Příběhy, které vystupují ze tmy

21. dubna 2004, 5:50

Pavel Bárta

Zapřené generace. Obětovaní šampióni. To jsou tituly dvou částí tetralogie o utajených stránkách hokejové historie, které vycházejí v těchto dnech. Zřejmě nikoli náhodou je obálka prvního svazku tónována do barvy krve. Publicista Jiří Macků unikátním způsobem a s využitím často dosud neznámých skutečností mapuje zločiny, které na hokejistech páchal komunistický režim a jeho poklonkáři. Vydává se po stopách hráčů, kteří měli být vymazáni z paměti, vrací jejich příběhy do historie.

V prvním díle kniha vypravuje o hokejových pokoleních, která byla dlouho vyretušována z oficiálních kronik. O hvězdách své doby, na něž se mělo zapomenout, protože po komunistickém puči v roce 1948 opustili tuto zemi. Nejlepší hráč meziválečného období Josef Maleček, Karel Hromádka, Oldřich Kučera, Zdeněk a Drahoš Jirotkové, Zbyněk Peters, Viktor Lonsmín nebo Jaromír Citta, šedá eminence českého hokeje, podnikatel a obratný funkcionář, jenž budoval slavný LTC Praha, svého času klub skutečně evropského formátu. Následují příběhy mladších poúnoprových emigrantů jako Jaroslav Drobný, Miroslav Sláma, Milan Matouš, Oldřich Zábrodský nebo Zdeněk Marek, končí vlnou po roce 1968.

O jejich jménech se za dřívějšího režimu mělo vědět co nejméně a postupně se na ně mělo zapomenout. V publikacích se neobjevovala buď vůbec, nebo jen velmi spoře, zpravidla v souvislosti s něčím, co se hodilo dobové propagandě. Jiří Macků, mimo jiné bývalý dlouholetý redaktor odborného týdeníku Gól, s až pedantskou pečlivostí a ironií sobě vlastní připomíná, na co a na koho oficiální hokejoví dějepisci zapomněli, co všechno v jejich pracech chybí. Ať z popudu druhých nebo pod vlivem autocenzury.

Je toho požehnaně. Hvězdy méně či více vzdálených let vystupují jako postavy ze tmy. Jejich osudy ožívají a připomínají nejen je, nýbrž i praktiky režimních posluhovačů, které je dobré si připomenout i po letech, neboť lidská paměť bývá tuze krátká. Zajímavý je i návrat do období protektorátu Čechy a Morava. I tahle kapitola, pojednávající o statečnosti jedněch a kolaboraci jiných zůstala dosud nepopsána. Část uvedená pod názvem "Odepsaná šlechta proletářského klubu" zase vyvrací jeden přežívající a nesmyslný mýtus: totiž o zdánlivé nedotknutelnosti pražské Sparty.

V dobách, kdy byl největší technickou vymožeností telefon a dálnopis, kdy se informace ještě nešířily takovou rychlostí a v takovém množství jako dnes, kdy se daly velmi snadno kontrolovat, vznikalo nepočítaně fám. Šířily se i záměřně, přičemž komunisté se nezastavili před ničím. Za emigranty dokonce vydávali i hokejisty, kteří v listopadu 1948 zahynuli během letu z Paříže do Londýna nejspíš kdesi v bílé tmě nad kanálem La Manche.

Kniha je napsána poutavě, čte se jako detektivka, až na to, že tahle je skutečná a tím hrůznější. Vykonstruovaný proces z roku 1950 znamenal definitivní konec jedné skvělé hokejové generace. Dvakrát získala titul mistrů světa, byla krůček od olympijského zlata. Mohla vyhrávat dál, kdyby se do sportu nezačala vměšovat tehdejší moc a nejspíš i její moskevští principálové.

Ostudné obětování nejlepšího týmu své doby a jeho likvidace pod politickou záminkou je vylíčena v dosud neodhalených souvislostech. Vnáší další fakta do špinavé hry komunistů a role, kterou měl sehrát tehdejší vůdce Vladimír Zábrodský. Kniha líčí rovněž osudy odsouzených v komunistických lágrech a po propuštění, kdy nesměli z vůle policejního režimu nastoupit za reprezentaci a dokonce ani hrát nejvyšší domácí soutěž.

Vyprávění ve druhé části se nejvíc opírá o vzpomínky jednoho z odsouzených, Augustina Bubníka. Tady se kniha vrací nejvíc ke kořenům toho, čím podle původního záměru měla být. Jiří Macků chtěl nejprve napsat memoáry mistra světa z roku 1949. Při sbírání materiálu se však před autorem objevovaly nové skutečnosti, souvislosti a fakta. Dospěl k závěru, že by bylo škoda zůstat jen u jednoho tématu.

Od prvotního nápadu do vydání uplynulo dlouhých 16 let. Výsledkem je rozsáhlá publikace, jejímž hlavním mottem je hledání nápravy a co nejpravdivější výpovědi o událostech a praktikách oněch let. Druhý svazek má vyjít letos v červnu. Jednotlivé díly se mají jmenovat "Kauza Zábrodský" a "Na oltáři komunismu".

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz