PREVIEW: Olomouc svými skvělými výkony už přestala překvapovat

Foto: Kristýna Adámková, hc-olomouc.cz

Olomouc je týmem, který tak dlouho překvapoval, až její dobré výkony vlastně přestaly překvapovat.

HokejkaTV

Základ týmu stále tvoří hráči, kteří před pěti lety pomohli kohoutům k postupu. Doplňují je v podstatě nechtění hokejisté z okolních klubů, kteří však skvěle zapadli do olomouckého systému.

Tým navíc v průběhu let přivedl výrazné osobnosti: brankáře Branislava Konráda, střelce Zbyňka Irgla a před touto sezonou útočníka s nemalými zkušenostmi z NHL Rostislava Olesze.

A tenhle mix opřený o bojovnost a dobrou taktiku funguje báječně. Půjde to Olomouci i letos?

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 8. místo

Osobnost týmu – Zbyněk Irgl

V loňské základní části nasázel – navzdory několikatýdenní absenci – hned 22 gólů. Jednalo se o jeho druhý nejlepší výkon v extraligové kariéře. Na stará kolena! K tomu suverénně ovládl týmové hodnocení +/- (+15).

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Branislav Konrád má na výkony týmu obrovský vliv. Už to ale není jenom o něm, jako tomu bylo v extraligových počátcích Olomouce. Pokud se však zeptáte samotných extraligových hokejistů, komu se dávají góly nejhůř, mnoho z nich začne právě Konrádem. Zásadní zprávou je ta, že se osvědčil i Jan Lukáš. Do Olomouce se vrátil ze Slovenska a měl ještě lepší statistiky než Konrád. Mora už se tedy nemusí bát nechat Konráda odpočinout. 

Obránci (8/15): Olomoucká obrana je důkazem, že i hráči bez velkých jmen mohou složit pevný defenzivní val. Nebýt olomouckého postupu, dost možná by Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek a Jan Jaroměřský hráli první ligu, aniž by jim široká hokejová veřejnost dávala větší kredit. Ukázali však, že na extraligu stačí. Důraz do hry vnese obr David Škůrek, fyzicky silný je i Tomáš Dujsík. Spolehlivým defenzivním bekem je veterán Jan Švrček a ze Zlína přišel dobře známý Tomáš Valenta. Další navrátilec Alex Rašner společně s Ludvíkem Rutarem začnou v Havířově.

Útočníci (9/15): Hovořilo se o možném odchodu Zbyňka Irgla do Sparty, z toho ale nakonec sešlo. I zájem takhle velkého klubu však svědčí o tom, že je Irgl stále vynikajícím hráčem. Opět je schopný sázet dvacet gólů za sezonu. Další velkou osobností v útoku je Rostislav Olesz. Bude zajímavé sledovat, jak zapadne do skvěle fungujícího stroje. Důležitou posilou se stal Lukáš Klimek. Od olomouckého postupu udělal dechberoucí progres Jan Knotek, který se vypracoval v útočnou oporu Hanáků. Stálicemi v kádru jsou také Marek Laš a Vilém Burian, k nimž se v průběhu uplynulé sezony přidal další třebíčský odchovanec Lukáš Nahodil. Z Brna do Olomouce postupně zamířili Jan Káňa s Davidem Ostřížkem. Káňa bohužel začátek sezony vinou zranění nestihne. Důležitou postavou bojovného mužstva je Petr Strapáč. Olomoucké pojetí hokeje dobře znázorňuje Petr Kolouch a potřebné zkušenosti dodá František Skladaný. Pokračuje i Vojtěch Tomeček. Jak si v Olomouci povede nováček Marek Hecl, který loni střelecky táhl Trenčín a nakoukl i do slovenské reprezentace?

Ostatní (7/10): Olomouc je v rámci Tipsport extraligy příkladem týmu, který i přes nižší rozpočet či horší zázemí drží krok s favority. Ne jeden rok, ale dlouhodobě. Na počátku extraligové éry se přitom Mora vždy skloňovala jako jeden z adeptů na sestup. V týmu je nějaké zvláštní kouzlo, které by se chtěli naučit i ostatní.

CELKEM: 36/55.

Soupiska

Brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád.

Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta.

Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl, Vojtěch Tomeček, Jan Káňa, Josef Podlaha, Michal Matiaško, Marek Hecl, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil, Rostislav Olesz.

Změny v kádru

Příchody: Alex Rašner (O, Havířov), Tomáš Valenta (O, Zlín), Rostislav Olesz (Ú, Vítkovice), Lukáš Klimek (Ú, Sparta), Marek Hecl (Ú, Trenčín, SVK).

Odchody: Jakub Galvas (O, Jukurit, FIN), Robin Staněk (O, Jihlava), Aleš Jergl (Ú, Hradec Králové), Miroslav Holec (Ú, České Budějovice), Bruno Mráz (Ú, Zvolen).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Rostislav Olesz
Poslední sezony to nebyl vyloženě špičkový extraligový hokejista. V Olomouci ale může být za velkou hvězdu – změna prostředí ho může nakopnout podobně jako Zbyňka Irgla.  

Foto: Kristýna Adámková, hc-olomouc.cz

Citelný odchod – Jakub Galvas
Ač junior, byl nejvytíženějším obráncem týmu. Hrál v nejdůležitějších momentech a jeho vývoj dělal českému hokeji radost. V létě ale odletěl do Finska... Odchod Jakuba Galvase je citelný, protože za něj žádná větší posila nepřišla. 

Koho sledovat? Lukáš Klimek
Kdysi hrál za národní tým a v extralize už dokázal vstřelit 22 gólů během jedné základní části. Poslední ročníky ale míval ve Spartě skromnější roli. V Olomouci každopádně může zase střelecky vyletět.

Mohl by zazářit – Matúš Hlaváč
Tvořivý obránce nakoukl do extraligy už loni: v pěti zápasech dal jeden gól a u dalšího asistoval. Většinu sezony odehraje mezi juniory, když však nakoukne do olomouckého áčka, mohl by zaujmout. 

Talent – Tobiáš Handl
Už loni naskočil do čtrnácti zápasů, byť mu bylo teprve šestnáct. Má za sebou dokonce premiérovou trefu. V létě si urostlý útočník zahrál na Hlinka Gretzky Cupu.

Trenéři – Zdeněk Moták a Jan Tomajko
Klíčovou otázkou pro minulou sezonu bylo, co s týmem udělá odchod trenéra Zdeňka Venery. Nic zásadního se ale nezměnilo. Tým hrál pořád stejně obětavě, hráči nadále potlačovali svoje ego a šesté místo je parádním úspěchem.

Foto: Facebook HC Olomouc

Přípravné zápasy
Olomouc 2:3sn. Kokšetau (KAZ)
Olomouc 5:2 Jihlava
Olomouc 6:3 Trenčín
Kometa 2:0 Olomouc
Zlín 2:3pr. Olomouc
Třinec 2:3pr. Olomouc
Olomouc 2:0 Zlín
6. září – Trenčín vs. Olomouc

Chronologická umístění
2012/2013 – Chance liga
2013/2014 – Chance liga (postup)
2014/2015 – 13. místo
2015/2016 – 5. místo 
2016/2017 – 11. místo
2017/2018 – 8. místo
2018/2019 – 6. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz