PREVIEW: Vrátí se Kometa na trůn? Má nového trenéra i několik posil

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Útok na zlatý hattrick nevyšel, ale tři tituly během čtyř let také nezní špatně, ne? Šance určitě bude – Kometa opět patří mezi největší ligové favority.

HokejkaTV

„Co se mi líbí, oproti minulému roku, je hloubka kádru," hlásí největší letní posila Tomáš Plekanec. „Teď, když se bude dařit, budeme mít čtyři nepříjemné lajny. Každá bude mít svoji roli a každá bude týmu v něčem užitečná. V tom se Kometa oproti loňsku hodně posunula."

„Už vím, o co jde. Už vím, jak ta organizace funguje. V tomhle je to obrovská výhoda," povídá 36letý centr o návratu z Kladna do Komety. „Na papíře vypadá tým hodně dobře. Ale hokej se hraje na ledě, takže uvidíme."

„V Kometě všichni očekávají, že bude opět velký úspěch, takže ten tlak je zde stejný každý rok," doplňuje ho obránce Jan Štencel. „Věřím, že jsme tady tak zkušení, že se dokážeme stmelit a problém v tlaku určitě mít nebudeme."

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 3. místo

Osobnost týmu – Tomáš Plekanec

Juniorský mistr světa, držitel jednoho stříbra a dvou bronzů ze seniorského šampionátu, účastník dvou olympiád, bývalý reprezentační kapitán a hlavně borec s více než 1 000 starty v NHL. Na konci kariéry baví fanoušky v Česku. Dočká se titulu?

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (13/15): Po přípravě je možné, že na začátku sezony dostane větší důvěru Karel Vejmelka. Loňská dvojka si totiž vedla hodně dobře, zato Marek Čiliak dostával nezvykle moc gólů. Slovenský brankář se do toho ale samozřejmě může rychle dostat, však je to dvojnásobný držitel trofeje pro nejlepšího gólmana soutěže. Čiliakovy výkony navíc rostou vždy s důležitostí zápasů. Není tedy na místě nějaká panika nebo obavy, že by snad Čiliaka čekal ústup ze slávy. Spíš má Kometa příjemné starosti, že se daří i Vejmelkovi. Sáhnout navíc může po Lukáši Klimešovi, nejlepším brankáři uplynulého ročníku Chance ligy.

Obránci (12/15): Brněnská obrana je zkušená, hned čtyři beci mají přes 33 let. Lídrem zůstává Ondřej Němec, s 29 body třetí nejproduktivnější zadák loňského extraligového ročníku. Tomáš Malec je bojovník stvořený pro play off. Michal Gulaši každoročně vyniká poctivou defenzivou: blokuje střely a rozdává hity. Oním čtvrtým veteránem je Ivan Baranka, který do Komety přišel v průběhu minulé sezony z Vítkovic. Jeho hokejový životopis je ohromný: zúčastnil se třeba tří olympijských her. Budoucnost brněnské defenzivy bude stát na Janu Štenclovi, jenž se loni podíval i do národního týmu. Důležitý pro generační obměnu je pak příchod Filipa Pyrochty, jenž před odchodem do zámoří udivoval v Liberci. U obou titulů byl dříč Tomáš Bartejs. Jak v této konkurenci obstojí mladík Dalimil Mikyska, který se v první lize vypracoval ve výborného beka?

Útočníci (13/15): Formace s Martinem Zaťovičem, Petrem Holíkem a Peterem Muellerem v loňské sezoně dominovala. A je hodně vidět i v přípravě. Mueller si sice na podzim na chvíli odskočí do zámoří, stane se totiž otcem, ale jeho absence by neměla trvat dlouho. Tihle tři útočníci loni v základní části vstřelili dohromady 63 gólů, což dělalo neuvěřitelných 42 % všech branek Komety! Brno vlastně nemělo jiného desetigólového střelce... To byla příčina, proč se nepodařil zlatý hattrick. Změní se to letos? Důležité bude, aby se do formy vrátil Jan Hruška. Záležet bude i na zdravotním stavu Martina Erata, který šel na operaci a do přípravy nezasáhl. Klíčovou posilou je Tomáš Plekanec, který pozvedne hru celé formace. Vyletět vedle něj může nějaký mladík: třeba Karel Plášek mladší nebo Luboš Horký. Z Vítkovic přetáhla Kometa hned dva forvardy: Jakuba Lva a Lukáše Kucseru. Hlavně Lev se může v Brně ujmout důležité role. Dvě dvacetigólové sezony už má za sebou Jakub Orsava. Silvester Kusko vyrostl v hvězdu Chance ligy a na extraligu je ready. Hodit se bude třeba na nájezdy. Co ukáže navrátilec ze zámoří Pavel Jenyš?

Ostatní (8/10): Kometu budou tradičně hnát fanoušci. Tým navíc získal skvělého lídra Tomáše Plekance. Brno tradičně staví tým na to, aby uspěl v play off. V základní části naopak nebývá Kometa dominantní. Změní se to letos? Otázkou je i fungování nového realizačního týmu. Bylo angažování Petra Fialy správným krokem?

CELKEM: 46/55.

Soupiska 

Brankáři: Marek Čiliak, Karel Vejmelka, Lukáš Klimeš.

Obránci: Ivan Baranka, Tomáš Bartejs, Michal Gulaši, Daniel Kowalczyk, Tomáš Malec, Dalimil Mikyska, Ondřej Němec, Filip Pyrochta, Stanislav Svozil, Jan Štencel.

Útočníci: Martin Erat, Petr Holík, Luboš Horký, Jan Hruška, Petr Kratochvíl, Lukáš Kucsera, Silvester Kusko, Jakub Lev, Peter Mueller, Jakub Orsava, Karel Plášek mladší, Martin Zaťovič, Pavel Jenyš, Tomáš Plekanec, Michal Kunc.

Změny v kádru

Příchody: Lukáš Klimeš (G, Přerov), Filip Pyrochta (O, Milwaukee, AHL), Jakub Lev (Ú, Vítkovice), Lukáš Kucsera (Ú, Vítkovice), Pavel Jenyš (Ú, Manchester, ECHL), Luboš Horký (Ú, Pardubice), Tomáš Plekanec (Ú, Kladno).

Odchody: Michal Barinka (O, Kladno?), Zbyněk Michálek (O, ?), Radek Kučeřík (O, Saskatoon, WHL), Bedřich Köhler (Ú, Zlín), Martin Dočekal (Ú, Sparta Praha), Leoš Čermák (Ú, konec kariéry), Tomáš Vondráček (Ú, Karlovy Vary), Alexandre Mallet (Ú, Vítkovice).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Tomáš Plekanec
Prožil hodně turbulentní období: v profesním i osobním životě. Teď už je klidněji a mělo by se to odrazit na jeho výkonech. Při cestě Kladna za postupem sehrál hlavní roli a pozice tahouna se od něj čeká i v Kometě.

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Citelný odchod – Leoš Čermák
Čermák se v létě rozhodl v 41 letech ukončit kariéru, Kometa tak přišla o jednoho ze svých lídrů. Jako kapitán dvakrát zvedl nad hlavu mistrovský pohár. 

Koho sledovat? Pavel Jenyš
Do Česka se vrací po pěti letech v zámoří. Urostlý forvard se chtěl probít do NHL, podepsal dokonce smlouvu s Minnesotou, většinu doby ale strávil na farmě v ECHL. Tam loni nastoupil do 43 utkání s bilancí 17+20. 

Mohl by zazářit – Luboš Horký
V závěru svého hostování v Pardubicích zářil a ve dvanácti zápasech baráže se blýskl jedenácti body (7+4). V létě ho pak pozval Miloš Říha na reprezentační kemp. Bude mít Horký horkou mušku i v Brně? 

Talent – Stanislav Svozil
Patří k největším českým nadějím pro draft 2021. Kometa si ho vyhlédla v Přerově. Svozil se narodil v roce 2003, už letos si ale zahrál na prestižním Hlinka Gretzky Cupu, kde tak patřil k benjamínkům turnaje. Je pravděpodobné, že letos nakoukne i do extraligy. Kometa dávala mladíkům vždy dost šancí.

Trenéři – Petr Fiala, Kamil Pokorný, Jiří Horáček a Lubomír Oslizlo
Libor Zábranský už při zápasech na střídačce stát nebude. Jako nástupce si vyhlédl Petra Fialu, který kdysi dělal divy s Olomoucí. Teď ho čeká největší výzva v profesní kariéře.

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Přípravné zápasy
Kometa 4:1 Trenčín (SVK)
Kometa 6:4 České Budějovice
Třinec 5:2 Kometa
Kometa 2:0 Olomouc
Kometa 3:6 Třinec
Zlín 1:2 Kometa
Kometa 4:1 Slovan Bratislava (SVK)
Olomouc 6:5pr. Kometa
Kometa 2:3 Zlín

Chronologická umístění
2012/2013 – 11. místo
2013/2014 – 2. místo
2014/2015 – 3. místo
2015/2016 – 9. místo
2016/2017 – 1. místo
2017/2018 – 1. místo
2018/2019 – 4. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz