PREVIEW: Karlovy Vary udržely mladé hvězdy. Udělají další krok?

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Loňské přestupové období to Karlovy Vary neměly snadné: jakou soutěž budou hrát, se totiž dozvěděly až v dubnu po úspěšné baráži. V té době už byla řada kvalitních hráčů domluvená jinde.

HokejkaTV

Tentokrát měla Energie čas k jednáním a využila toho k několika zajímavým přesunům: přišli Dominik Graňák, Matěj Stříteský nebo Tomáš Knotek.

Ještě důležitější zprávou ale je, že Karlovy Vary udržely mladé hvězdy v čele s Jakubem Flekem, Dávidem Grígerem a Ondřejem Beránkem. Zájem o ně byl přitom velký.

„Kdybychom někoho z jádra pustili, byl by to jasný signál, od nás a od majitele, že to tady s hokejem nemyslíme vážně," hlásí hlavní trenér Martin Pešout. „Je dobré, že se tady tvoří jádro mladého mužstva, které za rok, za dva, může potrápit extraligové velikány jen na vlastních odchovancích.“

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 13. místo

Osobnost týmu – Dominik Graňák

V minulé sezoně dělal kapitána v Hradci Králové, teď je lídrem karlovarské defenzivy. 36letý bek hrál na mnoha světových šampionátech a před rokem odjel i na olympiádu. 

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Filip Novotný hrál při postupu Karlových Varů hlavní roli a byl nejlepším gólmanem Chance ligy, kde dokonce vytvořil nová historická maxima. Slušně si vedl i o patro výš. A když se zranil, nad očekávání dobře za něj zaskočil velký talent Jan Bednář.

Obránci (8/15): Minulá sezona přinesla zajímavý jev. Hráči, kteří byli oporami v Chance lize (Matic Podlipnik, Daniel Krejčí nebo Vladimír Sičák), už v týmu neměli tak výraznou roli. A ani jeden z nich už v klubu nepůsobí. Naopak vylétli Michal Plutnar s Petrem Šenkeříkem, kteří byli dvěma nejproduktivnějšími beky Energie. Právě obrana prošla v létě největší změnou. Matěj Stříteský pomůže s podporou útoku a Dominik Graňák vnese do hry rozvahu. Ondřej Šafář patří k výborným defenzivním bekům: sráží se a blokuje střely. Na hostování se osvědčil exreprezentant Vladimír Eminger, který v lázeňském městě podepsal novou smlouvu. Zajímavé bude sledovat výkony veterána Branislava Kubky, jenž s Banskou Bystricí vyhrál tři tituly v řadě!

Útočníci (9/15): Karlovy Vary mají v týmu parádní bruslaře. Jakuba Fleka jen tak někdo nechytí, soupeř proto musí být hodně obezřetný, když je na ledě. Flek dal v minulém ročníku hned sedmnáct gólů. Ještě o jednu branku víc vstřelil Dávid Gríger, který měl navíc vynikající analytické statistiky a dal tedy zapomenout na rozpačitou sezonu v Chance lize. Dalším hráčem, který udělal v posledních dvou letech velký progres, je Ondřej Beránek. Loni to dotáhl až do reprezentace. Tohle jsou útočníci, kolem kterých chce Energie do budoucna stavět svůj tým. Karlovy Vary navíc zajímavě posílily: hlavně příchod Tomáše Knotka se jeví jako parádní tah. Tomáš Vondráček už má dva extraligové tituly a Adam Raška je na tom skvěle technicky. Nicolas Hlava má za sebou povedený rok v EBEL a Petr Koblasa si na ledě také odvede svoje. Zkušenosti dodají Václav Skuhravý nebo Tomáš Mikúš. Z mladších hráčů jsme ještě nezmínili důrazné forvardy Martina Kohouta a Sebastiana Gorčíka, který však kvůli zranění nestihne úvod sezony.

Ostatní (7/10): Jádro karlovarského týmu je mladé: dravá hra Energie bavila a o její opory byl velký zájem u konkurence. Západočeši však Fleka, Beránka či Grígera udrželi. Dobrá parta, houževnatost a dodržování taktiky – na to bude Energie sázet.

CELKEM: 33/55.

Soupiska 

Brankáři: Filip Novotný, Jan Bednář.

Obránci: Dominik Graňák, Michal Plutnar, Petr Šenkeřík, Vladimír Eminger, Branislav Kubka, Ondřej Šafář, Adam Rulík, Matěj Stříteský.

Útočníci: Václav Skuhravý, Tomáš Rachůnek, Jakub Flek, Dávid Gríger, Tomáš Mikúš, Ondřej Beránek, Sebastian Gorčík, Petr Koblasa, Martin Kohout, Tomáš Knotek, Adam Raška, Nicolas Hlava, Tomáš Vondráček.

Změny v kádru

Příchody: Dominik Graňák (O, Hradec Králové), Matěj Stříteský (O, Liberec), Branislav Kubka (O, Banská Bystrica, SVK), Nicolas Hlava (Ú, Znojmo, EBEL), Adam Raška (Ú, Chomutov), Tomáš Knotek (Ú, Mladá Boleslav), Tomáš Vondráček (Ú, Pardubice), Petr Koblasa (Ú, Chomutov).

Odchody: Tomáš Závorka (G, konec kariéry), Vladimír Sičák (O, ?), Lukáš Forman (O, Třebíč), Matic Podlipnik (O, Slovan Bratislava, SVK), Adam Lapšanský (Ú, Trenčín, SVK), Roman Vlach (Ú, Plzeň), Tomáš Havránek (Ú, Třebíč), Stanislav Balán (Ú, Hodonín?), Petr Stloukal (Ú, Chomutov), Jakub Černý (Ú, ?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Tomáš Knotek
Karlovarská ofenziva minulou sezonu až moc stála na příspěvcích od Jakuba Fleka a Dávida Grígera. Knotek může pomoci s tzv. secondary scoringem. O jak kvalitního hráče jde, ukázal zejména v play off 2017, kdy patřil k tahounům Hradce Králové.

Tomáš Knotek.

Tomáš Knotek. | Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Citelný odchod – Roman Vlach
Byl čtvrtým nejčastěji bodujícím hráčem Energie, hodně práce navíc odvedl směrem dozadu. Jeho zkušenosti budou chybět, těžit z nich nyní budou v nedaleké Plzni.

Koho sledovat? Petr Šenkeřík
Má za sebou průlomovou sezonu. Po postupu Energie neměl jisté místo v sestavě, uspěl ale na zkoušce a nakonec byl s 22 body nejproduktivnějším obráncem týmu. Naváže na životní rok?

Mohl by zazářit – Matěj Stříteský
V Karlových Varech se dočká klíčové role, už v přípravě ukazuje svůj ofenzivní potenciál. Stříteský pochopitelně není žádným neznámým jménem, letos ale může vystřelit mezi špičku a ve statistikách patřit k nejlepším bekům soutěže.

Talent – Jan Bednář
Když se v průběhu minulé sezony Filip Novotný na několik týdnů zranil, vypadalo to s Energií bledě. Chomutov se dotahoval a Karlovým Varům hrozil pád do baráže. Jenže Bednář bravurně zaskočil a jistými výkony pomohl k úspěšnému závěru. A to mu bylo teprve šestnáct let!

Trenéři – Martin Pešout a Tomáš Mariška
Tato trenérská dvojice má za sebou dvě úspěšné sezony: nejprve dovedli Energii po suverénní jízdě zpátky do extraligy, v níž se následně udrželi. Teď je potřeba udělat další krok: postoupit do play off.

Martin Pešout.

Martin Pešout. | Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Přípravné zápasy
Karlovy Vary 2:4 Jekatěrinburg (KHL)
Sparta 8:1 Karlovy Vary
Karlovy Vary 3:6 Sokolov
Karlovy Vary 2:3 Novosibirsk (KHL)
Slovan Bratislava (SVK) 2:3 Karlovy Vary
Trenčín 9:3 Karlovy Vary
Karlovy Vary 2:1pr. Soči (KHL)
Karlovy Vary 7:1 Kladno
Kassel (DEL2) 3:2sn. Karlovy Vary
Mladá Boleslav 3:1 Karlovy Vary
5. září – Karlovy Vary vs. Kassel (DEL2)

Chronologická umístění
2012/2013 – 12. místo
2013/2014 – 12. místo
2014/2015 – 11. místo
2015/2016 – 14. místo
2016/2017 – 13. místo (sestup) 
2017/2018 – Chance liga (postup)
2018/2019 – 12. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz