Průlomový rok! Cítím se mnohem lépe než loni, přiznává Vála

Ondřej Vála | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Ještě loni pendloval mezi Pardubicemi a prvoligovým Vrchlabím, teď urostlý obránce Ondřej Vála vyhlíží premiérový start v národním týmu.

Během úterního tréninku tvořil defenzivní pár s Pavlem Pýchou, společně by měli nastoupit i do čtvrtečního utkání proti domácímu Švédsku.

„Můj první trénink v dospělé reprezentaci... Bylo to super!" rozplývá se Vála. „Akorát tady byla trošku zima," naráží na mrazivé podmínky na starobylém stadionu pražské Hvězdy.

„Na začátku, než jsme se rozehřáli, to bylo nepříjemné. Takovou zimu jsem asi naposledy zažil v Olomouci. A předtím možná před dvanácti lety, když jsem tady hrál ještě mládežnické soutěže," směje se Vála. „Postupem tréninku jsme si na to ale zvykli a bylo to v pohodě."

Vála je společně s brankářem Janem Lukášem jediným nováčkem v současném týmu (olomoucký gólman ale zřejmě do zápasu nezasáhne, do Švédska odletí pouze v případě zranění Petra Kváči či Aleše Stezky).

„Nominace mě překvapila," přiznává Vála. „Věděl jsem trošku dopředu, že by mohla přijít, definitivně jsem to ale zjistil, až když to vyšlo do médií." 

„Kluci si samozřejmě dělali srandu. Zároveň mi ale gratulovali, děkuju jim za to," popisuje reakce spoluhráčů na jeho chystaný reprezentační debut. „Zápisné mě asi nemine. Ale kolik, to ještě nevím."

„Určitě to bude všechno mnohem rychlejší a silovější. Bude to pro mě výborná zkušenost," těší se na Beijer Hockey Games, kde Češi postupně vyzvou Švédsko, Finsko a Švýcarsko.

O své roli a konkrétním zápasovém vytížení zatím Vála s trenéry nemluvil. „K tomu jsme se ještě nedostali," potvrzuje. Záležet nejspíš bude i na tom, zda se dá zdravotně dokupy zkušený bek Vojtěch Mozík, jehož účast na turnaji je v ohrožení.

Tak či tak, Válovou předností je především poctivá a spolehlivá práce v obranné třetině. Na tyhle schopnosti chce vsázet i v reprezentaci. „Ano, je to moje role hrát defenzivně, spolehlivě dozadu a být silný v rozích," popisuje metrák vážící Vála.

„Je to moje role hrát defenzivně, spolehlivě dozadu a být silný v rozích."

Pro kolínského odchovance jde o vskutku zlomový rok. Na klubové scéně hraje s Pardubicemi o titul. On sám si vybojoval stabilní místo v jejich základní sestavě a pomalu (ale jistě) se stává jedním z nejlepších defenzivních obránců Tipsport extraligy.

„Dostávám letos víc prostoru. Je to mnohem jednodušší, když se nependluje z týmu do týmu," naráží na loňské přesuny z Pardubic do Vrchlabí. „Cítím se mnohem lépe než loni."

Není divu, že Dynamo neváhalo a na Válu uplatnilo opci. Tahle zpráva vyšla najevo teprve v pondělí. No a v úterý už Vála trénoval s nároďákem. „Jo, povedený týden," usmívá se.

Ondřej Vála

Ondřej Vála | Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz