PREVIEW: Přijde v Plzni po době bronzové ještě větší úspěch?

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Plzeňský tým prošel za poslední léta velkými změnami, stále se ale drží na extraligové špičce. Však za poslední čtyři sezony získal hned tři bronzové medaile.

HokejkaTV

Mezi užší okruh favoritů budou indiáni patřit i letos – byť nejzářivější hvězda Jan Kovář zamířil do Švýcarska.

Místo něj přišel jiný zvučný centr Tomáš Mertl. „Tomáš je perfektně připravený, hladový. Chce hrát. A já mu řekl, že bude mít všechno. Bude mít spoustu času na ledě," hlásí trenér Ladislav Čihák.

„Příchodů nebylo tolik jako odchodů. Tým je trošku užší než loni. Ale máme spoustu mladých kluků, kterým chceme dát příležitost," dodává k letním změnám v kádru. 

„Cítíme, že diváci v Plzni už by to finále chtěli. Já bych ho chtěl samozřejmě taky," vypráví Čihák. „Respektujeme sílu soupeřů a chceme jít do sezony s pokorou, já osobně mám přesto myšlenky na nejvyšší příčky."

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 5. místo

Osobnost týmu – Milan Gulaš

Dvakrát v řadě se stal nejlepším hráčem Tipsport extraligy. V minulém ročníku ovládl tabulku střelců (30) a zároveň i kanadské bodování (62). Je to hráč, který tým posouvá na jiný level.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (11/15): Sázka na Dominika Frodla vyšla. Hvězda první ligy zářila i o patro výš – Frodl měl takřka 93% úspěšnost zákroků. Vyšší úspěšnosti dosáhl pouze Patrik Bartošák. V průměru inkasovaných gólů na utkání (1,89) dokonce Frodl neměl konkurenci. Přitom je na prahu kariéry: ve 23 letech se v něm skýtá velký potenciál. Jaroslav Pavelka je k němu velmi rozumnou volbou. I on je schopný odchytat hodně zápasů, aniž by se trenéři museli obávat laciných gólů.

Obránci (10/15): Pilířem zadních řad bude Michal Moravčík, o jehož kvalitách nejlépe svědčí dvě účasti na mistrovství světa. Klidně může odehrát kolem 25 minut za zápas. Zkušenosti z velkých mezinárodních akcí má i Peter Čerešňák, který byl loni – i když vinou zranění vynechal čtvrtinu základní části – nejproduktivnějším obráncem indiánů. V přepočtu na ice time byl hodně efektivní zkušený Lukáš Pulpán – i přes nízký čas na ledě sbíral hodně bodů. Obrana v létě prošla výraznou změnou: hodně se čeká od mladé posily Vojtěcha Budíka. Reprezentační minulostí se může chlubit Bohumil Jank, kterého po problémech v Chomutově čeká klidnější rok. To se jistě podepíše i na jeho výkonech. Další výkonnostní vzestup by měl udělat Lukáš Kaňák, který se v létě zúčastnil kempu národního týmu. Sedmičku beků uzavírá Roman Vráblík.

Útočníci (13/15): Milan Gulaš s Tomášem Mertlem můžou vytvořit nejúdernější duo v soutěži. Jsou to hráči, od kterých se čeká víc než bod na zápas. Vedle nich by měl dostat šanci dvacetiletý mladíček Jakub Pour. Pomoc s produktivitou bude pochopitelně potřeba i od dalších formací. Vojtěch Němec v minulém ročníku skóroval hned dvacetkrát. Výborně si vedl i Jan Eberle, který přispěl šestnácti trefami. Tyhle dva příchody se Plzni opravdu vyplatily. Dařilo se také Petru Strakovi, jenž dostal v Plzni ještě jednu šanci a skvěle ji využil. Povede se i tah s Lubošem Robem, králem loňské sezony Chance ligy? V základní části loni ustoupil ze scény Miroslav Indrák, v play off už byl ale zase ve formě. Každopádně je potřeba, aby se opět vrátil k hranici 15 až 20 branek, kterou v minulosti pravidelně zdolával. Srpnového reprezentačního kempu pod vedením Miloše Říhy se zúčastnili Petr Kodýtek a Matyáš Kantner. Typologicky a výškově jsou to dost odlišní hráči, oba každopádně mají zajímavý potenciál. Zkušenosti jim může předat Jaroslav Kracík. Všestranným centrem je Roman Vlach. Konkurenci přišel těsně před startem sezony zvýšit Martin Heřman, který se umí dostat soupeři pod kůži. Jak se s touto konkurencí popasuje mladík Filip Přikryl?

Ostatní (7/10): Plzeňský kádr prošel v létě velkou změnou. Výsledky v Lize mistrů jsou ale nadějné – tým by si nemusel dlouho sedat. Kádr vypadá vyváženě a indiáni by měli opět patřit ke špičce TELH. Problémem mohou být úzké zadní řady, případná marodka se dá ale řešit nějakým příchodem v průběhu sezony.

CELKEM: 41/55.

Soupiska 

Brankáři: Dominik Frodl, Jaroslav Pavelka, Kristián Kolář.

Obránci: Vojtěch Budík, Peter Čerešňák, Bohumil Jank, Lukáš Kaňák, Michal Moravčík, Lukáš Pulpán, Roman Vráblík, Michal Houdek.

Útočníci: Jan Eberle, Milan Gulaš, Martin Heřman, Miroslav Indrák, Matyáš Kantner, Petr Kodýtek, Matěj Kolda, Jaroslav Kracík, Tomáš Mertl, Vojtěch Němec, Jakub Pour, Filip Přikryl, Luboš Rob, Petr Straka, Roman Vlach.

Změny v kádru

Příchody: Jaroslav Pavelka (G, Hradec Králové), Vojtěch Budík (O, Pardubice), Bohumil Jank (O, Chomutov), Luboš Rob (Ú, Vsetín), Roman Vlach (Ú, Karlovy Vary), Filip Přikryl (Ú, Saint John, QMJHL), Tomáš Mertl (Ú, Kunlun, KHL), Martin Heřman (Ú, České Budějovice).

Odchody: Dmitrij Milčakov (G, Kokšetau, KAZ), Conor Allen (O, ?), Nick Jones (O, Wolfsburg, DEL), Jakub Kindl (O, Kolín nad Rýnem, DEL), David Kvasnička (O, Vítkovice), Ondřej Kratěna (Ú, konec kariéry), Václav Nedorost (Ú, konec kariéry), Jan Kovář (Ú, Zug, ŠVÝ), David Stach (Ú, Kladno), Denis Kindl (Ú, Pardubice), Miroslav Preisinger (Ú, Zvolen, SVK).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Tomáš Mertl
Spolupráce Milana Gulaše s Tomášem Mertlem, které se v sezoně 2017/2018 obávaly obrany všech extraligových týmů, ožívá. Před odchodem do KHL se Mertl stal nejlepším kanonýrem soutěže. Zapíše letos další třicetigólovou sezonu?

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Citelný odchod – Jan Kovář
Kovář svými kvalitami převyšoval zbytek extraligy. Byl někde jinde. Pro Plzeň je velká škoda, že nevyužila velké šance a s Kovářem si nedošla pro titul. Technicky mimořádný centr podle očekávání odešel do zahraničí – teď bude hvězdou švýcarského Zugu.

Koho sledovat? Luboš Rob
Rob v minulém ročníku v barvách Vsetína nasázel 39 gólů, jednalo se o druhý nejlepší střelecký výkon v historii Chance ligy. V létě ho za to sportovní manažeři vyhlásili hráčem sezony – Rob tak převezme nově vzniklou Cenu Tomáše Zelenky. Jak si povede o patro výš?

Mohl by zazářit – Vojtěch Budík
V Pardubicích to měl v první polovině loňské sezony těžké, nedostával moc prostoru. Postupem jeho role v týmu rostla, po otevření přestupového období se však vydal do Plzně. Ta si od něj hodně slibuje a plánuje z něj vychovat beka pro reprezentaci. Povede se to už letos?

Talent – Filip Přikryl
V uplynulém ročníku hrál v zámořské QMJHL (67 utkání, 14+17), i tak ale jeho jméno na draftu do NHL nezaznělo. Nyní se Přikryl, bývalá opora reprezentační osmnáctky a potenciální kandidát pro nominaci na domácí MSJ, vrátil do Plzně. Jak ve velké konkurenci obstojí?

Trenéři – Ladislav Čihák, Jiří Hanzlík a Jaroslav Špaček
Plzeň si potřetí během čtyř let došla pro medaili. Konkurence v extralize je přitom velká. Čihák tedy první sezonu v pozici hlavního kouče zvládl slušně. K ruce má navíc respektované asistenty.

Foto: Jan Štěpánek, hcskoda.cz

Přípravné zápasy
České Budějovice 1:2 Plzeň
Plzeň 5:2 Kladno
Kladno 2:8 Plzeň
Klatovy 1:11 Plzeň

Liga mistrů
Plzeň 5:4pr. Hämeenlinna (FIN)
Plzeň 9:3 Rungsted (DÁN)
Hämeenlinna (FIN) 1:2pr. Plzeň
Rungsted (DÁN) 2:4 Plzeň

Chronologická umístění
2012/2013 – 1. místo
2013/2014 – 5. místo
2014/2015 – 9. místo
2015/2016 – 3. místo
2016/2017 – 8. místo
2017/2018 – 3. místo
2018/2019 – 3. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz