapitán Radek Smoleňák však hlásí: „Mám sen vyhrát pohár a titul. Rád bych slíbil, že to bude letos nebo příští rok, ale bohužel nemám křišťálovou kouli. Byl bych rád, kdybychom na ledě každý zápas nechali srdce. Když to tak bude, věřím, že šanci máme. Nevidím důvod, proč bychom si nedávali ty nejvyšší cíle.“

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 6. místo

Osobnost týmu – Radek Smoleňák

Nový kapitán a nezpochybnitelný lídr mužstva. Do hry má obrovský zápal a svou touhou po úspěchu jde ostatním příkladem. Výhodou je, že tentokrát bude v Hradci Králové už od začátku sezony – a to až do jejího konce. Bude mít tedy větší klid na práci.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Když Marek Mazanec chytal v extralize naposledy, pomohl Plzni k titulu. Od té doby se toho hodně změnilo: Mazanec strávil šest sezon v zámoří, dočkal se i desítek startů v NHL, objevil se také v KHL a národním týmu. Teď se vrací do Česka, ale rozhodně ne za zenitem: je mu 28 let. Kompletně novou brankářskou dvojici s ním vytvoří Štěpán Lukeš, který může těžit ze sezony 2017/2018, kdy byl jedničkou Chomutova.

Obránci (11/15): Petr Zámorský se v minulé sezoně vrátil mezi ligovou špičku. Se 38 body byl nejproduktivnějším extraligovým obráncem a dotáhl to až na MS. V létě o něj byl zájem v KHL, námluvy se Spartakem Moskva ale nevyšly. Hodně zajímavé je, že Hradec Králové měl loni nejen nejproduktivnějšího obránce soutěže, ale zároveň i druhého nejproduktivnějšího beka TELH: byl jím Filip Pavlík. Zámorský s Pavlíkem dohromady přispěli dvaceti góly! Letos je třeba napodobí Mislav Rosandić, který hraje v přípravě v parádní formě. Vylétnout můžou i mladíci Michael Gaspar s Radimem Šaldou. Na květnovém mistrovství světa si kromě Zámorského zahrál i Oskars Cibulskis. Jistotou směrem dozadu je Tomáš Linhart. Důrazem přispěje Richard Nedomlel. Kvůli početné marodce, na které jsou Nedomlel, Zámorský i Linhart, přivedl Hradec Králové těsně před startem základní části Tomáše Voráčka a Philipa Samuelssona. Vydrží v klubu až do konce sezony?

Útočníci (12/15): Hradci Králové bude k tomu, aby udělal další krok, možná chybět klasický snajpr. Jakýsi automat na body. Radek Smoleňák je skvělé křídlo s obrovským zaujetím, ale třicet gólů za sezonu se od něj čekat nedá. Velkou posilou je každopádně reprezentant Rudolf Červený, který je užitečný na obou koncích hřiště. Mountfieldu vyšla sázka na Tomáše Vincoura, jenž zakončil základní část s 21 góly. Osvědčil se i Matej Paulovič, který měl navzdory nižšímu ice timu vynikající statistiky. Do seniorského nároďáku se loni vypracoval Radovan Pavlík. Další výkonnostní vzestup se čeká u posily z Olomouce Aleše Jergla. Veterán Petr Koukal už asi nebude hráčem, který se na ledě pasuje do role hlavního tahouna, stále ale může sehrát důležitou úlohu. Pokud bude zdravý. Agresivní pojetí hokeje přinese Daniel Rákos a rychlostí na sebe upozorňuje Jordann Perret. V oslabení pomůže Maris Bičevskis. Zajímavý progres loni udělal Matěj Chalupa. Konkurenci v útoku zvyšují Lukáš Cingeľ, Adam Kubík, Lukáš Vopelka, Patrik Miškář nebo Michal Dragoun. Na všechny místo v základní sestavě nezbude.

Ostatní (7/10): Hradec má vyvážený tým, který se zdá kvalitně složený i pro boje v play off. V kádru jsou hráči, kteří dokážou potlačit svoje ego ve prospěch týmu. Když je potřeba vrátit se do vlastní třetiny, tak zatnou zuby a vrátí se. Je jasné, že Mountfield bude pro ostatní hodně nepříjemným soupeřem. 

CELKEM: 41/55.

Soupiska 

Brankáři: Marek Mazanec, Štěpán Lukeš, Daniel Dvořák.

Obránci: Oskars Cibulskis, Zdeněk Čáp, Michael Gaspar, Tomáš Linhart, Richard Nedomlel, Filip Pavlík, Mislav Rosandič, Radim Šalda, Petr Zámorský, Philip Samuelsson, Tomáš Voráček.

Útočníci: Jan Berger, Maris Bičevskis, Lukáš Cingeľ, Rudolf Červený, Michal Dragoun, Matěj Chalupa, Aleš Jergl, Petr Koukal, Adam Kubík, Patrik Miškář, Matej Paulovič, Radovan Pavlík, Jordann Perret, Radek Pilař, Daniel Rákos, Radek Smoleňák, Tomáš Vincour, Lukáš Vopelka.

Změny v kádru

Příchody: Marek Mazanec (G, Utica, AHL), Štěpán Lukeš (G, Chomutov), Radim Šalda (O, Rimouski, QMJHL), Philip Samuelsson (Lehigh Valley, AHL), Tomáš Voráček (O, Sparta), Zdeněk Čáp (O, Prostějov), Adam Kubík (Ú, Kladno), Jordann Perret (Ú, Pardubice), Aleš Jergl (Ú, Olomouc).

Odchody: Brandon Maxwell (G, Villach, EBEL), Jaroslav Pavelka (G, Plzeň), Petr Štindl (O, ?), Dominik Graňák (O, Karlovy Vary), Sébastien Piché (O, Pardubice), Lucas Lessio (Ú, ?), Juraj Bezúch (Ú, Košice, SVK), Roman Kukumberg (Ú, Slovan Bratislava, SVK), Jan Berger (Ú, Prostějov).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Marek Mazanec
Brandon Maxwell s Jaroslavem Pavelkou chytali dobře. Ale ne výjimečně... Marek Mazanec toho ale může být schopný.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Citelný odchod – Dominik Graňák
Hradec Králové se na úvod sezony potýká s marodkou v obranných řadách, na poslední chvíli tak řešil doplnění kádru. Minimálně v současné situaci by se mu hodilo, kdyby Graňák, loňský kapitán, v týmu zůstal. Určitě to ale není odchod, který by nějak ovlivnil směřování klubu či jeho ambice.

Koho sledovat? Adam Kubík
Po průlomové sezoně 2017/2018 přišel z Kubíkovy strany loni trochu ústup ze scény. Samozřejmě ale bylo jen otázkou času, kdy se talentovaný útočník přesune z Chance ligy o patro výš. Extraligu ale nebude hrát doma na Kladně... Dokáži si v Hradci Králové vybudovat silnou pozici už letos?

Mohl by zazářit – Mislav Rosandić
Vzhledem k tomu, že klíčový bek Petr Zámorský začátek soutěže nestihne, by mohl dostat hodně prostoru právě Rosandić. V přípravě sbírá spoustu bodů a klidně může v základní části atakovat hranici deseti gólů. 

Talent – Radim Šalda
Za sebou má dvě účasti na juniorském MS, draft do NHL (206. pozice, Tampa) nebo vítězství na Hlinkově memoriálu. Nyní čeká dvacetiletého beka premiérová sezona mezi muži. 

Trenéři – Tomáš Martinec, Aleš Krátoška a Petr Svoboda
Martinec má od hradeckého vedení obrovskou důvěru – momentálně mu běží druhý rok pětileté smlouvy. Loni ukázal, proč si od něj Mountfield tolik slibuje: s omlazeným týmem skončil na slušném pátém místě. 

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Přípravné zápasy
Mountfield 1:2sn. Spartak Moskva (KHL)
Mountfield 6:2 Slovan Bratislava (SVK)
Mountfield 4:2 Pardubice
Mountfield 7:0 Chabarovsk (KHL)
Pardubice 7:2 Mountfield 
Mountfield 5:3 Znojmo (EBEL)
Mountfield 5:1 Vídeň (EBEL)
Mountfield 1:2 Berlín (DEL)
Cardiff (VB) 3:2 Mountfield
Frölunda (SWE) 2:3 Mountfield
Mountfield 5:2 Cardiff (VB)
7. září – Mountfield vs. Frölunda (SWE)

Chronologická umístění
2012/2013 – Chance liga
2013/2014 – 6. místo
2014/2015 – 5. místo
2015/2016 – 5. místo
2016/2017 – 3. místo
2017/2018 – 4. místo
2018/2019 – 5. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz