Quebec v euforii, druhý Memorial Cup pro Patricka Roye. A teď do NHL?

Patrick Roy | Foto: Twitter Canadian Hockey League

5. června 11:24

Martin Voltr

Slavný Memorial Cup pro nejlepší juniorský tým Kanady vyhráli v noci z neděle na pondělí hokejisté Quebec Remparts. A už podruhé je k němu dovedl Patrick Roy, trenér a generální manažer v jedné osobě.

S velkou nadsázkou se dá říci, že nejlepší juniorský hokej v Kanadě se aktuálně hraje na východě země. Vždyť je to už počtvrté v řadě, co na Memorial Cupu triumfoval zástupce Quebec Major Junior Hockey League. Zástupci OHL či WHL čekají na prvenství od roku 2017; dva ročníky turnaje totiž zmařil covid.

Na stopu Acadie-Bathurstu, Rouyn-Norandy a Saint John navázali Quebec Remparts. Základní skupinou Memorial Cupu v Kamloops neprošli hladce, ale ve vyrovnané tabulce jim i dvě výhry ze tří duelů stačily k prvnímu místu a přímému postupu do finále.

V něm Remparts smetli Seattle 5:0.

Do finiše tak dotáhli úžasné jaro: Od začátku března vyhráli 27 ze 30 zápasů! V play off ztratili jen dva duely, oba ve finále své ligy, kde jim solidně vzdoroval Halifax českého obránce Davida Moravce.

Předtím na hokejkách Quebecu shořely šance dalších českých krajánků – Patrika Hamrly, Jana Šprynara (byť ten se v předešlém kole zranil) a Marcela Marcela. Hamrla ve čtvrtfinále dvakrát střídal už před polovinou utkání, průměrně v sérii inkasoval jeden gól za deset minut v bráně.

Zpětně se to ale nejeví jako ostuda, sklonit se musel před nejlepším týmem země.

Nedělní výhra spustila v ulicích Quebec City obrovskou vlnu euforie. Není divu. Když se město musí obejít bez NHL, žije juniorským hokejem.

A žije jím neuvěřitelně.

11 168. 11 603. 13 730. 12 776. 17 416. 17 911. 18 259. 18 259. 18 259.

To jsou návštěvy na jednotlivých utkáních Remparts v uplynulém play off. Tak úžasné, že si zaslouží rozepsat jednotlivě. Jsou úplně mimo chápaní zbytku hokejového světa.

V metropoli provincie Quebec slaví Memorial Cup potřetí v historii, předešlé triumfy přišly v letech 1971 a 2006.

U toho druhého už byl jako trenér Patrick Roy. Legendární brankář tehdy „sestoupil“ z kanceláří a ve svém premiérovém ročníku na střídačce dovedl tým na vrchol. V další dekádě si troufl na NHL, ale při anabázi v Coloradu neuspěl. Vrátil se tak zpátky k juniorům – a teď získal druhý pohár.

Mimochodem, v pozápasových rozhovorech mluvil moc pokorně.

Další úspěch nicméně znovu rozdmýchal diskuse, které už v zámoří nějakou dobu probíhají.

Zkusí to Roy podruhé v nejslavnější soutěži?

Pozorně ho prý sledovali v Columbusu, kde už je ale na spadnutí dohoda s Mikem Babcockem. Další spekulace zámořských médií hovoří o zájmu New York Rangers. Především tedy ze strany Chrise Druryho, někdejšího Royova spoluhráče a akutálně generálního manažera Jezdců.

Podle reportéra kanadské televizní stanice TSN Darrena Dreggera je Roy zase favoritem jednoho z potenciálních kupců Ottawy.

Jisté je, že s druhým prstenem pro vítěze Memorial Cupu se bude gólmanské legendě vyjednávat velmi dobře. Pokud tedy sama bude chtít...

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz