První zkušenost s Finskem? Šestnáctku na úvod zklamala ofenziva

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jako poslední z mládežnických reprezentací zahájila svůj únorový turnaj šestnáctka. Hokejisté ročníku 2003 poprvé v kariéře nastoupili proti Finům a na jejich půdě v Pieksämäki prohráli 1:3.

Nový fanshop

Čeští trenéři poslali na úvod turnaje do branky Lukáše Kliku, který zná Finy jako nikdo jiný – právě v zemi tisíce jezer letos chytá po odchodu z Litvínova. Jeho výkon na vítězství nestačil, problémem ale nebyla defenziva, nýbrž hra dopředu.

Domácí hokejisté na Čechy nastoupili výtečně, v první třetině je přestříleli vysoko 14:5. Vedoucí gól z toho vytěžil v 15. minutě Samu Tuomaala. Ten pak přidal druhou trefu kráce po přestávce, ale národní tým odpověděl hned za minutu a půl: Skvělou individuální akcí se blýskl Michal Ramik (na snímku), jenž vybojoval puk v obranném pásmu a svůj slalom přes celé hřiště zakončil krásnou střelou do bližšího růžku.

„Soupeř měl hráče s vyšší kvalitou individuálních dovedností.“

Jenže to byla v zápase jediná česká radost. Dvoubrankové vedení vrátil Suomi ve 32. minutě Niko Huuhtanen a od té doby už se skóre nezměnilo.

„Náš tým se prezentoval snahou o organizovaný výkon směrem do defenzivy, díky konceptu hry se nám podařilo získávat kotouče. Kde byl problém, to byla následná hra na kotouči,“ hodnotí hlavní důvody porážky asistent trenéra Václav Eismann.

„Ztráceli jsme spoustu puků špatnou kombinací a obrovskou rezervu jsme měli v sebeprosazení v ofenzivních situacích jeden na jednoho. Bohužel jsme nebyli schopni přecházet soupeře a tím nabourávat koncept jeho hry. Na tom ztroskotalo naše ofenzivní snažení,“ říká.

První zkušenost šestnáctky s finským hokejem tak nedopadla příznivě. I když rozhodně zdaleka nebyla tak krutá jako dříve proti Rusům. „Aktuální realitou ale je, že soupeř měl hráče s vyšší kvalitou individuálních dovedností,“ dodává Eismann.

Druhá bitva čeká mladíky v sobotu od 16:30, kdy vyzvou Švédy. Ti si úvodní den vyšlápli na sbornou 4:2.

FINSKO – ČESKO 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Tuomaala, 24. Tuomaala (Salminen), 32. Huuhtanen (Leppänen) – 25. Ramik.
Rozhodčí: Vihriälä – Hautamäki, Hurskainen.
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.
Střely na branku: 26:20 (14:5, 5:7, 7:8).
Finsko: Kohonen – Heimosalmi, Juusola, Vilén, Suomi, Leppänen, Malinen, Myllykoski, Lehikoinen – Ruusunen, Salminen, Tuomaala – Huuhtanen, Miettinen, Mykrä – Kuiri, Sandvik, Yliniemi – Kärkkäinen, Virolainen, Piikki. Trenér: Karjalainen.
Česko: Klika – Cubo, Ticháček, Jiříček, Svozil, Machů, Moravec, Šedivý – Krupička, Soukup, Menšík – Frömel, Szturc, Ramik – Remeš, Brada, Altrichter – Budina, Půček, Herčík – Pajer. Trenéři: Haken, Eismann a Žemlička.

Rusko – Švédsko 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Švédsko 1 1 0 0 0 4:2 3
2. Finsko 1 1 0 0 0 3:1 3
3. Rusko 1 0 0 0 1 2:4 0
4. Česko 1 0 0 0 1 1:3 0

Další program turnaje ve Finsku

Sobota 9. února (Mikkeli):
13:00 Finsko – Rusko
16:30 Česko – Švédsko

Neděle 10. února (Mikkeli):
13:00 Finsko – Švédsko
16:30 Rusko – Česko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz