Profesionální hokej a studium? Univerzita Palackého otevírá unikátní obor

Foto: Facebook HC UPOL a Daniel Klement, HC UPOL

První v republice! To je speciální bakalářský studijní program na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP). Ocení ho vrcholoví sportovci, kteří se chtějí připravit na svoji druhou profesní kariéru. Dostupný je samozřejmě i pro hokejisty.

Aplikace Tipsport extraligy

Přesně se obor na FTK UP jmenuje Sportovní specialista – duální kariéra vrcholových sportovců. A otevře se rovnou pro příští akademický rok 2021/2022. Zájemci se mohou hlásit do 15. března.

Sportovci tak mohou získat vzdělání pro další uplatnění ještě před koncem jejich aktivní kariéry.

„Studijní program má definovaná vstupní kritéria výhradně pro aktivní vrcholové sportovce, a přestože jde o plnohodnotné studium, je organizačně maximálně uzpůsobeno tak, aby se sportovci mohli při studiu nadále naplno věnovat svému sportu,“ uvádí garant programu a zároveň děkan FTK UP Michal Šafář.

„Studium je přizpůsobeno, aby se sportovci mohli nadále naplno věnovat svému sportu."

Přednášky, semináře i individuální konzultace se zaměřují na oblast sportovního, kondičního a také mentálního tréninku a sportovních specializací. Nechybí ani témata sportovního práva, managementu sportu či základů finanční gramotnosti.

Vhodný je tím pádem také pro hokejisty. V současné době studuje na olomoucké univerzitě velká řada hokejistů, kteří hrají například za univerzitní klub. Ti už jsou ale na jiných zaměřeních a nestudují tento speciální obor, který bude ke studentům velmi vstřícný.

„Kdybych hrál třeba extraligu nebo Chance ligu, hlásil bych se! Viděl bych tam i větší perspektivu."

Unikátní program pro vrcholové sportovce by nicméně současného hráče HC Univerzity Palackého Dominika Dubovčího lákal. „Kdybych hrál třeba extraligu nebo Chance ligu, hlásil bych se! Viděl bych tam i větší perspektivu v samotném hokeji,“ uznává dvacetiletý odchovanec Pardubic, který studuje žurnalistiku a anglickou filologii.

Obor pro vrcholové sportovce je možné studovat na Fakultě tělesné kultury. Na této fakultě, ale jiném oboru, studuje i hráč Pavel Skopal. „Škola nám vychází vstříc, podporuje nás a učitelé k nám mají blíž! Nemám problém hrát i hokej,“ chválí si. „Stíhal jsem všechny tréninky i zápasy,“ dodává.

Foto: Alena Zapletalová, HC UPOL

Útočník Dominik Cach to má o dost náročnější, je totiž na jiné fakultě. „Je to pro mě záhul. Studuji experimentální biologii na Přírodovědecké fakultě,“ přiznává bývalý hráč HC Olomouc či Dynama Pardubice a současná opora HC UPOL. „Obor je dost těžký a některé zápasy jsem musel i vynechat, ale nějak se to zvládnout dá,“ zamýšlí se.

Obor Sportovní specialista – duální kariéra vrcholových sportovců je tedy unikátní v tom, že hráči budou stíhat hrát dokonce profesionálně, navíc po vystudování budou mít velkou řadu uplatnění.

„Absolventi budou odborníky v oblasti komplexního řízení sportovní přípravy dětí, mládeže a dospělých v rekreačním a výkonnostně-vrcholovém sportu s odpovídajícími sociálně-personálními, pedagogicko-psychologickými a manažersko-právními kompetencemi. Uplatnění najdou ve sportovních svazech a klubech, ale také třeba ve státní správě související se sportem, v neziskových organizacích sportovního charakteru, případně jako kondiční trenéři, instruktoři pohybových aktivit nebo mentální koučové,“ popisuje děkan FTK UP.

Více informací najdete na stránkách Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Úžasný příběh! ??? ? „Člověk musí jít dál. Nesmí se z toho posrat. A v životě bojovat!" hlásí 19letý Martin ŽIŽLAVSKÝ. ?

Zveřejnil(a) Hokej dne Pondělí 1. února 2021

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz