PREVIEW: Roubík, Vrdlovec a Davídek. Ústí sází na špičkové centry

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Po nepovedené sezoně chce Ústí nad Labem zpátky mezi osmičku nejlepších. Hlavní předností Slovanu bude jako tradičně kvalitní útok.

Plekanec Chance liga

„Rádi bychom se dostali do play off a v něm zkusili dojít co nejdál. Víme ale, že snadné to nebude," říká jedna z letních posil Jan Látal.

Kapitán Martin Vágner souhlasí: „Chceme vybojovat play off. Tři sezony v řadě jsme se tam dostali, tu minulou ne, což bylo zklamání."

Ke splnění cíle má pomoci i Jaroslav Roubík. „To je hráč jako blázen, legenda první ligy," vypráví Václav Krliš v rozhovoru na klubových stránkách. „Člověk se těší, až si zahraje alespoň proti němu a uvidí naživo, co umí. Až se proti němu postaví na vhazování a vyhraje ho, až mu vystihne nějakou lišáckou nahrávku... Já mám to štěstí, že můžu hrát s ním a poznat ho i jako člověka."

Roubík odehrál ve druhé nejvyšší soutěži přes tisíc zápasů a zároveň v ní získal přes tisíc bodů. „Každý mladý kluk, jako já, by měl být vůbec rád, že ho může vidět na ledě," cituje Krliše web slovanusti.cz. „Když jsem nastupoval za Slavii, tak jsem měl radost, že hraje proti nám a že ho konečně uvidím. Jenže pak Roubas dvěma góly rozhodl zápas a v tu chvíli jsem ho nesnášel. Jak je nečitelný pro soupeře, tak stejně dokáže překvapit i spoluhráče nějakou nahrávkou."

Momentální tip Hokej.cz na umístění po základní části: 10. místo.

Osobnost týmu – Jaroslav Roubík

Týden po startu Chance ligy oslaví 41. narozeniny. Přesto zůstává hlavní ústeckou zbraní – Roubík by opět mohl sbírat okolo bodu na zápas. Jeho přehled je neskutečný a navíc je skvělým učitelem pro mladé hráče.  

Jaroslav Roubík.

Jaroslav Roubík. | Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (7/15): Ústečtí brankáři to nemají lehké. Slovan hraje ofenzivní hokej a jeho výsledky bývají nejdivočejší v lize. Jen pro připomenutí: Severočeši loni dávali v průměru 2,87 gólu na utkání, přičemž 3,56 gólu dostávali. Přesto měl Jan Dlouhý po jedenácti odchytaných zápasech 93% úspěšnost zákroků. Obecně měl vydařenou sezonu: dařilo se mu i na střídavých startech v Děčíně. Martin Volke je protřelý mazák, který je odvážný při hře s hokejkou. Mívá skvělé zápasy, pak zase o něco horší... Dominik Groh má jako bývalý mládežnický reprezentant zajímavý potenciál. 

Obránci (7/15): Odchody Davida Bernada a Vladimíra Brože jsou závažné, byli to nejlepší beci týmu. Nevrátil se ani Patrik Husák. Lídrem zadních řad tak bude čtyřiatřicetiletý Martin Vágner, který každý zápas zblokuje několik střel a je nejvytíženějším hráčem na oslabení. Nechybí ani na přesilovkách a loni nastřádal dvacet bodů, což je jeho osobní rekord v mužské kategorii. Zajímavé věci už s hokejem zažil Jan Látal, který naskočil do 73 extraligových zápasů. Minulou sezonu strávil v Polsku a na Slovensku. Průlomový rok možná čeká Martina Weinholda, který zaujal na Hlinkově memoriálu v roce 2014, mezi muži ale zatím na výraznější okamžiky čeká. V Ústí by se mohl dočkat důležité role. Ze Sparty, respektive Litoměřic, dorazili talentovaní mladíci Martin Jandus a Radek Jeřábek. Na soupisce jsou dále Martin Zdvořáček nebo Matěj Hes, kteří loni stabilně nastupovali v první lize, měli však skromnější ice time. Slovanu by se každopádně hodila jedna zkušenější posila, která by nahradila přínos Bernada či Brože.

Útočníci (10/15): První centr Jaroslav Roubík, druhý centr Daniel Vrdlovec. To nezní špatně, že? Teda pro Ústí. Soupeři už to takhle rádi nevidí. No a pak je tu další zajímavý střední útočník, který může v příští sezoně zazářit: Milan Davídek. Kvalitní centry by tedy Slovan měl. On má ale také gólová křídla: David Merta, Jiří Severa a Antonín Melka dali v minulé sezoně dohromady 46 branek! Pokračuje Lukáš Volf, v přípravě se v dresu Slovanu objevili i chomutovští Jakub Chrpa s Janem Havlem a litvínovský Josef Jícha. Po čtyřech sezonách v chomutovské mládeži se do Ústí vrátil Martin Tůma. V přípravě sbíral body, mohl by příjemně překvapit. Naplno rozvinout svůj potenciál chce Václav Krliš, který hrával za mládežnické reprezentace a zaujal i během angažmá ve Slavii. Konkurence v ústeckém útoku není malá, ještě jsme nezmínili třeba Jakuba Planého, Romana Navarru nebo Tomáše Janduse.

Ostatní (7/10): Jana Čalouna čeká první trenérské angažmá v mužské soutěži. Bude pod ním Slovan vyznávat podobný styl, jako pod Miroslavem Machem a Tomášem Marešem, tedy útočný hokej, který občas přinášel hodně zajímavé výsledky? Klíčovou otázkou je, jak to bude s chomutovskou dvojici Chrpa–Havel. Byli by zajímavými posilami, díky nimž by se stal Slovan velkým hráčem v boji o play off, Piráti ale nemají až tak široký kádr. V přípravě si za Ústí zahrál i Roman Chlouba a zazářil, výborné výkony ovšem podává i v Chomutově, takže by bylo velkým překvapením, kdyby ho Piráti poslali do Chance ligy.

CELKEM: 31/55.

Soupiska 

Brankáři: Jan Dlouhý, Dominik Groh, Martin Volke.

Obránci: Matěj Hes, Jan Látal, Jakub Mert, Martin Vágner, Martin Weinhold, Martin Zdvořáček, Lukáš Zukal, Martin Jandus, Radek Jeřábek.

Útočníci: Kale Costa, Milan Davídek, Pavel Gottfried, Václav Krliš, Antonín Melka, David Merta, Roman Navarra, Jakub Planý, Jaroslav Roubík, Jiří Severa, Martin Tůma, Lukáš Volf, Daniel Vrdlovec, Tomáš Jandus, Jakub Chrpa, Jan Havel, Josef Jícha.

Změny v kádru

Příchody: Dominik Groh (Prostějov), Jan Látal (Nové Zámky, SVK), Martin Jandus (Litoměřice), Radek Jeřábek (Litoměřice), Jakub Mert (jun. Pardubice), Lukáš Zukal (jun. Pardubice), Jakub Planý (Nymburk), Martin Tůma (Kadaň), Daniel Vrdlovec (K. Vary), Jakub Chrpa (Kadaň), Jan Havel (Chomutov), Josef Jícha (Litvínov).

Odchody: Jakub Soukup (Vrchlabí), Vladimír Brož (Třebíč), David Bernad (Ml. Boleslav), Radomír Vaněk (Děčín), Pavel Kousal (Ml. Boleslav), Tomáš Pšenička (Sparta), Ondřej Najman (Ml. Boleslav), Pavel Smolka (?), Marek Macek (?), Petr Markulinec (?), Ladislav Gengel (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Daniel Vrdlovec
Vrdlovec se po postupu s Energií vrátil zpátky do Ústí nad Labem, Slovan tak získal devátého nejproduktivnějšího hráče uplynulé sezony (15+27).

Daniel Vrdlovec.

Daniel Vrdlovec. | Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Citelný odchod – David Bernad
Slovan přišel o dva důležité beky: Vladimíra Brože a Davida Bernada. Druhý jmenovaný zakončil minulou sezonu s 28 body. Jeho přínos přitom nespočíval jen v produktivitě.

Koho sledovat? Jiří Severa
Zopakuje svoje výkony ze druhé poloviny loňské sezony? Po pomalejším začátku se vypracoval v týmovou oporu a nakonec se zastavil až na šestnácti gólech.

Mohl by zazářit – Milan Davídek
Ústí nad Labem si může libovat, protože klíčový post středního útočníka má obsazený skvěle. Na centru může hrát i Milan Davídek. V Karlových Varech to měl vzhledem k velké konkurenci těžké, ve Slovanu ale dostane příležitosti k tomu, aby mohl rozhodovat zápasy. Nebude na něj přitom takový tlak, od gólů a asistencí budou v týmu hlavně Roubík s Vrdlovcem. 

Talent – Kale Costa
Tenhle šestnáctiletý Australan... Ano, čtete dobře, šestnáctiletý Australan, měl v minulé sezoně extraligy mladšího dorostu bilanci téměř jednoho gólu na zápas. V Ústí nad Labem se mu dostává velké podpory a kdo ví, třeba už letos naskočí v Chance lize. Byl by to skvělý příběh... 

Trenéři – Jan Čaloun a Vladimír Machulda
Po čtyřech sezonách se na střídačce neobjeví ani jeden z úspěšné dvojice Miroslav Mach–Tomáš Mareš. Pro Čalouna se bude jednat o první sezonu na lavičce seniorského týmu. Čerpat může z úžasné hráčské kariéry, byl jedním z členů zlaté naganské party. Jako hráč dosáhl na velké úspěchy i Vladimír Machulda.

Jan Čaloun.

Jan Čaloun. | Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Přípravné zápasy
Sokolov 1:5 Ústí nad Labem
Děčín 1:7 Ústí nad Labem
Ústí nad Labem 6:4 Kladno
Ústí nad Labem 3:1 Lausitzer Füchse (DEL2)
Kladno 6:4 Ústí nad Labem
Zell am See (RAK) 2:3 Ústí nad Labem
Zell am See (RAK) 1:6 Ústí nad Labem
Ústí nad Labem 1:2 Drážďany (DEL2)
4. září – Litvínov vs. Ústí nad Labem

Chronologická umístění
2011/2012 – 2. místo
2012/2013 – 3. místo
2013/2014 – 10. místo
2014/2015 – 8. místo
2015/2016 – 4. místo
2016/2017 – 6. místo
2017/2018 – 12. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz