První hattrick v reprezentaci? To si člověk ani nepředstavuje, hlásí Kovář

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) V národním mužstvu naskočil poprvé od loňské olympiády, a byl to koncert, na který Jan Kovář dlouho nezapomene. Plzeňský útočník sestřelil sebevědomé Švédy, v krásné bitvě zaznamenal unikátní hattrick! "Ve dvacítkách jeden byl, v dospělé reprezentaci je můj první. Moc jich nedávám, takže si to pamatuju," usměje se.

Po marném boji o NHL se Kovář nejdřív vrátil do extraligy a teď i do elitního výběru. Předvedl mimořádný výkon, ovšem uznání zaslouží i spoluhráči. Třeba Milan Gulaš, Marek Kvapil, Martin Zaťovič nebo Petr Holík rýsovali parádní nahrávky a byli hodně vidět. Nejvíc ovšem písecký odchovanec

Takhle jste si představoval svůj první zápas po návratu do reprezentace?
To si člověk takhle ani nepředstavuje (usměje se). Měl jsem štěstí, dával jsem dva góly prakticky do prázdné. Kluci mi to krásně nahráli. A když dáte dvě branky, člověk si více věří na hokejce. Trefil jsem to a jsem moc rád.

Trenér Miloš Říha po výhře nad Švédskem

Co podle vás celkově rozhodlo zápas?
Bylo dobře, že jsme dali dva první góly z přesilovek. I když jsme měli trochu problémy se dostat do třetiny, tak ty využité přesilové hry byly hodně znát. Povedlo se nám díky nim dostat Švédy trošku pod tlak.

Přitom početní výhody v sezoně národnímu týmu nešly.
Jo jo, vím o tom.

První využitá přesilovka se reprezentaci povedla až teď proti Švédsku...
Takže je dobře, že jsme to teď proměnili (uleví si). Určitě to pomůže.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

První gól jste slavil ve 37. minutě, pohotově jste si tam sklepl puk.
Vůbec jsem ho neviděl. Jen to, že mi to tam Holas (Petr Holík) dává, takže jsem se spíš snažil jenom máchnout hokejkou. Trefilo mě to do nohy, naštěstí se to odrazilo dobře. Puk zůstal stát před prázdnou bránou, takže už to bylo lehké.

Takový výhra bude velkým povzbuzením, co říkáte?
Vždycky je dobře, když se vyhraje na úvod turnaje. Bude lepší atmosféra. Pojedeme si za vítězstvím.

Cítíte osobně pohodu a formu?
Nevím. Myslím si, že to byl pro nás i hodně šťastný zápas. V přesilovkách jsme měli problémy, ale dali jsme při nich góly. Takže je na čem pracovat. Musíme jít s pokorou do dalšího utkání.

Jan Kovář po hattricku proti Švédům

Trenér Říha říkal, že se projevila zkušenost útočníků, kteří v národním týmu letos dosud nehráli. To musí potěšit.
Na minulých akcích jsem nebyl, moc nevím, jak to vypadalo. Teď jsme to zvládli.

Vaše souhra s Milanem Gulašem evidentně nefunguje jen v Plzni, ale i na mezinárodní scéně. Našel jste ideálního spoluhráče?
Jo, je to dobrý, když máte parťáka, se kterým si rozumíte. Víte co a jak, jak najíždí. Nemusíme si říkat, jde to automaticky. Takže to je skvělé. Výborně k nám zapadl Jirka Sekáč, dal potom i gól. Říkal, že se mu trošku ulevilo, takže jsem rád.

V národním týmu poprvé nastoupila formace bratrů Zohornových. Aby se tři sourozenci sešli v jednom útoku, to se vidí málokdy.
Je to bezvadné. Mám to štěstí, že jsem si také mohl zahrát s bráchou. Vím, jaký je to pocit. Pokud se jim povede zápas takhle ve třech, musí to být úžasné. Pro ně jenom dobře.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Zápas bohužel dopadl špatně pro zraněného Tomáše Filippiho, jemuž jste pak pomáhal z ledu do kabiny. 
Je to nepříjemné. Jsme velcí kamarádi, to člověk nevidí rád. Doufám, že všechna vyšetření dopadnou dobře.

Půjde po vítězství nad Švédy nahoru sebevědomí týmu?
Je dobře, když se vyhraje první zápas, Je to skvělé. Ale doufám, že budeme pokračovat a v sobotu zvládneme Finy. Víme, jak hrají, musíme je porazit.

Mimochodem, platí se v reprezentaci do pokladny za hattrick?
Ne, určitě ne! (směje se) To tady hlavně ani nenadhazujte...

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz