PREVIEW: Repríza posledního finále. Dočká se Liberec po dvou letech odplaty?

Foto: Marek Sekáč, hcbilitygri.cz

Od roku 2015 ve finále play off nechyběl alespoň jeden z dvojice Třinec – Liberec. Dvě nejúspěšnější hokejové organizace minulých let si to rozdaly o titul v roce 2019, nyní tento souboj uvidíme znovu.

Fanshop národního týmu

Naposledy v šesti zápasech slavili Oceláři, kdo zvedne Masarykův pohár nad hlavu tentokrát? Tahle tajenka bude rozluštěna nejpozději v pátek 30. dubna. 

Nikdo by se nejspíš nedivil, kdyby se o dalším extraligovém šampionovi rozhodlo až v sedmém střetnutí. Podle dosavadního průběhu play off se dá očekávat velmi vyrovnaná série. 

Začněme u Třince. Obhájci titulu si ve čtvrtfinále jednoznačně poradili s Kometou, v další fázi je ale čekal o něco tvrdší oříšek. Mladá Boleslav ukázala, že nedávné dobré výsledky nebyly výstřelem do tmy. 

A postupujícího musel určit až sedmý duel! Nakonec se potvrdilo pravidlo, které platilo celou sérii. Slezané ovládli i poslední liché utkání a potřetí v řadě proklouzli do finále.

„Máme zkušený tým, jsme docela dlouho pohromadě. Víme, co obnáší titul získat.“

Rozhodující bitvu ale provázela určitá kontroverze. Bruslaři se zlobili kvůli neuznanému gólu z první třetiny, olej do ohně pak přilila ještě situace před vedoucí brankou Třince. 

To už je ale pryč. Nikdo z Ocelářů se k inkriminovaným momentům nechtěl příliš vyjadřovat, v klubu už se soustředí na poslední krok. A se velkou pravděpodobností ten nejtěžší. 

Do parádní formy se v play off rozehrál Martin Růžička, jenž je aktuálně s osmi góly nejlepším střelcem vyřazovacích bojů. Nezapomenutelný příběh píše také brankář Ondřej Kacetl, ten semifinále ozdobil třemi čistými konty.

V kádru Třince je ale mnohem víc hráčů, kteří mohou sehrát klíčovou roli. Na finálovou sérii se hodně těší třeba obránce Milan Doudera

„Máme zkušený tým, jsme docela dlouho pohromadě. Víme, co obnáší titul získat. Je za tím vždy hodně tvrdé práce a člověk potřebuje i štěstí. Máme skvělou partu a pokusíme se to znovu urvat na naši stranu,“ hlásí Doudera.

Hodně náročnou sérii za sebou mají i hokejisté Liberce. Po třech kláních to přitom vypadalo, že do finále postoupí relativně hladce. Sparta ale nesložila zbraně a sérii natáhla na sedm zápasů!

Ale přestože v sedmém souboji mohla být psychická výhoda na straně Pražanů, tak Bílí Tygři poslední krůček zvládli. Do další fáze je poslali Ondřej Vitásek a Adam Najman

Liberecký tým možná nedisponuje takovým počtem individualit jako Sparta nebo Třinec. Jeho síla je ale v týmovosti a výborně propracovaném systému. 

Vždyť Tygři v play off bojují například bez klíčového obránce Ladislava Šmída. Jeho roli ale na jedničku zvládá Ronald Knot

„Rozhodně nás nečeká vůbec nic jednoduchého, ale budeme znovu bojovat a porveme se o to.“

Útočnou vozbu táhnou Michal Birner nebo Radan Lenc, šest přesných zásahů má na kontě Michal Bulíř. O jeden méně pak Jaroslav Vlach a Dávid Gríger

Semifinálová série nezastihla dle pokročilých statistik ve zcela ideální formě brankáře Petra Kváču. Mladý gólman ale v základní části patřil mezi nejlepší maskované muže a oporou Severočechů bude také proti Třinci. 

Bilance ze základní části hovoří pro Oceláře, kteří vyhráli tři ze čtyř vzájemných utkání. Otřepané hokejové pravidlo ale říká, že play off je jiná soutěž. Na severu si jsou každopádně síly svého protivníka dobře vědomi.

„Třinec je jednoznačný favorit, ale věříme, že série bude znovu vyrovnaná. Ve všech řadách navíc mají velmi kompaktní mužstvo. Rozhodně nás nečeká vůbec nic jednoduchého, ale budeme znovu bojovat a porveme se o to!“ velí trenér Patrik Augusta.

Tip hokej.cz: 4:3 na zápasy pro Třinec

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři:
HC Oceláři Třinec (7/10)
Bílí Tygři Liberec (8/10)

Obránci:
HC Oceláři Třinec (9/10)
Bílí Tygři Liberec (7/10)

Útočníci:
HC Oceláři Třinec (9/10)
Bílí Tygři Liberec (8/10)

Přesilové hry:
HC Oceláři Třinec (3/3)
Bílí Tygři Liberec (3/3)

Samostatné nájezdy:
HC Oceláři Třinec (2/3)
Bílí Tygři Liberec (2/3)

Aktuální forma:
HC Oceláři Třinec (3/3)
Bílí Tygři Liberec (3/3)

Ostatní:
HC Oceláři Třinec (4/5)
Bílí Tygři Liberec (4/5)

CELKEM:
HC Oceláři Třinec (37/44)
Bílí Tygři Liberec (35/44)

Soupiska HC Oceláři Třinec

Brankáři: Ondřej Kacetl, Tomáš Suchánek, Jakub Štěpánek.

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Ralfs Freibergs, Martin Gernát, Filip Haman, Ondřej Hrachovský, Patrik Husák, Jan Jaroměřský, Tomáš Kundrátek, David Musil, Jan Zahradníček.

Útočníci: Vladimír Dravecký, Patrik Hrehorčák, Erik Hrňa, Aron Chmielewski, David Kofroň, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Daniel Kurovský, Tomáš Marcinko, Rostislav Martynek, Jonáš Peterek, Michal Ramik, Jack Rodewald, Miloš Roman, Martin Růžička, Matěj Stránský, Ondrej Šedivý, Michael Špaček, Radek Veselý, Petr Vrána.

Soupiska Bílí Tygři Liberec

Brankáři: Petr Kváča, Jaroslav Pavelka.

Obránci: Lukáš Derner, Tomáš Hanousek, Tomáš Havlín, Ronald Knot, Petr Kolmann, Vratislav Kunst, Mislav Rosandič, Ladislav Šmíd, Jan Štibingr, Ondřej Vitásek.

Útočníci: Michal Birner, Michal Bulíř, Adam Dlouhý, Tomáš Filippi, Dávid Gríger, Kryštof Hrabík, Petr Jelínek, Radan Lenc, Adam Musil, Adam Najman, Radovan Pavlík, Matěj Pekař, Jiří Průžek, Tomáš Rachůnek, Jakub Rychlovský, Jan Šír, Daniel Špaček, Jaroslav Vlach.

Hvězdy tváří v tvář

V základní části sbíral hlavně nahrávky, v play off se však vrátil ke střílení gólů. Martin Růžička na své pažbě má už pět vítězných zářezů, v klíčových chvílích se Oceláři spoléhají právě na něj a jeho formaci. Zazáří také ve finále?

Druhým nejproduktivnějším hráčem vyřazovacích bojů je momentálně Michal Birner. Pětatřicetiletý útočník branky především připravuje, kromě devíti asistencí si ale připsal také tři trefy. Jeho spolupráce s Radanem Lencem zkrátka funguje velmi dobře. 

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Příběh série

Série nabídne víc příběhů. V první řadě jde o reprízu posledního finále z roku 2019 a další střetnutí dvou vůbec nejúspěšnějších tuzemských organizací za poslední roky. 

Pikantní souboj čeká bratry Musilovy: Adama na liberecké a Davida na třinecké straně. „Těším se hrozně moc, zahrát si proti bráchovi a ještě k tomu o zlato,“ říká pro web Ocelářů starší z bratrů. 

Proti svým bývalým spoluhráčům se postaví gólman Petr Kváča, který na východě republiky strávil rok a půl. Pak ale možná trochu překvapivě zamířil právě do Liberce. Teď se pokusí zastavit svého bývalého zaměstnavatele cestě za dalším titulem. 

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Tváří v tvář

Nejproduktivnější hráči
Martin Růžička (TRI), 11 b
Michal Birner (LIB), 12 b

Nejlepší střelci
Martin Růžička (TRI), 8 g
Michal Bulíř (LIB), 6 g

Nejvíc asistencí
Michael Špaček (TRI), 9 a
Radan Lenc (LIB), 10 a

Nejproduktivnější obránce
Ralfs Freibergs (TRI), 5 b
Ronald Knot (LIB), 7 b

Nejlepší +/-
Tomáš Kundrátek (TRI), +10
Dávid Gríger (LIB), +4

Nejvíc zblokovaných střel
Milan Doudera (TRI), 20 BS
Ronald Knot (LIB), 23 BS

Úspěšnost zákroků brankáře
Ondřej Kacetl (TRI), 95,59 %
Petr Kváča (LIB), 92,70 %

Průměr inkasovaných gólů brankáře
Ondřej Kacetl (TRI), 1,18 G/Z
Petr Kváča (LIB), 1,67 G/Z

Porovnání týmových statistik

Bilance z posledních 5 zápasů:
HC Oceláři Třinec (3 výhry, 2 porážky),
Bílí Tygři Liberec (2 výhry, 3 porážky).

Úspěšnost přesilovek:
HC Oceláři Třinec (28,89 %),
Bílí Tygři Liberec (28,21 %).

Úspěšnost oslabení:
HC Oceláři Třinec (93,94 %),
Bílí Tygři Liberec (84,38 %).

Střely na branku za zápas PRO:
HC Oceláři Třinec (25,82 střel),
Bílí Tygři Liberec (31,03 střel).

Střely na branku za zápas PROTI:
HC Oceláři Třinec (27,00 střel),
Bílí Tygři Liberec (22,92 střel).

Úspěšnost střelby:
HC Oceláři Třinec (12,30 %),
Bílí Tygři Liberec (8,10 %).

Úspěšnost vhazování:
HC Oceláři Třinec (54,29 %),
Bílí Tygři Liberec (55,50 %).

Trestné minuty:
HC Oceláři Třinec (120 TM),
Bílí Tygři Liberec (120 TM).

Počet zblokovaných střel:
HC Oceláři Třinec (174 BS),
Bílí Tygři Liberec (139 BS).

Uvedeny jsou statistiky z play off, oba týmy odehrály jedenáct zápasů.

Program série

Neděle 18. dubna – 1. zápas:
18:00 HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec (ČT sport a O2 TV Sport)

Pondělí 19. dubna – 2. zápas:
17:00 HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec (ČT sport a O2 TV Sport)

Čtvrtek 22. dubna – 3. zápas:
18:30 Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec (ČT sport a O2 TV Sport)

Pátek 23. dubna – 4. zápas:
17:00 Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec (ČT sport a O2 TV Sport)

Pondělí 26. dubna – případný 5. zápas:
17:00 HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec (ČT sport a O2 TV Sport)

Středa 28. dubna – případný 6. zápas:
17:00 Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec (ČT sport a O2 TV Sport)

Pátek 30. dubna – případný 7. zápas:
17:00 HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec (ČT sport a O2 TV Sport)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz