Půl roku za idioty a klauny? Bouchly ve mně saze, říká kouč Fryčer

19. března 2015, 15:30

Václav Jáchim

Pane jo! V hokejovém Polsku se s tím na první pohled nepářou.Trenér Miroslav Fryčer, který vede tamní přední tým HK Sanok, dostal půlroční disciplinární trest za to, že po nedělním duelu semifinále play off proti týmu GKS Tychy ostře kritizoval rozhodčí. Někdejší vynikající útočník Vítkovic či Toronta označil na tiskové konferenci arbitry za klauny a idioty. "Bouchly ve mně saze, už jsem to prostě nemohl vydržet," říká Fryčer v rozhovoru pro hokej.cz

Plekanec Chance liga

O události hovoří věcně a vyrovnaně. Je mu líto, co se stalo, ale přiznává, že už nemohl dál. "Kdo mě zná, tak ví, že jsem klidný člověk, který při hokeji nechává emoce vůči rozhodčím stranou. Ale v semifinále místního play off toho na mě bylo moc. Nešlo jen o nedělní utkání, to hodnocení se týkalo i soboty. Kdybyste viděli, co s námi rozhodčí prováděli...," zvyšuje na chvilku hlas.

Co se dělo během víkendových zápasů, to jsem v životě neviděl!

Sanok a Tychy - to jsou dva velcí rivalové, kteří se chtějí probít do finále. "My to loni vyhráli, soupeř dělá všechno, aby uspěl letos. Co se tady dělo během víkendových zápasů, to jsem v životě neviděl," líčí upřímně. Vzápětí přidává, že už po sobotním zápase měl co dělat, aby udržel nadhled. "Začal zápas a z prvních jedenácti minut jsme jich osm hráli v oslabení, jednou z toho dokonce ve dvojnásobném. Začal jsem nabývat dojmu, že to není normální."

Účastník olympijských her 1980 a rok předtím světového šampionátu těžce nesl verdikty arbitrů, po nedělním utkání se rozhodl, že nebude mlčet. "Šel jsem na tiskovku s tím, že řeknu vše, co cítím. Padala slova o idiotech, hovadech nebo klaunech. Ano, řekl jsem to. Už toho bylo moc! V českých soutěžích, v Itálii ani nikde jinde jsem to nikdy neudělal. Vždycky jsem byl a budu tím, kdo spíš uklidňuje hráče. Nejsem tak emotivní jako Miloš Říha. Teď už jsem to ale prostě nedal," vykládá otevřeně.

Jestliže kouč na adresu mužů v pruhovaném poví podobné příměry, musí počítat s trestem. "Jasně. V klubu jsme očekávali, že dostanu jeden zápas. Maximálně dva. Ale půl roku? No to je pecka. Nikoho jsem neinzultoval, nikoho fyzicky nenapadl. Nešlo ani o recidivu, k rozhodčím jsem se vyjádřil poprvé, co pracuji v Polsku," kroutí hlavou. Trest je sice vysoký, nicméně také trochu alibistický. Šest měsíců totiž platí bez ohledu na letní pauzu, takže Fryčerovi zákaz vyprší v polovině září, kdy startuje nový ročník.

Trénování po trestu? Křičel jsem, nebo vzkazoval přes maséra

Tedy pokud svaz nepřijme jiné rozhodnutí. "Odvolání šlo z našeho klubu hned poté, co jsme se dozvěděli trest," hlásí Fryčer. Součástí disciplinárního postihu je i pokuta ve výši osm tisíc zlotých (asi 52 tisíc korun). "Uvidíme, jak dopadne odvolání. Když nezvládneme semifinále, čeká nás už jen série o třetí místo. Pokutu teď neřeším. Spíš si říkám, že někomu asi vadím na střídačce teď. Během série," dodává zklamaně někdejší člen elitní vítkovické řady s Ladislavem Svozilem a Františkem Černíkem.

Připomeňme, že v semifinále play off polské nejvyšší soutěže je Sanok krok od vyřazení. Nedělní duel prohrál Fryčerův tým 0:5, přičemž inkasoval 125 trestných minut, naopak soupeř jen 28. Středeční zápas vyšel také lépe GKS Tychy, kde je hlavním trenérem pro změnu Jiří Šejba. Tehdy už Fryčer nesměl na střídačku. "Hrálo se u nás, řešil jsem to tak, že jsem se postavil hned vedle. Když jsem potřeboval něco sdělit, křičel jsem, něco řekl asistentovi nebo vzkazoval přes maséra. Jasně, nic příjemného to nebylo. Ale nemáme zařízení, jaké ve finále mistrovství světa využil Rus Znarok. Ten tehdy seděl v hledišti a pořád se drbal na hlavě," hlásí.

Sanok, za který nastupují také čeští krajánci Martin Richter, David Turoň, Lukáš Endál, Martin Vozdecký a Petr Šinágl, je blízko od vyřazení. Hokejisté Tychy mohou do finále postoupit už v pátek, na domácím ledě. "Na tohle utkání nepojedu. U střídaček tam není místo, byl bych zbytečný. Zůstanu doma a během přestávek budeme s kolegy komunikovat telefonicky," plánuje. Je vidět, že ho celá situace štve. Ale za slovy o rozhodčích si stojí. "Víte, oni tady nikomu nepodléhají, sami se známkují. To považuji za špatné. V Tipsport extralize jsou lidé jako Josef Řezníček nebo Karel Holý, smysluplně funguje komise rozhodčích. Výkony někdo řeší, kluby mají možnost vetací. V Polsku nikoli, což je škoda. Protože soutěž jinak není vůbec špatná, úroveň je srovnatelná s naší první ligou a zápasy mají určitě kvalitu," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz