PREVIEW: Zopakuje Havířov parádní sezonu?

Foto: Martin Antalec, hc-havirov.cz

Byl to právě Havířov, kdo loni připomněl, že papírové předpoklady někdy až tolik neznamenají. Mnohdy stačí, když hráči s potenciálem dostanou šanci, vytvoří dobrou partu a poslouchají schopného trenéra.

NHL 20

AZet skončil šestý a postaral se o nejpříjemnější překvapení sezony. 

Do letošního ročníku ovšem půjde bez několika důležitých hráčů v čele Branislavem Rehušem, Tomášem Gřešem, Antonínem Bořutou a Ondřejem Bláhou. Tým by mohl být dokonce ještě mladší než v uplynulé sezoně.

Dokáže přesto Havířov opět držet krok s ligovými favority? Střed tabulky by měl být zase hodně vyrovnaný, takže klidně může zopakovat loňské umístění.

Netřeba dodávat, že letos bude obzvlášť důležité skončit v elitní osmičce. Po třiceti kolech se totiž Chance liga rozdělí na dvě skupiny: a nejen z ekonomického hlediska bude důležité odehrát druhou polovinu sezony proti ligovým favoritům.

Tip Hokej.cz na umístění po základní části: 9. místo

Osobnost týmu – Jan Maruna

Jan Maruna má za sebou první sezonu v roli havířovského kapitána. A vedl si báječně: mužstvu šel příkladem a zažil bodově nejpovedenější rok prvoligové kariéry. Ke svému klubu má výjimečný vztah a je jedním z nejlepších lídrů v Chance lize.

Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (10/15): Ondřej Bláha sice neměl v Havířově nijak zázračné statistiky, jeho přínos pro mužstvo byl ale značný. Aleš Stezka je každopádně velmi zajímavou alternativou. Pokud zopakuje výkony z Ústí nad Labem (navíc má potenciál, aby je ještě vylepšil), v brankovišti problém nebude. Naopak. Stezka může být jedním z nejlepších gólmanů sezony. 

Obránci (9/15): David Chroboček loni patřil k nejužitečnějším bekům při hře 5 na 5. Když byl na ledě, Havířov moc gólů nedostával. Jakub Matai zvládl přechod z útoku do obrany výborně a trenéři na něj hodně sázeli. Nejdůležitější obranná dvojice tedy zůstala. Odchod Antonína Bořuty však bude citelný, podobný bek totiž v současném kádru chybí. Ľubomír Malina je ale samozřejmě zajímavou posilou. Zásadní zprávou je návrat všestranného Alexe Rašnera. Zbytek obrany tvoří mladíci. Dobré jméno si může udělat urostlý Ondřej Kachyňa, kterého po loňské sezoně plné přesunů snad čeká klidnější rok. A to se na jeho vývoji může pozitivně podepsat. Dva roky mezi muži má za sebou vysoký Jaroslav Mrowiec, z Havlíčkova Brodu přišel Martin Nepokoj a o slovo se se chce přihlásit David Zdeněk.

Útočníci (9/15): Havířov loni sázel na čtyři vyrovnané útoky. Každý z nich mohl rozhodnout. Letos se zdá (pokud nedorazí posily), že bude potence týmu stát hlavně na prvních dvou formacích. AZet má šest špičkových forvardů: loňského nejproduktivnějšího hráče Radka Veselého, obětavého lídra Jana Marunu, šikovného Lukáše Bednáře, veterána Filipa Semana a pak Radka Pořízka s Jakubem Kotalou, které určitě sledují extraligové kluby, protože jejich výkonnost se raketově stupňuje. Jsou to všestranní a fyzicky skvěle vybavení forvardi. Otázkou je, jak si povedou ostatní – méně zkušení – útočníci. Lukáš Žiak, který má za sebou sezonu ve slovenské extralize, by měl být přínosem. Jan Bambula je hodně talentovaný a Dominik Pawliczek klidně může jít po Pořízkových stopách a postupně se vypracovat v týmovou oporu. 

Ostatní (9/10): Havířov loni roztrhal papírové předpoklady a v konečném umístění předčil třeba ambiciózní Prostějov. V AZetu se sešla dobrá parta, která šla sebevědomě za svým cílem. Bohužel v létě přišly další citelné odchody. Před trenérem Jiřím Režnarem je proto další výzva. 

CELKEM: 37/55.

Soupiska 

Brankáři: Aleš Stezka, Jiří Matoušek, Marek Štipčák.

Obránci: Jakub Matai, David Chroboček, Jaroslav Mrowiec, Vojtěch Ševěček, David Zdeněk, Ľubomír Malina, Martin Nepokoj, Ondřej Kachyňa, Alex Rašner.

Útočníci: Jan Maruna, Filip Seman, Radek Veselý, Radek Pořízek, Lukáš Bednář, Jakub Kotala, Dominik Pawliczek, Dominik Cihlář, Lukáš Juhász, Jan Bambula, Jan Dvořák, Petr Fridrich, Lukáš Žiak, Ernest Bochnak.

Změny v kádru

Příchody: Aleš Stezka (G, Ústí n/L), Ľubomír Malina (O, Přerov), Ondřej Kachyňa (O, České Budějovice), Martin Nepokoj (O, Havlíčkův Brod), Jan Dvořák (Ú, Utah, WSHL), Petr Fridrich (Ú, jun. Vítkovice), Lukáš Žiak (Ú, Liptovský Mikuláš).

Odchody: Ondřej Bláha (G, Vsetín), Antonín Bořuta (O, Znojmo), Jakub Dudek (O, konec kariéry), Robin Staněk (O, Jihlava), Branislav Rehuš (Ú, Vsetín), Tomáš Gřeš (Ú, Poruba), Ondřej Procházka (Ú, Ústí n/L), Marek Haas (Ú, konec kariéry), Rok Macuh (Ú, Tábor), Daniel Kurovský (Ú, Vítkovice).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Aleš Stezka
Stezka byl loni nejlepším hráčem Ústí nad Labem a jedním z mála světlých okamžiků uplynulé sezony Slovanu. 

Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

Citelný odchod – Branislav Rehuš
Se 41 body byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Jeho zkušenosti budou scházet – Rehuš stráví příští sezonu na Vsetíně, kde v přípravě válí.

Koho sledovat? Filip Seman
Na úspěšné havířovské sezoně měl nemalý podíl, čekalo se od něj ale přece jen víc branek než dvanáct. Vrátí se letos k dvacetigólové metě?

Mohl by zazářit – Aleš Stezka
V Havířově bude mít konečně příležitost přesvědčit o svých kvalitách širokou veřejnost: bude chytat za daleko kvalitnější obranou. V minulosti se objevil na juniorském mistrovství světa, draftovali ho do NHL... Jeho vývoj ale neprobíhá tak rychle, jak se čekalo. Rozvine svůj potenciál v AZetu?

Talent – Jan Bambula
Je mu teprve osmnáct, ale za sebou má starty už ve třech po sobě jdoucích prvoligových sezonách. Loni měl v áčku poměrně stabilní místo a dotáhl to až do reprezentační devatenáctky. 

Trenéři – Jiří Režnar a Patrik Rimmel
Není náhoda, že v Havířově loni tolik hráčů zažilo životní sezonu a že se jejich statistiky oproti předešlým letům výrazně zlepšily. Jiří Režnar byl po zásluze vyhlášen nejlepším trenérem sezony, ocenili ho sami sportovní manažeři. 

Jiří Režnar.

Jiří Režnar. | Foto: Martin Antalec, hc-havirov.cz

Přípravné zápasy
Havířov 3:2 Krakov (POL)
Havířov 0:3 Frýdek-Místek
Frýdek-Místek 2:3 Havířov
Krakov (POL) 4:2 Havířov
Havířov 5:1 Vsetín
Havířov 2:3 Trenčín
Vsetín 6:2 Havířov
5. září – Jastrzebie (POL) vs. Havířov

Chronologická umístění
2012/2013 – 2. liga (postup)
2013/2014 – 6. místo
2014/2015 – 6. místo
2015/2016 – 8. místo
2016/2017 – 12. místo
2017/2018 – 7. místo
2018/2019 – 6. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz