První výpovědi smluv. Jak reagují hráčská asociace a viceprezident APK?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

V hráčských kontraktech obvykle bývá bod, který klubům v případě, že nemohou dostát svým povinnostem kvůli zásahu vyšší moci (tj. válka, živelní pohroma a podobně) nebo kvůli přerušení soutěže, umožňuje tyto smlouvy předčasně vypovědět.

partneři českého hokeje

A protože letošní ročník opravdu předčasně skončil vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru, zmíněný bod v hráčských smlouvách se nyní stává tématem číslo jedna. Nejen v Česku, ale v celém hokejovém světě.

Mimořádnou situaci řeší v tuzemsku jak profesionální kluby prostřednictvím APK, tak hokejisté sdružení do hráčské asociace. K aktuální situaci přinášíme reakce obou zmíněných uskupení.

Tisková zpráva České asociace hokejistů

Česká asociace hokejistů (CAIHP) odmítá první případy okamžitého jednostranného vypovězení hráčské smlouvy. Postup považuje za neoprávněný a nemravný. V dopise směřovaném 16 profesionálním klubům vyzvala k součinnosti namísto pozdějších sporů. Asociace věří, že společná jednání povedou ke kompromisu a utužení dlouhodobých vztahů mezi hráči a kluby.

Česká asociace hokejistů začala ihned řešit situaci pěti hráčů Mountfield HK a několika dalších ze Vsetína, kteří krátce po předčasném ukončení letošního ročníku nejvyšších soutěží obdrželi od svých klubů okamžitou jednostrannou výpověď. CAIHP toto konání řeší a chce hokejisty bránit. „Jsme toho názoru, že lepší cesta než pozdější spor je diskuze a hledání kompromisu, s nímž budou spokojeny všechny zainteresované strany. Současná situace není snadná pro nikoho, a proto jsme zástupce jednotlivých klubů vyzvali k dialogu a společnému postupu v této záležitosti. Nechceme, aby se takových případů objevilo více,“ vysvětluje Libor Zbořil, prezident CAIHP.

Asociace současně věří, že kluby upřednostní tuto cestu před řešením následných sporů. „Na základě prvotní právní analýzy jsme připraveni provést zneplatnění takovéto výpovědi prostřednictvím smírčí komise Českého svazu ledního hokeje, případně u soudu. Kluby nesmí zneužívat svého postavení vůči slabší smluvní straně. Profesionální hokejisté jsou v takových případech ve velké nevýhodě,“ uzavírá Libor Zbořil s tím, že Asociace má v plánu řešit nejen obdobné dílčí kauzy, ale také pracovat na systémových řešeních.

Seznam adresátů vyzývacího dopisu České asociace hokejistů: Bílí Tygři Liberec, HC Oceláři Třinec, HC Sparta Praha, BK Mladá Boleslav, HC Škoda Plzeň, HC Kometa Brno, HC Olomouc, Mountfield HK, HC Energie Karlovy Vary, PSG Berani Zlín, HC Dynamo Pardubice, HC Verva Litvínov, HC Vítkovice Ridera, Rytíři Kladno, ČEZ Motor České Budějovice, VHK Robe Vsetín.

Dopis byl zaslán také řediteli Tipsport extraligy panu Josefu Řezníčkovi.

(Zdroj: Tisková zpráva České asociace hokejistů)

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Reakce Prokopa Beneše, viceprezidenta Asociace profesionálních klubů ledního hokeje

Kluby si uvědomují situaci hráčů a v posledních dnech bez ohledu na mediální výstupy předsedy asociace hráčů věc už několik dní intenzivně řeší. 

Profesionální sport je v ohrožení, jaké dosud nepoznal. Pro rozpočty klubů je naprosto klíčová kondice partnerů jak jednotlivých klubů, tak celé Tipsport extraligy, o níž v současné situaci nevíme, jaká bude z hlediska další sezony. Proto bych preferoval řešit situaci a aktuální problémy. Nemyslím, že tomu jakkoli pomůžou mediální výstupy o vyčůranosti, nevyváženosti nebo nemravnosti, jak to činí pan předseda hráčské asociace.

Můj osobní názor je, že bychom hráčům měli vyslat jasný signál ohledně měsíců března a dubna, kde situaci vidím tak, že hráči by měli nějakou část odměn dostat. Jestli to bude centrální doporučení, nebo to necháme na jednotlivých klubech, aktuálně řešíme. Každý klub má nejen jinak postavené smlouvy s hráči, ale i skladbu příjmů: z reklamy, vstupného apod. Řešíme i to, že stanovit centrálně nějakou část nemusí řešit situaci u hráčů s nižšími odměnami. Také si uvědomujeme, že to jsou kluby a jejich rozpočty, na které je největší tlak, naplňovat rozpočty musí jednotliví manažeři a majitelé klubů. Proto si nemyslím, že by se mělo centrálně nařizovat, jaké mají kluby mít výdaje.

Dnes byla například uveřejněna informace, že norský klub Vålerenga Oslo už propustil všechny hráče i další zaměstnance. V Norsku jsou už na stole konkrétní kroky vlády na podporu podnikatelů, kdy má stát uhradit část výplat zaměstnanců. Když dnes v Norsku firma propustí lidi, tak se potom zaměstnanci převedou do režimu, během kterého jim stát platí prvních osmnáct dní sto procent výplaty, a poté zhruba šedesát. A až pomine krize, tak se zase zaměstnanci převedou zpátky. V Oslu to tedy mohli udělat proto, že je stát podporuje. V Německu potom podniky nařizují Kurzarbeit. U nás ale stát zatím nekomunikuje.

Takže v současné situaci nemám kapacitu reagovat na výroky o právních analýzách asociace hráčů. Kluby situaci řeší, hráči si zaslouží respekt, ale měli by pochopit, že v situaci, kdy ani vláda neví, jaký krok učiní zítra a jaké budou dopady toho, co se nyní děje, se těžko můžeme bavit o nějakých právních rozborech. Teď jde o to, aby se vyřešil březen a duben, kdy končí sezona. Můžu ubezpečit, že kluby, se kterými jsem hovořil, řeší nejen situaci hráčů, ale potýkají se už teď s tím, aby příští sezona nebyla ohrožena jako celek.

Foto: hcocelari.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz