сайты ставок сайты ставок сайты ставок

PREVIEW: Šumperk v přípravě zářil, ale... Zůstává adeptem na sestup

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Šumperk loni využil toho, že se z Chance ligy nesestupovalo a sestavil mladý (a tedy levný) tým. Letos věděl, že musí razantně posílit.

A tak se i stalo: návraty hlásí odchovanci Tomáš Drtil, Lukáš Žálčík, Denis Kindl či Daniel Vachutka. Kromě toho získali Draci nadaného brankáře Vojtěcha Mokrého nebo kreativního útočníka Tomáše Vildumetze.

Většinu jmen oznámil Šumperk netradičně už v dubnu, ještě před oficiálním otevřením přestupového období.

Jenže...

V dalších měsících už přestupové dění v jeho podání utichalo. Nabízí se tedy otázka – neposílili Draci pořád málo?

V létě se jim dařilo (vyšlápli si třeba na Vsetín, Plzeň nebo Přerov), na druhou stranu se výsledky přípravných zápasů nesmí přeceňovat. Všichni jsou si vědomí, že Šumperk čeká náročný boj o záchranu.

„Klukům zdůrazňujeme, že je právě tato sezona může všechny neskutečně posunout. Pro spoustu hráčů to může být pro jejich kariéru zlomový ročník," hlásí na webu Draků jejich trenér Martin Janeček.

„Je třeba si uvědomit, že na konci přijde o prvoligové angažmá asi 130 hráčů. Bude záležet jen na nich, jak se s hozenou rukavicí popasují a jak z ní pro své budoucí kariéry vytěží," burcuje Janeček své svěřence.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 16. místo

Osobnost týmu – Lukáš Žálčík

V sezonách 2018/2019 a 2019/2020 byl druhým nejlepším kanonýrem Chance ligy. Z toho jednou mu koruna pro krále střelců unikla jen vinou vyššího počtu odehraných zápasů. Z toho je zřejmé, jaké renomé si Žálčík v soutěži vybudoval. Domů do Šumperka se vrací po šesti letech. 

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (8/15): Vojtěch Mokry v přípravě zářil: ze čtyř zápasů vychytal čtyři výhry, a to včetně soubojů s Plzní a Vsetínem. Úspěšnost zákroků měl 95,5 % a průměr inkasovaných branek 1,40. Vědělo se, že má talent: v olomoucké mládeži rovněž dosahoval na fantastická čísla, zaujal i při záskoku v áčku. V hodnocení jsme zatím opatrní, je mu teprve dvacet let a pořád to byly pouze přípravné zápasy. Je ale dost pravděpodobné, že až se k tomuto článku za rok vrátíme, přiznáme, že jsme šumperské brankáře dost podhodnotili. Martin Holík měl v přípravě o řád horší čísla, pořád ale velmi slušná s ohledem na to, že Draci v přípravě narazili třeba na Vítkovice a další silné týmy. Holík loni v Přerově ukázal, že minimálně jako dvojka se v Chance lize uchytí. Může jít o jednu z nejvyrovnanějších dvojic v lize. Otázkou je, jak ve svém mladém věku zvládnou psychicky náročný záchranářský boj.

Obránci (6/15): Tomáš Drtil patřil k nejlepším ofenzivním bekům loňské sezony. Dokazují to i jeho statistiky: ve 37 zápasech za Prostějov posbíral 21 bodů (6+15). A vzhledem k tomu, jak skvěle rozehrával a jak často byl v držení puku, si vlastně nevedl špatně ani směrem dozadu. Nejlepší obrana je prostě útok. Drtil bude jednoznačným lídrem šumperské obrany, hodně zajímavé bude sledovat jeho ice time – může dosahovat enormních (jakože hodně velkých) hodnot. Mimořádné ofenzivní schopnosti má také Ondřej Hrachovský. To, co předváděl v sezoně 2019/2020, kdy nasázel dvanáct gólů, musí mít brankáři dodnes v živé paměti. V přípravě naznačil, že je po nepovedeném ročníku zpátky ve formě. Zlomový rok prožil Martin Pěnčík. Pro spoustu fanoušků jde pořád o no name hráče, kdo však bedlivě sledoval loňské zápasy Prostějova, tak ví, jaký progres udělal. Na svůj věk je opravdu spolehlivý: v přípravě skončil hned na +7 bodech, šlo o nejlepší hodnotu v rámci týmu. Mezi základní stavební kameny šumperské obrany patří ještě Ludvík Rutar, jenž má 33 startů za extraligovou Olomouc. Jde o poctivého a obětavého defenzivního beka. O hokejový průlom se v Šumperku pokusí Jakub Březák. V mužské kategorii až moc často střídá kluby, určitě by mu pomohlo, kdyby na jednom místě zůstal déle a nemusel řešit starosti okolo stěhování a neustálé adaptace na nové prostředí. V 27 letech už má dost zkušeností Jakub Řezáč, mezi profesionály toho ovšem zas tolik neodehrál. Nováčkovská sezona potom čeká na Štěpána Dudychu, který přišel z Havlíčkova Brodu. Šumperská obrana každopádně potřebuje minimálně jednu výraznou posilu. Nejen kvůli hloubce sestavy, ale obecně kvůli její kvalitě.

Útočníci (6/15): Šumperk má v kádru několik hráčů, o kterých se dá říct, že jsou rozdíloví. Třeba Lukáš Žálčík, dlouhodobě jeden z nejlepších kanonýrů v lize. Ještě přínosnější pro Draky ale může být Denis Kindl. Jeho kariéru potkal v posledních dvou letech pořádný sešup, předtím ale patřil k velmi dobrým extraligovým útočníkům. Stále je ve věku, kdy se může poprat o nejvyšší soutěž. Angažmá v Šumperku je navíc pro něj coby odchovance velkou motivací. V sezoně 2019/2020, kdy působil v Ústí nad Labem, patřil mezi nejlepší prvoligové útočníky Tomáš Vildumetz. Na svůj věk má mimořádný přehled o hře, soupeře dokáže zaskočit chytrou přihrávkou. V přípravě si skvěle vedl slovinský powerforvard Rok Macuh. Draci si hodně slibují také od návratu Daniela Vachutky, jenž ve druhé lize dominoval, dával jeden gól za druhým, loňský přesun do Chance ligy se mu ale z různých příčin nepovedl. Doma u Draků ale bude mít určitě větší důvěru, než jaké se mu dostávalo v Prostějově. Loni touto dobou jsme v souvislosti s Alešem Furchem psali, že by mohl patřit ke kometám sezony. K hráčům, kteří udělají velký progres. Nestalo se tak, v Ústí nad Labem naopak zažil velmi slabý rok. Všichni každopádně vědí, že v rukách to má. Last minute posilou se stal Vojtěch Šilhavý, jenž odváděl velmi dobrou práci ve vsetínské checking line. Jeho defenzivní analytické statistiky patřily ke špičce v celé lize. Osvědčeným prvoligovým hráčem je také Petr Kratochvíl, pokračuje rovněž Daniel Spratek. Příjemným překvapením letní přípravy byly výkony mladíčka Lukáše Kučery, který v osmi zápasech zaujal třemi góly. Ze druhé nejvyšší slovenské soutěže se do Česka vrací centr Dávid Kóhut. Jaký progres udělal od svého odchodu ze Slavie? V Trnavě se mu dařilo a určitě nabyl sebevědomí. Mladý šumperský útok ještě doplňují Jakub Horký, Adam Scheuter a Petr Antoníček, kteří si teprve budují svoje jméno.

Ostatní (7/10): Šumperk se snažil postavit mužstvo ze svých odchovanců, kteří mají ke klubu logicky větší vztah. A protože se mezi sebou znají už roky, snáz se vytvoří dobrá parta. Lukáš Žálčík, Denis Kindl nebo Tomáš Drtil v rozhovorech několikrát zmínili, že mají obrovskou motivaci pomoct Drakům k záchraně.  Pracovitost a charakter, na takových základech se trenér Martin Janeček rozhodl vybudovat tým. A právě týmovost, dodržování taktiky a bojovnost jsou často důležitější než individuální dovednosti.

CELKEM: 27/55.

Soupiska 

Brankáři: Martin Holík, Vojtěch Mokry, Matěj Křupka.

Obránci: Tomáš Drtil, Jakub Řezáč, Štěpán Dudycha, Ludvík Rutar, Martin Pěnčík, Ondřej Hrachovský, Jakub Březák.

Útočníci: Tomáš Vildumetz, Denis Kindl, Lukáš Žálčík, Daniel Vachutka, Rok Macuh, Dávid Kohút, Petr Antoníček, Daniel Spratek, Lukáš Kučera, Jakub Horký, Petr Kratochvíl, Adam Scheuter, Aleš Furch, Vojtěch Šilhavý.

Změny v kádru

Příchody: Martin Holík (G, Přerov), Vojtěch Mokry (G, jun. Olomouc), Matěj Křupka (G, Prostějov), Tomáš Drtil (O, Prostějov), Štěpán Dudycha (O, Havlíčkův Brod), Jakub Březák (O, Sokolov), Ondřej Hrachovský (O, Frýdek-Místek), Martin Pěnčík (O, Prostějov), Denis Kindl (Ú, Frýdek-Místek), Dávid Kohút (Ú, Trnava, SVK2), Rok Macuh (Ú, Přerov), Daniel Vachutka (Ú, Prostějov), Tomáš Vildumetz (Ú, Karlovy Vary), Lukáš Žálčík (Ú, Prostějov), Petr Antoníček (Ú, Prostějov), Vojtěch Šilhavý (Ú, Vsetín), Aleš Furch (Ú, Ústí nad Labem).

Odchody: Martin Altrichter (G, Prostějov), Marek Peksa (G, ?), Daniel Kabelka (O, Havířov), Richard Záruba (O, Ústí nad Labem), Marek Viktorin (O, ?), Ondřej Ševčík (O, Přerov), Tomáš Machů (O, Vítkovice), Stanislav Dosek (O, Písek), Ondřej Volráb (O, ?), Tadeáš Jaroš (Ú, Anglet, FRA), Jan Milfait (Ú, Ústí nad Labem), Jozef Baláž (Ú, Nitra, SVK), Tadeáš Král (Ú, Přerov), Vojtěch Krejčiřík (Ú, ?), Jan Bernovský (Ú, Vítkovice), Jozef Danielčak (Ú, Žiar nad Hronom, SVK2), Ján Blaško (Ú, Frýdek-Místek), Konstantin Ťjurin (Ú, ?), Jan Kučera (Ú, jun. Olomouc).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Lukáš Žálčík
Že by nemělo jít o přestupový propadák ukázaly už přípravné zápasy: v osmi duelech se Žálčík blýskl sedmi body (2+5). Žádný šumperský hráč nebyl produktivnější. Žálčík vyniká především svou rychlostí, navíc má skvělý výběr místa a nebojí se chodit ani do předbrankového prostoru.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Citelný odchod – Tadeáš Jaroš
Šumperk sice zajímavě posílil, je ale obrovská škoda, že nedokázal udržet několik tahounů z loňské sezony. Kdyby zůstali, hloubka kádru by byla úplně jiná. Jednou z odcházejících opor je právě Jaroš, vítěz klubové produktivity a nejlepší střelec Draků v nováčkovské sezoně. Hráč jako on, tedy důrazný forvard v okolí brankoviště, bude chybět.

Koho sledovat? Ondřej Hrachovský
V sezoně 2019/2020 patřil k nejlepším obráncům Chance ligy, jeho rána od modré se stala pověstnou. Jenže... Když měl loni na životní ročník navázat, selhal. Propadal při bránění a navíc přestal sbírat body. U Draků ale začal velmi dobře, v přípravě dal dva góly a u tří asistoval. V letní fázi byl tedy nejproduktivnějším šumperským bekem.

Mohl by zazářit – Rok Macuh
Po skvělé sezoně ve druhé lize dostal loni šanci od Přerova a zaujal. Jako člen bottom line dělal na ledě i díky statné postavě pořádný rozruch, navíc poměrně často přispíval k týmové produktivitě. Po přechodu do Šumperka bude mít o dost výraznější pozici než u Zubrů. Zdá se, že tuhle šanci chytil za pačasy: v osmi přípravných zápasech totiž nasázel hned pět gólů.

Talent – Vojtěch Mokry
Po parádní sezoně 2019/2020, kdy zářil v juniorce a odchytal i tři zápasy v extralize za Olomouc, doplatil podobně jako tisícovky jiných mládežníků na zákaz amatérského sportu. Loni tak naskočil pouze do osmi soutěžních utkání. Jeho hokejový progres se tedy musel o rok odložit. Vzhledem k tomu, jakých čísel dosahoval v olomouckém dorostu, v juniorce a vlastně i při výpomoci u mužů, se od něj do budoucna hodně očekává. Šumperk je ideální místo pro start jeho profesionální kariéry – nebude jenom vysedávat na střídačce, má na to být jedničkou.

Trenéři – Martin Janeček a Lukáš Majer
Martin Janeček má charisma, o hokeji umí hezky vyprávět (to nemyslíme ve zlém), nezapomíná ani na mentální stránku sportovců a obecně zápasové přípravě věnuje spoustu času. Na profesionální scéně ale zatím jako trenér na výraznější úspěch čeká: coby hlavní kouč Havířova a Poruby moc dlouho nevydržel. Nicméně šumperské prostředí mu svědčí, však to byl právě on, kdo měl zásadní podíl na postupu Draků mezi elitu. Od vedení má obrovskou důvěru, volnou ruku. To trenér potřebuje cítit.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Přípravné zápasy
Šumperk 4:1 Nová Paka
Šumperk 4:5 Vítkovice
Plzeň 1:3 Šumperk
Šumperk 2:3pr. Přerov
Přerov 1:3 Šumperk
Šumperk 4:1 Vsetín
Vsetín 4:4 Šumperk
Frýdek-Místek 2:3sn. Šumperk

Chronologická umístění
2013/2014 – 9. místo
2014/2015 – 11. místo
2015/2016 – 14. místo
2016/2017 – 2. liga
2017/2018 – 2. liga
2018/2019 – 2. liga
2019/2020 – 2. liga
2020/2021 – 17. místo

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz