První informace k soutěžím: Juniorská extraliga formát nemění!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jak budou vypadat nejvyšší mládežnické soutěže v nadcházejícím ročníku 2024/25? Hokejový svaz to ještě oficiální cestou neoznámil, přesto už známe základní informace.

Zprávy o formátu mládežnických soutěží přinesla na svých webových stránkách akademie Liberce. I podle dalších zdrojů hokej.cz je o něm už delší dobu rozhodnuto.

Hlavní informace se týká juniorské extraligy. Její systém v uplynulém ročníku čelil průběžné kritice z řad účastníků – ani tak ne kvůli rozšíření ze čtrnácti na šestnáct týmů, nýbrž kvůli nadstavbám hraným od poloviny ročníku.

„Bohužel soutěž se udělala tak, jak se udělala... Osm týmů nehraje o nic od listopadu, letí si na Kanárské ostrovy a my tady až do konce jedeme na krev. Posílám pozdrav do Prahy,“ rýpl si asistent trenéra zlínské juniorky Martin Hamrlík.

„Zcela upřímně mohu za sebe říct, že je to paskvil a neférová soutěž. Jednoznačně nejhorší formát, který jsem u juniorky zažil,“ nebral si servítky plzeňský kouč Petr Vojan.

„Týmy po rozdělení přišly o všechny body a z pozice boje o play off rázem najednou musely hrát o záchranu až do poslední chvíle. A to vůbec nemluvím o tom, že se najednou začalo kupčit s mladými hráči mezi zachráněnými a nezachráněnými týmy, což do mládežnického sportu nepatří,“ pravil šéftrenér mladoboleslavské mládeže Petr Haken.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ohlasy korespondovaly i s vyjádřeními trenérů po předchozí sezoně, kdy se dlouhodobá část odehrála jednolitě. V podobném duchu mluvili také sami hokejisté. Těm se nyní třeba nelíbilo, že některé soupeře potkávají „pořád“ – 24 z 56 zápasů odehráli proti pouhým třem týmům!

Svaz však tyto hlasy nevyslyšel.

DHL extraliga juniorů pojede dál podle formátu z posledního ročníku.

Šestnáct účastníků tedy bude rozdělených do dvou základních skupin, západní a východní. Po 28 kolech základní části si první čtyři z každé skupiny zajistí postup do vyšší nadstavby i následného play off, zatímco poslední čtyři z každé skupiny zamíří do nižší nadstavby. Tam budou usilovat o čtyři dodatečná místa v play off a poslední celek naopak sestoupí.

Stávající podobu budou mít i vyřazovací boje. Nejlepší čtyřka z vrchní skupiny tedy zamíří přímo do čtvrtfinále, zbývajících osm týmů půjde do předkola. Soutěž odstartuje později než loni, v neděli 1. září.

Stejně tak se nemění ani systém dorostenecké extraligy. Dvacítka týmů se ve dvou základních skupinách utká tříkolově, prvních pět z každé skupiny půjde do dvoukolové vyšší nadstavby a posledních pět do té nižší. Play off se kromě vrchní desítky bude týkat i nejlepších dvou týmů zespoda.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V extralize devátých tříd došlo k rozšíření z 24 na 30 týmů, zůstává však rozdělení do tří geografických skupin. Po osmnáctikolové základní části postoupí do dvou vyšších nadstaveb celky z prvních čtyř míst každé skupiny, zbylé ve svých základních skupinách zůstanou, ale získané body si ponechají.

Vrchní dvanáctku doplní v play off čtyři týmy ze spodních skupin, tedy vítězové každé z nich a nejlepší celek z druhých míst. Vyřazovací boje tak znovu odstartují sériemi osmifinále, které se opět budou hrát křížem napříč skupinami.

Detailní informace včetně rozlosování přineseme poté, co je zveřejní hokejový svaz.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz