PREVIEW: Příbram vs. David Servis. Zaskočí Jihočeši favorita?

Foto: Tomáš Danko, hctabor.com

Play off ve 2. lize v sobotu odstartuje. Skupina Střed nabídne čtvrtfinálový souboj mezi Příbramí a David Servisem z Českých Budějovic. Favoritem je jednoznačně Příbram. Druholigový nováček si totiž počíná jako ostřílený mazák.

partneři českého hokeje

(Ne)překvapivá fazóna Příbrami

Nikdo vlastně pořádně nevěděl, co od hokejové Příbrami čekat. Středočeši se totiž do 2. ligy vrátili po dlouhých letech, a tak bylo jejich počínání velkou neznámou. Mnozí příbramské pušky podceňovali, avšak už během léta bylo jasné, že tamní klub to myslí se svými ambicemi opravdu vážně.

Opěrným bodem je ostřílený borec Ladislav Gengel. Hokejista, který má na svém kontě několik stovek prvoligových zápasů, pomáhal Příbrami už loni. Byl to právě on, kdo tento tým vytáhl z krajské ligy. No a svůj přínos prokazuje i o level výš.

Letos ho sice přibrzdilo zranění, kvůli němuž musel Gengel absentovat poměrně dlouhou dobu, ale nyní už je fit a je připravený znovu rozsévat strach v obranách soupeřů. To koneckonců potvrzuje i poslední zápas Příbrami v základní části. Svěřenci Jana Tlačila nadělili nebezpečným Klatovům bůra. Přesvědčivé vítězství 5:1 přitom režíroval právě Gengel, který tři góly sám dal a jeden připravil svým spoluhráčům.

Forma Příbrami ale není závislá jen na Gengelovi. Ba naopak, Středočeši mají svou sílu rozvrženou prakticky mezi všechny formace. Je jedno, kdo je zrovna na ledě. Nebezpečí pro soupeře znamenají všechny útoky. To je ohromná příbramská devíza.

Foto: hctabor.com

Tento fakt se dá dobře doložit při pohledu na individuální statistiky. Hned osm příbramských hokejistů překročilo v základní části metu čtyřiceti bodů. Skvěle si počíná někdejší opora Nymburka Petr Josefus. O Ladislavu Gengelovi už řeč byla. Podařenou sezonu prožívá rovněž Miroslav Rohlík. Ten sice během léta neuspěl na zkoušce v prvoligové Třebíči, avšak coby hráč Příbrami patří k nejvýraznějším lídrům.

„David Servis má zkušené hráče, na které si musíme dát pozor."

Opomenout nelze ani Ondřeje Pannu, Jana Tlačila nebo Petra Šinágla. Dalším kamínkem, jenž tvoří úspěšnou příbramskou mozaiku, je obránce Josef Saňa. Ten patří k nejlepším bekům celé soutěže.

O brankoviště se dělí Jan Mičán společně s Jakubem Čechem. Jde tak o mix zkušeností a dravého mládí. Kdo z nich začne jako startovací gólman, není v tuto chvíli jasné. Oba maskovaní muži totiž dostávají mezi tyčemi prakticky stejný prostor.

ESO PŘÍBRAMI – Ladislav Gengel
Nestárnoucí rutinér a srdcař. To je časté pojmenování Ladislava Gengela napříč hokejovou republikou. Hráč, který neudělá krok zpět, neuhne z jediného souboje. Právě tyhle borce chcete mít v play off ve svém týmu. Je to právě on, kdo může udělat klíčový rozdíl.

TAJNÁ ZBRAŇ – Jan Tlačil starší
Ve 2. lize není moc zkušenějších trenérů. Jan Tlačil je uznávaným hokejovým odborníkem. Odborníkem, který si potrpí na fyzickou i taktickou připravenost svého týmu. Můžete si být jistí, že Příbram připraví pro klíčovou část sezony víc než dobře.

Čtvrtfinálová série očima útočníka Ladislava Gengela: „David Servis má dobrý tým. Mají tam zkušené hráče, na které si musíme dát pozor. Jedním takovým je třeba Tomáš Vak. Recept je jednoduchý, musíme dát více gólů než soupeř a postoupit.“

Foto: Radek Velebil, Facebook HC Příbram

David Servis aneb Ten podceňovaný?

David Servis je v této čtvrtfinálové sérii tím, kdo může překvapit. Role favorita totiž patří bez debat Příbrami. Na druhou stranu… Už mnohokrát jsme byli svědky momentu, kdy podceňovaný tým dokázal favorita zaskočit. Mohl by o tom vyprávět i Goliáš, jenž se nechal skolit Davidem.

Napodobí hokejový David Servis příběh svého biblického jmenovce? Předpoklady k tomu rozhodně má. Pokud však chtějí Servismani pomýšlet na úspěch, budou se muset spoléhat na výkony brankáře Martina Hausera. To je alfa a omega případného českobudějovického překvapení. Zejména pak s ohledem na již zmíněnou ofenzivní sílu soupeře. Dlouholetá opora Písku zamířila k David Servisu na začátku tohoto ročníku a hned se mezi tyčemi neochvějně zabydlela. 

„Příbram hraje fyzicky náročný hokej, dobře bruslí. Poslední zápas nám ukázal, že pokud budeme hrát v plné sestavě, tak máme šanci je porazit."

Obranu David Servisu řídí velezkušený Vladimír Sičák. O kvalitách tohoto konstruktivního zadáka není třeba nijak polemizovat. Bývalý český reprezentant patří k nepřehlédnutelným druholigovým ozdobám. Ba co víc, stále si udržuje velmi vysokou výkonnost. Však je také letos nejproduktivnějším obráncem svého týmu. Nelze nezmínit jeho přínos pro kabinu. Ten je možná ještě cennější, i když se nedá změřit kanadskými body nebo třeba Radegast indexem.

Foto: Petr Eliáš, ihcpisek.cz

Přehlédnout si nezaslouží ani Daniel Dudáček. Mladý defenzivní štít to v přípravném období před sezonou zkusil v Moravských Budějovicích, na Vysočině ale nezůstal, načež se vrátil zpět do důvěrně známého prostředí. Tím je pro něj právě David Servis a Dudáček ukazuje, že hokej hrát rozhodně umí.

V útoku spoléhají Servismani především na svou elitní formaci. Bravurně si během celého ročníku počíná dlouholetá opora Roman Šulčík, potřebné zkušenosti a rozvahu dodává Tomáš Vak. Borec ověnčený řadou extraligových startů, potažmo uznávaný specialista na vhazování, je stále enormně platný.

Kvalitní hrou se prezentují taktéž Jakub Marek, nebo mladík Miroslav Tejko, který udělal během letoška významný výkonnostní posun. Teď už patří k nejvýraznějším oporám David Servisu.

Foto: Marek Baloun

ESO DAVID SERVISU – Vladimír Sičák
Jeden z nejzkušenějších druholigových obránců. Vyzkoušel si extraligu nebo soutěže ve Skandinávii. Všude přitom platil za nadstandardního borce. Je tomu tak i v David Servisu. Jihočeský rodák si pro sebe uzmul post nejproduktivnějšího beka týmu (35 zápasů, 9+16). Jeho zkušenosti navíc hrají zcela jistě roli také v kabině. Bude z nich David Servis v play off těžit?

TAJNÁ ZBRAŇ – Václav Prospal
Legenda českého hokeje. To je Václav Prospal. 45letý útočník se letos na pár zápasů vrátil k aktivnímu hokeji, stalo se tak právě v dresu David Servisu. Za Jihočechy může nastoupit i ve čtvrtfinále, Motor bude mít delší zápasovou pauzu. Pokud by se tak stalo, byla by to stoprocentně pro svěřence trenéra Kupky obrovská pomoc.

Čtvrtfinálová série očima brankáře Martina Hausera: „Příbram je hodně mladý tým, který je doplněn pár zkušenými hráči. Hrají hodně fyzicky náročný hokej, hodně bruslí, jsou nepříjemní v osobních soubojích a mají dobré přesilové hry. Poslední vzájemný zápas nám ukázal, že pokud budeme hrát v plné sestavě, tak máme na to Příbram porazit.“

Vzájemné zápasy
HC Příbram 8:3 HC David Servis 
HC David Servis 3:5 HC Příbram 
HC Příbram 4:2 HC David Servis 
HC David Servis 2:9 HC Příbram
 HC Příbram 8:3 HC David Servis
 HC David Servis 4:2 HC Příbram

Tip hokej.cz: 3:0 pro Příbram

Foto: Jakub Orlej

Předkolo play off – Střed

Sobota 7. března – 1. zápasy:
HC Příbram – HC David servis České Budějovice
SHC Klatovy – HC Kobra Praha

Pondělí 9. března – 2. zápasy:
HC David servis České Budějovice – HC Příbram
HC Kobra Praha – SHC Klatovy

Středa 11. března – 3. zápasy:
HC Příbram – HC David servis České Budějovice
SHC Klatovy – HC Kobra Praha

Pátek 13. března – případné 4. zápasy:
HC David servis České Budějovice – HC Příbram
HC Kobra Praha – SHC Klatovy

Neděle 15. března – případné 5. zápasy:
HC Příbram – HC David servis České Budějovice
SHC Klatovy – HC Kobra Praha

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz