Přišel, viděl, zvítězil. Helešic odchytal celý zápas po pěti letech

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Hokejový život často přináší zajímavé příběhy, mnohdy i takové, které byste nečekali. Jeden z nich se odehrál v Moravských Budějovicích. Do utkání se Žďárem nad Sázavou nastoupil coby brankář Žihadel Petr Helešic. Ten se mezi tyčemi objevil jako startovací gólman po více než pěti letech. I tak ale vychytal svému týmu výhru.

Chance liga na Hokejka TV

Když nastoupil šestadvacetiletý Helešic mezi tři tyče, aby čelil projektilům žďárských Plamenů, mnozí fanoušci možná ani nechápali. Od trenéra Miroslava Vybírala to byl odvážný krok, zvlášť když Helešic chytal ostrý hokejový zápas od první minuty naposledy v sezoně 2013/2014. Shodou okolností to bylo tehdy také v dresu moravskobudějovických Žihadel.

Pak ale svoji nadějně rozjetou hokejovou kariéru ukončil. Důvodem bylo studium na vysoké škole. „Život mě tehdy zavál na vysokou školu do Olomouce a já umím dělat na sto procent jen jednu věc v jeden čas, takže jsem s hokejem dočasně skončil,“ vypráví Helešic, který se později do Znojma vrátil. Jeho role už však byla jiná, neboť působí jako trenér mladých brankářů.

„Život mě zavál na vysokou školu, já přitom neumím dělat dvě věci ve stejný čas na sto procent. Tak jsem hokejovou kariéru přerušil."

S nově vzniklou organizací Hockey Club Moravské Budějovice 2019, kterou zastřešuje coby jednatel a hlavní trenér Miroslav Vybíral, se Helešic přesunul i k Žihadlům. Zde pomáhá zejména s chodem klubu. Při zápasech často stál na střídačce po boku ostatních členů realizačního týmu, ale že by se objevil na ledě, to se zdálo být vskutku nepravděpodobné.

Jenže…

Když moravskobudějovický kádr nečekaně opustil brankář Ondřej Haloda, který dal přednost civilnímu zaměstnání blíže svému domovu, vyvstal problém. Miroslav Vybíral měl totiž rázem k dispozici pouze jednoho brankáře. Tuto situaci bylo nutno rychle vyřešit, a protože trh nenabízel vhodného kandidáta, padla volba právě na Helešice.

Někdejší talentovaný junior znojemských Orlů s týmem zpočátku jen trénoval. Bylo logické, že dostat se do ideálního rozpoložení chvíli potrvá. Jeho comeback do brankoviště se odehrál před pár týdny v Havlíčkově Brodě. Tam to ale bylo jen na pár minut a za rozhodnutého stavu, kdy Helešic střídal kolegu Davida Vacka.

„Překvapivě jsem se cítil dobře. Říkal jsem si, že tam jsem, abych se klukům pokusil pomoct."

Na svůj start od první minuty si musel ještě chvíli počkat. Dočkal se v utkání se Žďárem nad Sázavou. Trenérský štáb Moravských Budějovic chtěl dát týmu po nezdaru v Kopřivnici nový impuls.

Povedlo se. Šestadvacetiletý brankář dodal mužstvu svými zákroky potřebný klid. Výsledkem toho bylo vítězství 5:4 a tři body do tabulky. Helešic tak ukázal, že hokejové řemeslo se zkrátka nezapomíná. Nic na tom nemění ani pět let, během nichž se znojemský odchovanec mezi tyčemi neobjevil.

„Překvapivě jsem se cítil dobře, bez nervozity. Říkal jsem si, že jsem tam, abych se klukům pokusil pomoct se zvednout, z předchozích nezdarů. Mentálně jsem byl na zápas připraven. Jen jsem měl strach, zda to zvládnu po fyzické stránce. Naštěstí i díky skvělé pomocí obrany jsem celý zápas zvládl. Jsem rád za tři body,“ hlásí Helešic.

Vítězství nad Plameny bylo o to cennější, že jej Žihadla dosáhla se značně okleštěnou sestavou. Trenéru Vybíralovi chybělo sedm hráčů základního kádru, zodpovědnost na sebe ale vzali mladí. Svůj první gól v rámci dospělé soutěže vstřelil sedmnáctiletý benjamínek Ján Marcinko, totožný kousek v podobě gólové trefy se povedl také stejně starému Adamu Špačkovi, pro něj to byl v letošní druholigové sezoně gól s pořadovým číslem dva.

„Mrzí mě, že u nás v Česku neumíme práci s mladými hráči ocenit."

I to je důkaz o tom, jakou filozofii v Moravských Budějovicích zvolili. Prostor dostávají mladí hráči, kteří mají postupně převzít roli lídrů.

„Největší posun našeho mužstva vidím v získávání zkušeností. Začíná se projevovat velký čas na ledě, který kluci mají. Získávají víc sebevědomí a věří si. Je jasné, že dělají také chyby, ale to k tomu patří. Vize, kterou jsme si tady zvolili, je podle mě správná. V Česku takovou práci ale bohužel neumíme ocenit, to mě mrzí,“ posteskl si Helešic na závěr.

Objeví se muž, který získal během sezony 2012/2013 se znojemskou juniorkou stříbrné medaile v mezinárodní EBYSL, mezi tyčemi i v dalších zápasech?

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz